Sitede Ara

Radyasyon Onkolojisi

Radyasyon onkolojisi, kanser hücreleri ve tümörleri üzerindeki etkilerini araştıran ve iyonizan radyasyonla gerçekleştirilen tedavi yöntemlerini inceleyen bir uzmanlık dalıdır.

Radyasyon Onkolojisi bilim dalı kanserli hastaların tedavisinde kullanılan üç ana saç ayağından biridir. Bunlar sırasıyla Kanser Cerrahisi, Işın Tedavisi (Radyoterapi, eski isim şua tedavisi) ve Medikal Onkoloji bilim dallarıdır. 

Radyasyon Onkolojisi

Radyasyon Onkolojisi Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Radyasyon onkolojisi bilim dalında bütün kanser türleri; tüm kanser hastalarının %50-70’i hayatlarının bir bölümünde Radyasyon Onkoloji kliniğinde tedavi edilmektedir.

 • Meme Kanseri
 • Prostat Kanseri
 • Akciğer Kanseri
 • Beyin Tümörleri
 • Mesane Tümörleri
 • Cilt Kanseri
 • Gırtlak Kanseri
 • Rahim, Rahim Ağzı( Serviks) Kanseri
 • Rektum Kanseri
 • Lenfoma
 • Pankreas Kanseri
 • Kemik Metastazları
 • Beyin Metastazları
 • Karaciğer Metastazları
 • Lenf Nodu Metastazları

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Radyoterapi Nasıl Etki Eder?

Yüksek enerjili iyonizan ışın demetleri veya hızlandırılmış parçacıkların kanserli dokularla etkileşimi ile etkili olur. Genellikle Gama veya X-ışını demetleri kullanılır. Bu ışınlar kanserli doku DNA’sında kırılmalara yol açarak ya kanserli hücreyi öldürür ya da onun çoğalmasını durdurarak etkisiz hale getirirler. 

Normal dokularda oluşan DNA hasarları kanserli dokuya kıyasla çok daha etkili bir biçimde tamir edilebilir. Ayrıca ışın demetleri son teknolojiler yardımı ile kanserli dokuda ileri derecede yoğunlaştırıldıkları için normal dokularda yan etkiler çok az seviyelere inmiştir.

Radyoterapi Kararı Nasıl Verilir?

Radyoterapi (Işın tedavisi) uygulama kararları genellikle tüm ilgili dal doktorlarının yer aldığı tümör konseyleri tarafından alınmaktadır. 

Radyoterapi Uygulama Amaçları Nelerdir?

Küratif; kanseri tam olarak yok etmeyi amaçlayan tedavilerdir.
Palyatif; Ağrı dindirmek, kemik kırıklarını önlemek, kanamayı durdurmak amaçlı tedavilerdir.

Radyoterapi (Işın Tedavisi) Seçenekleri Nelerdir?

Uzaktan Yapılan Tedaviler (Teleterapi)

Görüntü rehberliğinde yoğunluk ayarlı tedavi yapabilen lineer aksaleratörler ile gerçekleştirilir. Tedavi seans sayısı 1 ila 40 arasında, tedavi zamanı 10 dk-30 dk. arasında değişebilir. 

Hastalar makinenin altında belirli pozisyonda hareket etmeden dururlar. Makineler hastanın etrafında hareket ederek gerekli yoğunlaştırılmış doz miktarını kansersiz dokuları maksimum seviyede koruyarak verirler.

İçerden Yapılan Tedaviler (Brakiterapi)

Yakından yapılan tedavidir. Işın kaynağı doğrudan tümör içine yerleştirilir.

Mevcut Radyoterapi Cihazlarımız

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalında bulunan cihazlarımız aşağıdaki gibidir. 

Varian TrueBeam

Varian TrueBeam sistemi, hızlı tedavi özelliği ile akciğer, karaciğer, baş boyun, prostat kanserlerinin tedavisi için yeni kapılar açar.

Varian TrueBeam sistemi nedir?

Varian Medikal sistemlerinin gelişmiş bir radyoterapi cihazıdır. Bu cihaz çok güçlü noktasal doğruluk ve büyük bir hassasiyetle sadece tümöre radyasyon verecek şekilde tasarlanmıştır. Gelişmiş görüntü alma özelliği ile tümör hareketini birleştirerek kesin doğrulukta tedavi uygulamaya olanak sağlar. Hızlı tedavi özelliği ile akciğer, karaciğer, baş boyun, prostat kanserlerinin tedavisi için yeni kapılar açar.

 Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Halcyon

Halcyon, gelişmiş özellikleri sayesinde radyasyon tedavi süreçlerine yardımcı bir radyoterapi cihazıdır.

Yeni nesil bir teknoloji ürünü olan Halcyon, işlem süresini kısaltarak gün içerisinde daha fazla insanın tedavi almasını sağlamaktadır. Cihaz aynı zamanda sürekli hareket ederek doz yoğunluğu ayarlanmış radyoterapi vermektedir.

 Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

CyberKnife M6

CyberKnife M6 ile akciğer, prostat, karaciğer, pankreas, beyin, omurilik başta olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde olan tümörler tedavi edilir.

CyberKnife M6 Nedir?

CyberKnife robotik radyo cerrahi sistemi vücudun herhangi bir yerinde, kanserli ya da kanserli olmayan hücreleri ameliyata gerek kalmaksızın yok etmek adına kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Bu tedavide yüksek radyasyon dozlarını çok yüksek kesinlikle tümöre vererek hastaya yeni bir yaşam vaat ediyor.

 Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Brakiterapi (VariSourceiX)

Teşhis, tedavi, hasta bakım ve hasta güvenliği için seçilen tüm tıbbi cihazlar, uluslararası alanda başarıları kabul görmüş önemli markalardan oluşmaktadır.

Brakiterapi Sistemi, kanserli dokuları, tümörün içine kısa süre için yerleştirilen radyoaktif bir kaynak ile tedavi eden sistemdir.

 Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

GammaKnife (Perfexion)

Beyin hastalıklarında hedef odaklı, ameliyatsız tek tedavi! Gamma Knife, stereotaktik radyo cerrahinin “altın standardı” olarak kabul edilmektedir.

GammaKnife ile radyo cerrahi

Beyni etkileyen hastalıkların tedavisinde kullanılan en gelişkin tekniklerden biri olan Gamma Knife, stereotaktik radyo cerrahinin “altın standardı” olarak kabul edilmektedir. Gamma Knife, koordinatları belirlenmiş hastalıklı beyin dokusunun, gamma ışınları ile yok edilmesini sağlayan bir tedavi sistemidir. Gamma Knife ile hem iyi huylu beyin tümörleri (menenjiomalar, hipofiz adenomları, akustik nöromalar) hem de kötü huylu beyin tümörleri (beyin metastazları, glial tümörler) tedavi edilebilmektedir. Ayrıca Gamma Knife beyin tümörü dışında, damarsal beyin hastalıkları (arteriovenöz malformasyonlar) ve fonksiyonel beyin hastalıklarında (trigeminal nevralji, parkinsonizm, epilepsi) kullanılmaktadır.

 Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

IntraBeam (ZEISS)

IntraBeam, cerrahi işlem sırasında tümörlü alana radyasyon ışınlaması yapılmasını sağlayan bir cihazdır. Bu cihaz, intraoperatif radyoterapi (ameliyathanede ameliyat sırasında yapılan ) olarak adlandırılan bir tedavi yöntemi için kullanılmaktadır. Prosedür tümör cerrahi olarak çıkarıldıktan hemen sonra, aynı ameliyat sırasında tümörlü bölgeye odaklı radyasyon verme işlemini içermektedir. Bu yaklaşım, tümör yatağını doğrudan hedefleyerek tedavi etmeyi amaçlar ve geleneksel harici radyoterapiye kıyasla daha hızlı bir tedavi seçeneği sunmaktadır.

 Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

 

Radyoterapi (Işın Tedavisi) Öncesi Yapılan İşlemler Nelerdir?

Öncelikle radyasyon onkoloji uzmanı ışının hangi bölgeye hangi sıklık ve dozla uygulanacağı konusunda hastasına bilgi vermektedir. Ayrıca ışının olası erken ve geç yan etkileri konusunda da hastasını bilgilendirir. Hastanın rıza belgesi alındıktan sonra planlama yapmak için gerekli tomografi çekim işlemi yapılır. 

Tedavi edilen bölgeye göre yapılan ön hazırlıklar sonrası belirli pozisyonlar verilerek ve gerekli sabitleme sistemleri kullanılarak simulasyon adı verilen ilaçlı ve ilaçsız tomografiler elde edilir. 

Simulasyon Tomografisi esnasında meme ve akciğer kanserlerinde nefes tutma tekniği sayesinde kalp, koroner arter ve sağlıklı akciğer dozları büyük ölçüde azaltılmaktadır.

Prostat ve rahim ağzı kanserlerinde mesanenin dolu oluşu bağırsak ve mesane dozlarını dolayısı ile gelişebilecek olası yan etkileri minimuma indirmekte kullanılan yöntemlerdendir. Bu aşamadan sonra hastayı tedavi eden doktor planlama tomografisini eldeki diğer görüntüler (PET/Ct, Magnetik rezonans, Anjio vs.) ile eşleştirerek tümörü ve yayılması muhtemel alanları ve kritik organları belirler. Daha sonra ise, Medikal Fizik uzmanları devreye girerek en optimal planları oluştururlar.

Radyoterapi Yan Etkileri Nelerdir?

Radyoterapi sonrası yan etkiler, tedavinin uygulandığı bölgeye, radyasyonun dozuna, tedavi süresine ve kişinin genel sağlığına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.
 
