Sitede Ara

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon


Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde amaç, hastaların yaşam kalitesini artırmak; fizyolojik, sosyal, ruhsal ve mesleki olarak bağımsız bir şekilde hayatlarını sürdürmelerini sağlamaktır.
 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü olarak tüm kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisini, bireyin bir hastalığa ya da yaralanmaya bağlı kaybettiği vücut fonksiyonlarının fizik tedavi, ortopedik, nörolojik rehabilitasyon üniteleri ile en iyi şekilde düzeltmeyi amaçlamaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, isminden de anlaşıldığı gibi hastalıkları, fizik tedavi cihazları ve rehabilitasyon yöntemleri ile tedavi eden bir bölümdür. 
 
Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü hem tek başına hem de birçok diğer branşla birlikte çalışan ve hastalarına hizmet veren bir branştır. Bu nedenle geniş bir hasta ve hastalık yelpazesine sahiptir. 
 
Bu hastalarda, kas iskelet sisteminin ağrılı durumları olabildiği gibi, kaza veya hastalık sonrası işlev bozuklukları veya kayıpları olan, bakım gerektiren daha ağır durumlar da olabilmektedir. Bu hastalar, ortopedi, beyin cerrahi, geriatri, erişkin/çocuk nörolojisi ve el cerrahisi gibi diğer bölümlerden bize yönlendirilmektedir. 
 
Fizik tedavi ve rehabilitasyonun en önemli özelliği, işlevselliğe veya fonksiyonelliğe verdiği önemdir. İşlevsel olan bir hastanın hem aile fertlerine hem de devlete olan yükü azalmaktadır. Bu nedenle tedavi hedefi, hastaları doğuştan veya başka hastalıklar sonucunda  kaybettikleri yetenekleri ve azalmış yaşam kalitesi, hastanın mevcut potansiyeline göre iyileştirmek, optimum düzeye çıkarmak ve hastanın fizyolojik, sosyal, ruhsal ve meslekî olarak bağımsız bir şekilde yaşamlarını sürdürmesini sağlamaktır.  
 
Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümümüz bir ekip çalışması branşıdır. Ekibin tam merkezinde hasta yer almaktadır. Ekip içerisinde ise fizyoterapist, fizik tedavi teknikeri, rehabilitasyon hemşiresi, dil ve konuşma terapisti, ortez protez uzmanı, iş uğraşı terapisti, sosyal hizmetler uzmanı ve klinik psikolog yer almaktadır. Bu ekibin içinde yine hastanın ihtiyacına göre farklı uzmanlık dallarından da uzmanlar dahil edilebilmektedir.

Ekibin başında olan kişiler ise Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzman doktorlarıdır. Bu uzmanlar, ekibin bir disiplin içinde çalışmalarını yöneten, ekibi motive eden, ortaya çıkabilecek her türlü olumsuzluklara çare arayan, bulan ve uygulatan kişilerdir. 
 
Kısaca bu branş, pediatriden geriatriye, poliklinik hizmetinden hastanede veya evde yatan ağır hastalara kadar tüm hastalara hizmet vermektedir.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonun Alanına Giren Hastalıklar Nelerdir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü, hareket sistemi, sinir sistemi, kardiyovasküler sistem ve solunum sistemi gibi vücudun farklı sistemlerindeki hastalıkların tedavisi ve rehabilitasyonu ile ilgilenmektedir. Bu nedenle, bel ağrısı, boyun ağrısı, eklem ağrıları, boyun düzleşmesi, boyun fıtığı, osteoporoz, omurilik felci, paget hastalığı, koşucu dizi, romatizmal hastalıklar, kas yaralanmaları, felç, beyin tümörleri, kalp krizi sonrası rehabilitasyon, KOAH, astım gibi hastalıklar fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları tarafından tedavi edilmektedir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, hastaların günlük yaşam aktivitelerine geri dönmesine ve yaşam kalitelerini iyileştirmesine yardımcı olan fiziksel egzersiz, terapi, ilaç tedavisi ve diğer tedavi yöntemlerini kullanmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tedavileri Nelerdir?

Robotik Rehabilitasyon

Ülkemizde ve dünyada, giderek önemini giderek artıran robotik tedaviler, en son teknolojik haliyle ve güncel bir şekilde fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde uygulanmaktadır. 

Robotik uygulamalar, fizik tedavi ve rehabilitasyon pratiğinde, uygulamalarında ve moderitelerinde, tedavinin etkinliğini artırıcı bir öneme sahiptir. Tüm robotik sistemler esas olarak, beynin plastisitesi yeteneğinden faydalanarak, işlev görürler yani bildiğiniz beyin, plastik gibi yeniden yapılanma özelliğine sahiptir. 

Dışarıdan robotik sistemlerle verilen, duyusal ve görsel uyarılar, iletiyi tekrardan tersten hastaya öğretmeye yaramaktadır. Yani kasına omuriliğine uyarı vererek, beyinden gelen kesintili kısmı aktive ederek, hastaya yürümeyi tekrar öğretilmesi sağlanmaktadır.

