Sitede Ara

Odyoloji - İşitme ve Denge Bozukluları

Odyoloji, işitme ve denge bozukluklarının tanı, tedavi ve rehabilitasyonu konusunda güncel bilimsel uygulamaları hastaların yararına kullanmayı öğreten bilim dalıdır.

Odyoloji, işitme ve denge bozukluklarının tanı, tedavi ve rehabilitasyonu konusunda güncel bilimsel uygulamaları hastaların yararına kullanmayı öğreten bilim dalıdır. Yenidoğanlarda işitme kaybı tarama programlarından başlayarak ilerleyen yaşla birlikte beliren işitme kayıplarının teşhisi ve tedavisinin yürütülmesi Odyoloji Ünitesinde gerçekleştirilir. Benzer şekilde, baş dönmesi ve denge sorunlarının teşhis ve tedavisi de yine Odyoloji Bölümünde sürdürülmektedir.

Yukarıda tanımlanan hizmetler, Medipol Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı’nın Odyoloji Bölümü’nde sunulmaktadır.

İşitme ve dengeyle ilgili sorunları olan hastaların ABR, video-NG, VEMP, bilgisayarlı dinamik posturografi gibi en gelişmiş cihazlardan yararlanılarak tanılanması ve rehabilitasyonu bu ünitede yürütülmektedir. İşitme kaybı veya dengeyle ilgili sıkıntıları bulunan hastalar kulak burun boğaz muayenesi sonrası bu üniteye başvurmaktadır. Gerekli test ve işlemlerin sonrasında işitme kaybı veya denge bozukluğunun nedeni ve derecesinin saptanması sonrasında kişiye ve hastalığına özel tedavi ve rehabilitasyon yaklaşımı belirlenmektedir. İşitsel rehabilitasyon amacıyla dijital işitme cihazı, koklear implant, beyin sapı implantı, orta kulak implantı, vibrotaktil cihaz, FM cihazı ve yardımcı cihazlar seçilmekte ve ayarlamaları yapılmaktadır.

Doktorlarımız

Tüm Doktorlar