Sitede Ara

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, insan vücudunun hormonal ve metabolik dengesindeki bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan çeşitli sağlık sorunlarını kapsayan bir tıp dalıdır.

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, insan vücudunun hormonal ve metabolik dengesindeki bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan çeşitli sağlık sorunlarını kapsayan bir tıp dalıdır.

Endokrinoloji ve Metabolizma

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Nedir?

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, insan vücudunun endokrin sistemini ve metabolik süreçlerini etkilemektedir. Endokrin sistem, vücudumuzun hormonları üreten bezler ve organlarından oluşmaktadır. Bu hormonlar metabolizma, büyüme, gelişme, üreme ve stres tepkileri gibi vücudun birçok işlevini düzenlemektedir.

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları arasında diyabet, tiroid hastalıkları, hipertansiyon, Cushing sendromu, Addison hastalığı, infertilite, hipertansiyon, obezite ve kemik hastalıkları yer almaktadır.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünde Yapılan İşlem ve Tetkikler Nelerdir?

Hastanın durumuna göre uygulanan işlem ve tetkikler değişmekle birlikte, endokrinoloji ve metabolizma hastalıklarının tanısı, tedavisi ve takibi için hayati önem taşımaktadır. 

 • Hormonal testler
 • Kan testleri
 • Kan şekeri testleri
 • Glukoz tolerans testi
 • Glukoz HbA1c testi
 • İnsülin testleri
 • C-peptid testi
 • Keton testleri
 • Tiroid ultrasonu
 • Tiroid sintigrafisi
 • Tiroid biyopsisi
 • Kortizol ölçümleri
 • ACTH stimülasyon testleri
 • MRG gibi görüntüleme testler
 • İdrarda glukoz testi ve idrarda keton testi

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Nelerdir?

Tiroid Hastalıkları

Tiroid hastalıkları, tiroid bezinin düzgün çalışmadığı durumlarda meydana gelmekte ve hormon düzeylerindeki değişikliklerin neden olduğu belirtilere neden olabilmektedir. Tiroid bezleri, boyunda bulunan kelebek şeklindeki bir bezdir ve hormon salgılamaktadır. Bu hormonlar, vücudun birçok işlevini düzenlemektedir. 

Tiroid hastalıkları genellikle kan testleri, ultrasonografi ve biyopsi gibi testlerle teşhis edilmektedir. İlaç tedavileri veya gerekli cerrahi müdahaleler tedavi seçenekleri arasındadır.

Diyabet (Şeker) Hastalığı

Şeker hastalığı, vücutta insülin hormonunun yeterli miktarda üretilmemesi veya etkilenmemesi sonucu kan şekeri değerlerinin yükselmesine neden olan bir hastalıktır. Tip 1 ve Tip 2 diye iki farklı tipi bulunmaktadır. 

Tip 1 diyabet otoimmün bir hastalık olup özellikle çocukluk çağında ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkta, vücutta enerji stoklarını kullanmak için gerekli olan glikozun kullanımı engellenmektedir.

Tip 2 diyabet ise; vücut tarafından üretilen insülinin yeterli olmaması ya da hücrelerin insüline tepki vermemesinden kaynaklanan şeker hastalığı türüdür.

Obezite (Fazla Kilo)

Obezite vücuttaki yağ dokusunun aşırı artması sonucunda hastanın sağlık problemleri yaşamasına neden olan komplike bir rahatsızlıktır. Obezite Cerrahisi Uygun obezite hastalarına, kişiye özel tedavi yöntemleriyle obezite daha rahat bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Gelişmiş teknoloji ve uzman akademik kadromuzla kişiye en uygun tedavi planı sunulmaktadır. Hastanın; cinsiyeti, yaşı, yapılan tahlil ve tetkiklerin sonucu, obeziteye bağlı herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığı göz önünde bulundurularak kişiye özel tedavi seçenekleri belirlenmektedir.

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon)

Hipertansiyon (Yüksek tansiyon), ölçülen kan basıncının normal kabul edilen değerlerin üstünde olmasıdır. Normal değerler sistolik (büyük) tansiyon için 140, diyastolik (küçük) tansiyon için 80 mmHg’dır. Halkımızın büyük tansiyon dediği ve kalbin damarlara kan pompaladığı sıra ölçülen kan basıncı 140 mm cıva ve küçük tansiyon denilen kalbin istirahat halinde ölçülen kan basıncı 90 mm cıvadan yüksek olursa bir yüksek tansiyon durumundan bahsedilebilir. İlaç tedavisiyle kontrol altına alınabilmektedir.