Fibromiyalji

Fibromiyalji (yumuşak doku romatizması) yaygın ağrı ve vücudun belli bölgelerindeki hassas noktalar ile karakterize kronik bir kas iskelet sistemi hastalığıdır.

Hastalığın nedeni bilinmemekle birlikte stres, kaygı, depresyon, mükemmeliyetçi kişilik, bağışıklık sistemi bozuklukları, kas problemleri, fiziksel yaralanmalar, fiziksel ve psikolojik travma, ağır çalışma temposu, uyku bozuklukları, uzun süre bilgisayar kullanımı gibi birçok durumun genetik yatkınlığı olanlarda fibromiyaljiye neden olduğu düşünülmektedir.

Hastalarda sıklıkla kronik yaygın ağrı, tutukluk, yorgunluk, uyku bozukluğu, kabızlık, ishal, adet düzensizlikleri görülmektedir. Fibromiyalji tedavisinde hastanın durumuna ve hastaya göre çeşitli ilaçlar, kuru iğne, mezoterapi gibi enjeksiyonlar, fizik tedavi seansları ve ozon tedavisi uygulanmaktadır.

Nöralterapi Tedavisi

Nöralterapi, ağrı ve hastalıkların tedavisinde düşük doz lokal anestezikler kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu lokal anestezikler enjeksiyon yoluyla sıklıkla cilt içine kabarcıklar şeklinde uygulanmaktadır.  Ayrıca tetik nokta denilen kaslardaki ağrılı noktalara, ciltteki skar dokusuna, akupunktur noktalarına, sinir bölgelerine ya da vejetatif sinir sistemi gangliyonlarına (el bileği kisti) uygulanabilmektedir.
 
Nöralterapi, sempatik ve parasempatik sistemlerden oluşan vejetatif sinir sistemi üzerinden etki gösteren düzenleyici bir tedavidir. Vejetatif sistem, dokularımızda ve organlarımızın etrafında yaygın bir ağ şeklinde yayılım göstermektedir. Nöralterapide sadece ağrılı bölgedeki ağrının azaltılmasına odaklanılmamaktadır. Belirtilen bu ağrının ana kaynağı ortaya çıkarılıp, sorun çözümlenmeye çalışılmaktadır.

Nöralterapide kullanılan lokal anestezikler, biyoelektriksel aktivitesi bozuk olan dokuların elektriksel aktivitesini normalleştirmektedir. Böylelikle kan akımını ve metabolizmayı arttırmaktadır. Ayrıca atık maddelerin ortamdan uzaklaştırılmasını sağlamaya yardımcı olabilmektedir.  Bu enjeksiyon yöntemi, sadece uygulamanın yapıldığı yerde etki göstermez. Sinir sistemi, hormonlar ve ruhsal durum gibi tüm vücudu ilgilendiren etkileri de olmaktadır.

Nöralterapi özellikle kronik ağrı ile seyreden hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Bel, boyun, sırt ağrıları, bel ve boyun fıtıkları, diz, kalça, omuz ağrıları, migren ve baş ağrıları, romatizmal hastalıklar, fibromiyalji, yüz felci, huzursuz bacak sendromu ve karpal tünel sendromu gibi birçok hastalıkta etkili ve güvenli bir yöntemdir. 

Kinesiotape (Bantlama Tedavisi)

Sporcularda ve diğer insanlarda ağrı, yaralanma veya kas zayıflığı gibi problemlerin tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kinesiotape, kasların ve dokuların hareketlerini desteklemek için tasarlanmıştır. Uygulandığında, bant, kaslara ve dokulara bir çekme kuvveti uygulamaktadır. Böylece kan akışını artırabilmekte ve kasları destekleyebilmektedir. Ayrıca, kinesiyotape, cilt altındaki sinir uçlarını uyararak ağrıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Bir uzman veya fizyoterapist tarafından uygulanan kinesiotape, genellikle birkaç gün veya birkaç hafta boyunca kalabilmektedir. Kinesiotape (Bantlama tedavisi), ağrı kesici ilaçlar veya diğer tedavilerin yanı sıra tek başına bir tedavi olarak kullanılabilmektedir.

Manuel Terapi

Manuel tedavi kas ve kemik yapıların ağrısız hareketini sağlamak için çeşitli talimat ve manevralarla hastanın tedavisinde elleri kullanma yöntemidir. Akut ve kronik bel ve boyun ağrılarında, bel ve boyun fıtıklarında, sırt ağrısında, kalça ağrısı, kuyruk sokumu ağrısında ve çeşitli eklem ağrılarında uygulanabilmektedir. 

Hareketin kısıtlandığı vücut bölgelerinde, kas ve eklem yapılarında tekrar hareketin kazanımını ve ağrının azalmasını sağlamaktadır.

Spinal Enjeksiyonlar (Omurgadan İğne Tedavisi)

Spinal enjeksiyonlar (Omurgadan iğne tedavisi), omurgadaki ağrılı bölgelere doğrudan iğne yerleştirilerek, ilaçlar ve diğer tedavi maddeleri doğrudan uygulanmaktadır.

