Sitede Ara

Kemoterapi

Modern tıbbi cihazlar ile donatılmış olan 2 adet hasta tedavi salonu, 2 adet özel oda ve birer adet müdahale ve kan alma odası ile aynı anda 30 hastaya tedavi verilebilmektedir.

Medipol Üniversitesi Hastanesi Kemoterapi Bölümü deneyimli ve dinamik bir kadro ile hafta içi saat 08:00-18:00 arası kesintisiz hizmet vermektedir. Modern tıbbi cihazlar ile donatılmış olan 2 adet hasta tedavi salonu, 2 adet özel oda ve birer adet müdahale ve kanalma odası ile aynı anda 30 hastaya tedavi verilebilmektedir. Hastalarımızın tedavileri tam otomatik ilaç hazırlama kabinlerinin bulunduğu tam steril ortamda deneyimli eczane ekibi tarafından hazırlanmaktadır.

Kemoterapi Nedir?

Kemoterapi,tümör hücrelerini yok etmek veya bu hücrelerin büyümesini kontrol altına almakiçin ilaç kullanılarak yapılan tedavidir. Tedavide tek başına kullanılabileceği gibi radyoterapi ile birlikte, ameliyattan önce veya sonra uygulanabilmektedir.Kemoterapötik ilaç olarak birçok değişik ajan kullanılmaktadır.

Amaçları Nelerdir?

Kanser tedavisinde kemoterapinin amacı hastalığın tipine ve yaygınlığına göre değişmektedir.

 • Hastalığı tedavi etmek.
 • Kanser hücrelerinin çoğalmasını önleyip, yayılmasını yavaşlatarak hastalığın kontrol altına alınmasını sağlamak.
 • Hastalığa bağlı şikayet ve belirtileri ortadan kaldırarak kişinin yaşam kalitesini artırmak.
 • Cerrahi veya radyoterapi sonrası uygulandığında hastalık nüksünü azaltmak.
 • Cerrahi veya radyoterapi öncesi uygulanarak yapılacak lokal tedavileri kolaylaştırmak.

 

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Kemoterapi Nasıl ve Nerede Verilir?

Kemoterapi ilaçları evde, hastane ortamında veya özel merkezlerde uygulanabilir. Hastanede yapılacak uygulama yatarak veya ayaktan kemoterapi ünitelerinde yapılabilir.

Kemoterapi ilaçlarının vücuttaki uygulama şekli farklı yollarla olabilir. Halen tedavi uygulamada dört farklı yol kullanılmaktadır.

 • Ağız Yoluyla (Oral): İlaçlar hap, kapsül veyasolüsyon tarzında ağızdan alınabilir.
 • Damar Yoluyla (İntravenöz): Kemoterapiilaçlarının en sık uygulandığı yöntemdir. İlaçlar seruma katılarak veyadoğrudan enjektör ile damar içine verilerek yapılanuygulamadır. Genelde kol ve el üstündeki damarlar bu işlemiçin kullanılır. Damardan tedavi uygulamalarında bazen port, kateter ve pompa gibi farklı aletler de kullanılabilmektedir.
 • Enjeksiyon Yoluyla: İlaçlar bazen kas içine(intramusküler) veya cilt altına (subkutan) direkt enjeksiyon yolu ile verilebilir. Diğer bir enjeksiyon yöntemi de ilacın direk tümör dokusu içerisine uygulanmasıdır (intralezyoner).
 • Haricen Cilt Üstüne (Topikal): İlacın direkt dışardan cilt üzerine uygulanmasıdır.

Kemoterapi İlaçları Nasıl Etki Eder?

Kemoterapi ilaçlarının hemen hepsi kan yolu ile vücuda dağılarak kontrolsüz bir şekilde büyüyüp çoğalan hücrelere ulaşarak bu hücreleri öldürür veya kontrolsüz büyümesine engel olur. Kemoterapi ilaçları bir taraftan bu kötü hücreleri yok ederken diğer taraftan vücuttaki normal hücreler üzerine de etki etmektedir. Bu da vücutta kemoterapiye bağlı bir takım yan etkiler oluşturur. Ancak mevcut ilaçların normal hücreler üzerine olan istenmeyen bu etkileri çoğunlukla geçicidir.

Kemoterapötik ilaçlardan en çok etkilenen "normal hücreler" en hızlı bölünenlerdir (saç dibi, mide barsak sistemi, kemik iliği hücreleri…vs.). Ancak bu hücrelerin etkileme düzeyi ilaçlara ve kişiye göre değişiklik gösterir.

Kemoterapiye Bağlı En Sık Karşılaşılan Olası Yan Etkiler

Halsizlik

Tedavi sonrası en sık karşılaşılan yan etkilerin başında gelir.Kansızlık (anemi) veya hastanın tükenmişlik duygusu gibi çok çeşitli sebebe bağlı olabilir. Eğer sebep kansızlık ise kantransfüzyonu ile halsizlik ortadan kaldırılabilir, psikolojik sebeplere bağlı halsizlikte ise bu konuda uzman birinden yardım alınabilir.

Bulantı ve Kusma

Tedavi öncesi hastaların en çok endişe ettiği konuların başında gelir. Kemoterapiye bağlı bulantı ve kusma tedaviden hemen sonra ortaya çıkabileceği gibi tedavi bitiminden birkaç gün sonra da ortaya çıkabilir. Bazen de hastalarda tedaviye başlamadan beklenti bulantısı denilen bulantı görülebilir. Bulantı ve kusma şikayeti,günümüzde yeni geliştirilen ilaçlar sayesinde önüne geçilebilecek veya en aza indirilebilecek bir durumdur.

