Sitede Ara

Endoüroloji, idrar yolu sistemi ve erkek üreme organlarını olumsuz etkileyen hastalıkların tedavisi ile ilgilenmektedir. Taş hastalığı veya iyi huylu prostat hiperplazisi gibi rahatsızlıkları olan hastaları tedavi etmek için minimal invaziv cerrahi teknikleri uygulanmaktadır.

İyi Huylu Prostat Büyümesinde Cerrahi Tedaviler

Erkeklerde yaşla birlikte prostat bezinin büyümesi iyi huylu prostat büyümesi olarak tanımlanmaktadır. Büyüyen prostat üretrayı tıkayarak idrar yapmayı güçleştirir. İyi huylu prostat büyümesindeki etkenler yaş ve testosteron hormonudur. 

İyi huylu prostat büyümesinin tedavisi; hastanın yaşına, genel durumuna ve semptomlarına göre değişmektedir. 

HoLEP (Holmium Lazer Prostatektomi) 

HoLEP, prostat bezinin holmium lazer enerjisi kullanılarak cerrahi kesi olmadan kapalı yöntemle çıkartılması anlamına gelmektedir. 150 Watt holmium lazer enerjisi çok büyük prostatlarda bile vücutta herhangi bir kesi yapmadan büyük miktarda dokuyu çıkarabilmede avantaj sağlarken kanama riskini azaltır, hastanede kalış süresini bir veya iki güne indirir.

En iyi tedavide bile ilk 10 yılda tekrar cerrahi gereksinimi %15 iken, HoLEP'te bu oran %0.7'dir. Bu da yüksek olasılıkla başka bir prostat cerrahisine ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelmektedir.

  • İdrar yapmayı en etkin sağlayan yöntemdir.
  • Daha iyi patolojik değerlendirme sağlar.
  • Çevredeki sağlıklı dokulara hasar vermez.
  • 150 Watt süreyi kısaltır, başarıyı artırır.

Böbrek Taşı Tedavisinde Fleksible (Esnek) Üreterorenoskopi

Böbrek taşı tedavisi için kullanılan bir yöntem olan fleksible üreteroskopi, esnek bir endoskopik alet yardımıyla idrar yolu ve böbreklerdeki taşların tedavisinde kullanılmaktadır. Fleksible üreteroskopi işlemi anestezi altında yapılmaktadır. Böbrekte bulunan daha büyük taşlar ise önce kırılarak küçük parçalar halinde çıkarılmaktadır. Fleksible üreteroskopi işlemi, diğer tedavi seçenekleri uygun olmadığında veya böbrek taşlarının büyüklüğü, şekli veya sayısı nedeniyle daha iyi bir seçenek olarak düşünülmektedir.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Taş Hastalıkları ve Endoüroloji Doktorlarımız