Omurgadan iğne tedavisi yöntemi özellikle sırt ağrısı, boyun ağrısı, siyatik ağrısı, spinal stenoz ve disk problemleri gibi durumlarda kullanılmaktadır. Genel olarak anestezi altında yapılmaktadır. Tedavi süresi birkaç dakika ile bir saat arasında sürebilmektedir.

Omurgadan iğne tedavisi, ağrıyı hafifletmek ve hastanın hareketliliğini artırmak için etkili bir tedavi yöntemidir. Ancak, herhangi bir tıbbi işlem gibi riskleri ve yan etkileri de bulunmaktadır. Bu nedenle, tedavi yöntemi uzman bir doktor tarafından önerilmesi ve uygulanması gerekmektedir.

Bel Fıtığının Ameliyatsız Tedavileri

Bel fıtığında ameliyat gerektiren durumlar sinirde harabiyet başladığını gösteren kuvvet kaybı, idrar ve dışkılama fonksiyonlarının bozulması ile başka hiçbir tedaviye cevap vermeyen şiddetli ağrıdır. Bunlar da bel fıtığı hastalarının çok küçük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Diğer hastalar ilaç, egzersiz, fizik tedavi, manipülasyon gibi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Ağrıları şiddetli olan hastalarda epidural enjeksiyonlar bazen ameliyattan kurtarıcı olabilmektedir.

Akupunktur

Akupunktur çok eski zamandan beri Çinde başlayarak bütün dünyaya yayılan tedavi yöntemidir. Akupunktur vücudun üzerinde bulunan belirli noktalara iğne batarak hastalıkları iyileştirmektedir.

Akupunktur ağrı giderici, bağışıklık sistemi pekiştirici, stres azaltıcı metabolizma düzeltici ve hareket iyileştirici etkisi ile çok sayıdaki hastalıklarında uygulanmaktadır.

Hilterapi

Hilterapi, yüksek yoğunluklu lazer terapisi olarak bilinmektedir. Yüksek yoğunluklu lazer ışınları kullanarak dokuları tedavi etmek için kullanılan bir tıbbi tedavi yöntemidir. Hilterapi, lazer ışınlarının yoğunluğunu arttırarak, dokulara daha derin nüfuz edebilen ve hücreleri daha etkili bir şekilde uyaran düşük yoğunluklu lazer terapisi ile karşılaştırılmaktadır.

Hilterapi, yüksek yoğunluklu lazerlerin etkisiyle, hücrelerdeki mitokondrilerin ürettiği ATP miktarını artırır ve bu da hücrelerin tamir ve iyileşme süreçlerini hızlandırmaktadır. Ayrıca, ağrıyı azaltmaya, iltihabı azaltmaya ve dokuların kan dolaşımını artırmaya yardımcı olmaktadır.

Hilterapi, birçok farklı tıbbi durumda kullanılabilmektedir. Özellikle kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları ve yaralanmaları, artrit, tendonit, bursit, yanık ve ülserler, kronik ağrı sendromları gibi durumlar için etkili bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. 

Fizyoterapi

Fizyoterapi, hareket ve fiziksel aktivitelerle birlikte, egzersiz, manuel terapi ve elektroterapi gibi farklı teknikler kullanarak, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir tıbbi disiplindir.  Fizyoterapi, kas-iskelet sistemi, solunum sistemi, dolaşım sistemi ve sinir sistemi gibi vücudun farklı sistemlerindeki sorunların tedavisinde kullanılabilmektedir. 

Fizyoterapistler, hasta bireylerin fiziksel fonksiyonlarını değerlendirerek, tedavi planlarını oluşturmaktadır. Hastalığın semptomlarını azaltmak ve hastanın fonksiyonlarını en üst düzeye çıkarmak için çalışmaktadırlar.

Medikal Masaj

Medikal masaj, bir tıbbi tedavi yöntemi olarak uygulanan kaslarda ağrı, gerilim, spazm veya yaralanmaların tedavisinde kullanılan bir masaj türüdür. Tıbbi bir amaçla yapılan bir masaj türü olduğundan, genellikle bir sağlık profesyoneli tarafından yapılmaktadır.

Medikal masaj, kasların gevşetilmesine, dolaşımın arttırılmasına ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu masaj türü, genellikle spordan kaynaklanan yaralanmaların, kas gerilimlerinin ve kas zorlanmalarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca, romatoid artrit, fibromiyalji, sinir sıkışması ve diğer kronik ağrı durumlarının tedavisinde de uygulanmaktadır.

Fizik Tedavide Kullanılan Cihazlar

  • Elektrik akım cihazları
  • Yüzeysel ve derin ısıtıcılar
  • Aerobik egzersiz makineleri
  • Kol robotu
  • Bacak robotu
  • Denge makinesi
  • Biofeedback
  • Sanal gerçeklik
  • Ortezler
  • Yardımcı cihazlar ve daha fazlasıdır.