Saç Dökülmesi

Bazı kemoterapi ilaçları geçici olarak saç dökülmesi yapabilir. Saç dökülmesinin derecesi alınan ilacın cinsine ve dozuna göre değişmektedir. Genelde saç dökülmesi tedavi başladıktan 2-3 hafta sonra ortayaçıkar. Bu geçici bir süreçtir, tedavi tamalandıktan 3-4 hafta sonra saçlar tekrar çıkmaya başlayacaktır.

Kan Değerlerinin Düşmesi

Kemoterapialırken vücutta hem kırmızı kan hücreleri, hem beyaz kan hücreleri, hem detrombositlerde düşme görülebilir. Bunun sebebi ilaçların kemik iliğinde kan yapımını baskılamasıdır. Kırmızı kan hücreleri oksijen taşıyan hücrelerdir ve eksikliğinde; halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı gibi belirtiler ortaya çıkar.Beyaz kan hücreleri vücudun mikroplara karşı savunmasında görev yapar ve sayısı azaldığı zaman kişi çok kolay enfeksiyon kapabilir. Trombositler ise kanın pıhtılaşmasından sorumludurlar. Sayıca azalmalarında vücutta kolay morarmalar, kolay burun vediş eti kanamaları gibi kanamalar görülebilir.

Ağız Yaraları

Kemoterapi ilaçları bazen ağız içinde iltihabi yaralara sebep olabilir. Hastaların ağız hijyenine dikkat etmeleri, çok sıcak veya çok soğuk içeceklerden kaçınmaları, dudaklarını kremlerle nemlendirmeleri ağızyaralarının en aza inmesini sağlayacaktır. Ayrıca ağız içi yaralarda takip eden doktordan da ilave tedaviler noktasında görüş alınabilir.

İshal ve Kabızlık

Kullanılan kemoterapi ilacının cinsine bağlı olarak hastalarda ishal veya kabızlık görülebilir. Bu şikayetler diyet ve çeşitli basit ilaç tedavileri ile ortadan kaldırılabilir. Ancak bazen ishal beklenenden çok daha şiddetli olup damar yolundan sıvı desteği almak gerekebilir. Böyle bir durumda takip eden doktor haberdar edilmelidir.

Cilt ve Tırnak Değişiklikleri

Bazı kemoterapi ilaçları cilt renginde koyulaşma, soyulma, kızarıklık veya kuruluk gibi belirtilere, tırnaklarda koyulaşma ve kolay kırılmalara sebep olabilir. Bu durumda kolonya ve alkol gibi irritan maddelerden uzak durulmalıdır. Ilık suile pansuman yapılabilir ve basit nemlendiriciler kullanılabilir. Bu şikayetler genelde ciddi boyutlarda değildir ve zamanla düzelir, ancak eğer mevcut belirtiler şiddetli ise mutlaka takip eden doktor haberdar edilmelidir.

Kemoterapi Alırken Hasta Nelere Dikkat Etmelidir?

Daha öncede bahsedildiği gibi kemoterapinin istenmeyen bazı yan etkileri olabilmektedir. Bu nedenle aktif tedavi almakta olan hastaların günlük yaşantılarını fazla etkilememekle birlikte dikkat etmeleri gereken bazı önemli noktalar ve uymaları gereken bazı kurallar vardır. Bu hususlardan bazıları:

 • Derece kullanmayı öğrenmelidir. Çünkü yüksek ateş ile birlikte beyaz küre sayısının düşmesi halinde acil tedavi gerekliliği vardır. Ateşi yükselen her hasta mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.
 • Enfeksiyonu olan bireylerden uzak durulmalıdır. Ayrıca çevresindekilerle sarılma,öpüşme gibi yakın temastan kaçınmalıdır.
 • Havasız, tozlu, sigara dumanı olan ortamlardan uzak durmalı, odasını sık sık havalandırmalıdır. Sigara kullanıyorsa azaltmalı ve bırakamaya çalışmalıdır.
 • Meyve ve sebzeleri iyice yıkamalı, sütü pastörize veya iyice kaynatıp içmelidir.
 • Doktoru tarafından sıvı kısıtlaması önerilmediği sürece bol sıvı almalı, özellikle yaz aylarında aldığı sıvı miktarını artırmalıdır.
 • İştahsızlık ve bulantı nedeni ile yemek yemede zorlanıyorsa az az ve sık sık yemeye çalışmalıdır.
 • Mümkünse dışarıda, özellikle temizliğinden emin olmadığı yerlerde yemek yememelidir.
 • Gerekağız gerekse vücut temizliğine özen göstermeli, tırnaklarını derin kesmemeli,traş olurken jilet kullanmamalıdır.
 • Tedavi alırken ve sonrasında kontrollerini aksatmamalı ve özellikle yaşadığı kemoterapi yan etkileri konusunda doktorunu bilgilendirmelidir.
 • Kemoterapi alırken gerek diş çekimi, gerekse önerilen diğer tedaviler noktasında mutlaka takip eden doktorundan görüş almalıdır.

Kemoterapi Doktorlarımız