Erken Etkiler (ilk üç ay);

 • Halsizlik, iştahsızlık, mide bulantısı, tat ve koku alma bozulması
 • Yutma zorluğu, boğaz ağrısı, ishal, karın ağrısı,  ses boğukluğu, öksürük, tükürük azalması, mukozalarda yangı hissi, aşırı sekresyon ve balgam
 • Radyasyon zatürresi
 • Kan hücrelerinde azalma
 • Ciltte kızarıklık, yaş ve kuru soyulma, ödem
 • Saç, sakal dökülmesi

 
Geç etkiler (radyoterapi tamamlandıktan ortalama 6 ay sonra);

 • Meme dokusu sertleşmesi, çekilme, meme ve kol ödemi
 • Ağrılı meme iltihabı
 • Mikrobik olmayan akciğer iltihabı, akciğer doku hasarı
 • Kaburga kırığı
 • Kronik endokardit, enfarktüs, iskemik kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği (özellikle sol meme radyoterapisi sonrası)
 • Ciltte kılcal damarlarda belirginleşme
 • Nadiren brakial sinirağı hasarı, radyasyona bağlı kemik hasarı
 • Rektal kanama, idrar kaçırma, mesane kapasitesi azalması
 • Tükürük azalması, diş çürükleri
 • İkincil tümör gelişmesi
 • Spinal kord hasarı, işitme ve görmede azalma

Radyasyon Onkolojisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Radyoterapi En Az ve En Çok Kaç Seans Arasında Değişir?

Küçük beyin metastazlarının tedavisinde kullanılan CyberKnife veya Gamma Knife gibi stereotaktik radyo cerrahiler tek seans olabileceği gibi, konvansiyonel prostat tedavileri 40 seans sürebilmektedir.

Genellikle; Baş-boyun kanserleri 28-35 seans, Beyin tümörleri 27-30 seans, akciğer tümörleri 30-33 seans arasında değişmektedir. Haftanın 5 günü tedavi yapılırken Cumartesi-Pazar günleri ara verilerek sağlıklı dokuların tamir olmasına izin verilir. Bunların dışında haftada 6 gün uygulanan ve sabah akşam 6 saat ara ile yapılan hızlandırılmış seanslarda bulunmaktadır. 

Radyoterapi Seansı Ne Kadar Sürer?

Radyasyon onkolojisi uzmanı ve ekibi tarafından uygulanan bu işlem yaklaşık olarak 10-30 dakikadır. Tedavi süresi yapılan işlemin tekniğiyle ilgilidir. Tedavinin ilk günü bu süre uzayabilmektedir. 

Radyoterapi Sonrası Ev Halkına Zarar Verir miyim?

Radyoterapi de alınan radyasyon dozu tedavi odasında çıkmadan vücuttan atılmış olur. Kesinlikle ev halkına zarar verilmez. Prostat kanseri tanısı ile tedavi gören dede torununu anne çocuğunu her seans sonrası kucağına alabilir.

Radyoterapi Sonrası Araba Kullanabilir miyim?

Radyoterapi sonrası araba kullanma görüşü tedavi eden doktora aittir. 

Radyoterapi Sosyal Hayatı Etkiler mi?

Hayır etkilemez. Çünkü alınan radyasyon vücutta biriken, gezen bir başkasına saçılan ya da bulaşan bir radyasyon tipi değildir. Bu nedenle radyoterapi seansı alındıktan sonra normal hayata aynı şekilde devam edilebilmektedir. 

Radyoterapi Ağrı Yapar mı?

Radyoterapi seansı sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmemektedir. 

Radyoterapi Saç Sakal Döker mi?

Eğer saç ve sakal bölgesi radyoterapi alanına giriyor ise verilen total doz, fraksiyon dozu ve hastaya bağlı faktörlerle ilişkili olarak geçici ve kalıcı dökülmeler olabilmektedir. 

Radyoterapi Süresi Her Hastada Aynı mıdır?

Radyoterapi süresi her hastada aynı değildir. Hastanın tedavi süresini belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu konuda hastayı tedavi edecek doktor ile görüşülmesi gerekmektedir. 

Radyoterapi Sırasında Diş Tedavisi Yapılır mı?

Baş boyun bölgesini ilgilendiren tedaviler öncesi radyasyon onkolojisi uzmanı diş hekimi ile görüşülmesini önerecektir. Eğer çekilecek ve dolgu yapılacak dişler var ise tedaviden en az 2-3 hafta önce bu işlemlerin tamamlanması gerekmektedir.

Baş boyun bölgesini içeren tedavi esnasında diş çekim ve dolgu işlemleri yapılmaz. Baş boyun bölgesi radyoterapisi bittikten sonra tedavi için radyasyon onkolojisi uzmanının onayı alınması gerekmektedir. İmplant tedavisi de dâhil olmak üzere en uygun tedavi zamanı olarak radyoterapi sonrası 6 ay -iki yıl içinde tüm tedavilerin tamamlanması önerilmektedir.