Hipofiz Bezi Hastalıkları

Hipofiz bezi, beynin altında yer alan önemli bir salgı bezidir. Hipofiz bezi hastalıkları, bu bezdeki anormal büyümeler veya salgılanan hormonlardaki dengesizlikler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Büyüme geriliği, Cushing sendromu, tiroid hastalıkları, akromegali ve erken menopoz gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu hastalıkların tanısı, hormon testleri, görüntüleme yöntemleri ve biyopsi gibi yöntemlerle konulabilmektedir. 

Hipofiz bezi hastalıklarının tedavisi, hastalığın tipine ve şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Buna bağlı olarak hastaya uygun ilaç tedavisi ve doktorun gerekli gördüğü durumlarda cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedir. 

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları

Böbrek üstü bezleri, vücudun adrenal hormonları üreten küçük bezleridir. Kortizol, aldosteron ve adrenalini içeren hormonları üretmektedir. Bu hormonlar, su ve tuz dengesinin düzenlenmesine, vücudun stresle başa çıkmasına ve kalp atış hızının artmasına yardımcı olmaktadır. 

Ayrıca, böbrek üstü bezlerinde oluşan tümörler sebebiyle hormonların miktarında değişiklikler görülebilmektedir. Buna bağlı olarak böbrek üstü bezi hastalıkları meydana gelmektedir. Bu hastalıklar arasında en yaygın olanları Cushing sendromu, Addison hastalığı ve böbrek üstü bezi tümörü (feokromositoma) gibi rahatsızlıklardır. Böbrek üstü bezi hastalıklarının tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi, cerrahi müdahale ve hormon tedavileri gibi farklı seçenekler mevcuttur.

Addison Hastalığı

Addison hastalığı, adrenal bezlerin yetersiz çalışmasından kaynaklanan endokrin bir hastalıktır. Adrenal bezler, vücutta stres yanıtını yöneten steroid hormonları üretmektedir. Addison hastalığının tedavisi steroid hormonlarının takviyesi ile yapılmaktadır. Bu hormonlar vücudun steroid hormon ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmakla birlikte hastalığın belirtilerini de hafifletmektedir.

Cushing Sendromu

Cushing sendromu, vücutta yüksek miktarda kortizol hormonunun salgılanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Kortizol, stres durumlarında vücutta artan enerji ve besin gereksinimlerini karşılamak için salgılanan bir steroid hormonudur. Tedavinin amacı, vücutta fazla kortizol salgısını durdurmak ve vücut dengesini yeniden kurmaktır.

Osteoporoz ve Kemik Hastalıkları

Osteoporoz, kemiklerin zayıflamasına ve kırılgan hale gelmesine neden olan bir kemik hastalığıdır. Kemikler, yaşlanma süreci ile birlikte zayıflamaktadır. Osteoporoz, kemiklerdeki bu zayıflamayı hızlandırmaktadır.

Osteoporoz ve kemik hastalıklarının en yaygın nedeni, yaşlandıkça vücudun kalsiyum ve diğer mineralleri emme yeteneğinin azalmasıdır. Kemik hastalıkları, yetersiz beslenme, düşük fiziksel aktivite, sigara içme, alkol tüketimi ve bazı ilaçlar gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Kısırlık (İnfertilite)

Hormonlar, üreme sistemi dahil olmak üzere vücudun birçok fonksiyonunu düzenlemektedir. Bu nedenle, endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları bölümü kısırlık sorununun teşhisinde önemli bir rol oynamaktadır.

Kısırlık, bir çiftin bir yıl boyunca düzenli olarak cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebelik elde edememesi durumudur. Kısırlık çiftlerin %15-20'sinde görülebilmektedir. Ayrıca birçok farklı nedene bağlı olabilmektedir.

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları bölümü, kısırlığın hormonal nedenlerini tespit etmek için birçok test uygulamakta ve hastaya en uygun tedavi seçeneklerini belirlemektedir. Gelişmiş tedavi seçenekleri arasında olan tüp bebek ve aşılama uygulamalarıyla oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.