Sitede Ara

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Psikiyatri, tıbbın ruh sağlığı ve hastalıklarıyla ilgilenen uzmanlık alanıdır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artan oranlarda görülmekte ve gerek hasta,gerek aile gerekse toplumsal açılardan sorunlara ve yeti yitimine sebep olmaktadır. Örneğin majör depresyon kanserler ve kalp hastalıklarından sonra tüm dünyada en çok iş gücü kaybına yol açan 3. hastalıktır.

Psikiyatri bölümümüzde ruhsal sorunu olanların bu sorunlarının nedenlerine ve çözümlerine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Anksiyete bozuklukları (panik bozukluk,obsesif kompulsif bozukluk, sosyal fobi ve diğer fobiler, vb), duygudurum bozuklukları (depresyon, bipolar bozukluk, vb), psikotik bozukluklar (şizofreni, paranoid bozukluk, vb) yanında, cinsel işlev bozuklukları, yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, ve psikosomatik bozukluklar gibi pek çok psikiyatrik hastalık ilaç ve ilaç dışı tedavi yöntemleri ile tedavi edilmektedir.

Bölümümüzde ilaç tedavilerinin yanı sıra Elektrokonvülsif Tedavi (EKT), rTMS (transkranialmanyetik stimülasyon), hipnoz, bilişsel davranışçı terapi gibi tedavi yöntemlerinden de faydalanılmaktadır.