Sitede Ara

Beslenme ve Diyetetik

Günümüzde; sağlıklı, kaliteli ve zinde bir yaşam sürebilmek için hayatın her döneminde, doğru ve dengeli beslenme bilgisine sahip olmanın önemi herkes tarafından biliniyor.

Toplumda sağlıklı beslenme bilincinin oluşturulmasını amaçlayan Medipol Mega Hastaneler Kompleksi Beslenme ve Diyet Bölümü, bireylere sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması, yatan hasta servislerinde ve poliklinikte hastalığa özgü beslenme tedavisinin programlanmasını ve hastanın iyileşme sürecinde gerekli beslenme destek tedavisinin düzenlenmesi hizmetlerini yürütmektedir.

Kronik hastalıklarda tıbbi beslenme tedavisinden vejetaryen beslenmeye, çocukluktan yetişkinliğe, gebelikten emzikliliğe ve yaşlılık dönemine kadar geniş bir alanda beslenme ve diyet danışmanlığı veren Beslenme ve Diyet Polikliniğimiz, sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda doğru, yeni ve bilimsel bilgilerle danışanlarına hizmet vermektedir.

Medipol Mega Hastaneler Kompleksi Beslenme ve Diyet polikliniğimizde; beslenme danışmanlığı almak isteyenlerin veya hastalarımızın ilk muayenede beslenme alışkanlıkları ayrıntılı olarak gözden geçirilip, daha sonra biyoelektrik impedans yöntemiyle vücut analizleri yapılarak, vücuttaki yağ, kas ve su miktarları ve bazal metabolizma hızları saptanmaktadır.

Daha sonra, kişinin beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite ve kan bulguları doğrultusunda, sağlığı koruyucu ve bazı durumlarda tedavi edici özellikte olan ‘kişiye özel bir beslenme tedavisi’ planlanmakta ve düzenli olarak takibi yapılmaktadır. Sağlıklı bir şekilde ideal kiloya ulaşan kişiye kilo koruma programı verilmektedir.

Yatan Hasta Hizmetleri

Katlarda yatan hastaların beslenme tedavilerinin yürütülmesi ve doktor ve / veya diyetisyen tarafından belirlenen hastanın tedavisine uygun olarak planlanan menünün hazırlanması, hastaya ulaşmasına kadar geçen süre içindeki tüm kontroller Beslenme ve Diyet Bölümü’ nde görev yapan diyetisyenler tarafından büyük bir titizlikle yapılmaktadır.

Gerektiğinde hastalara, hastanede kaldıkları süre içerisinde, evdeki beslenmeleri hakkında eğitim verilip beslenme tedavileri düzenlenmektedir.