Sitede Ara

Hematoloji

Kan ve kan hücreleri ile ilgili hastalıkların tanı ve tedavisini kapsayan iç hastalıklarının dalı olan tıbbi bir alandır.

Hematoloji Bölümü, akademik uzman kadrosu ve kemik iliği (kök hücre) nakil merkezi ile hastalarına uluslararası standartlarda hizmet vermektedir. Bölümde poliklinik, yatan hasta bölümü, kemik iliği nakil ünitesi, aferez ünitesi, modern laboratuvarlar ve ayaktan kemoterapi ünitesi bulunmaktadır. 

Medipol Sağlık Grubu bünyesinde bulunan transfüzyon (kan nakli) merkezi, enfeksiyon hastalıkları, göğüs hastalıkları, yoğun bakım, nefroloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon ve diğer bölümler ile yakın iletişim içinde olup kompleks vakalarda gerekli sağlık hizmeti verilmektedir.

Hematoloji

Hematolojik Kanserlerin ve Kan Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

  • Vücutta kolayca oluşan morarma veya kanama
  • Sık görülen enfeksiyonlar
  • Halsizlik ve yorgun hissetme
  • Yüksek Ateş
  • Gece terlemeleri
  • Açıklanamayan kilo kaybı
  • Kemik ağrısı
  • Lenf düğümlerinin ağrısız şişmesi

 

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Kan Hastalıklarının Teşhisi için Yapılan Testler Nelerdir?

Kan ve kan hücrelerinin oluşumu, fonksiyonu veya yapısının bozulması ile oluşan hastalıklardır. Kan hastalıklarının teşhisi için öncelikle hastaya çeşitli kan testleri yapılmaktadır. Ancak hastalıkların teşhisi için birçok farklı yöntemde kullanılmaktadır. 

Kan testlerinin bazıları; hemoglobin, trombosit sayısı, hematokrit ve tam kan hücresi sayımı vb. değerler ölçülmektedir. Yapılan test sonuçları uzman hematologlar tarafından değerlendirildikten sonra daha ileri inceleme yapmak gerekirse spesifik testler yapılabilmektedir. 

Tam kan hücresi sayımı: Anemi, enflamatuar hastalıklar ve kan kanserinin teşhisi konusunda yardımcı olmaktadır. Ayrıca, vücuttaki enfeksiyon ve kan kaybının takip edilmesinde rol oynamaktadır.

Trombosit sayısı: Hastada kanama bozukluğunun olup olmadığı tespit edilmesine destek olmaktadır. 

Kemik iliği biyopsisi: Anemi, düşük trombosit sayısına sahip olmayı içeren trombositopeni ve bazı kanserlerin teşhis edilmesine yardımcı olmaktadır.

Kan nakli: Vücudun intravenöz (damar içi) olarak hastaya uygun ve sağlıklı kan almasını içermektedir.

En Yaygın Hematoloji Hastalıkları Nelerdir?

İnsanlar birçok farklı kan hastalıklarından ve kan kanserinden etkilenmektedir. Sık görülen kan bozuklukları arasında anemi, hemofili gibi kanama bozuklukları, kan pıhtıları ve lösemi, lenfoma ve miyelom gibi kan kanserleri yer almaktadır.

İyi Huylu Kan Hastalıkları Nelerdir?

İyi huylu kan hastalığı ya da kan bozuklukları kişinin kanını etkilemektedir. Fakat her kan hastalığı kanser değildir.

Anemi: Vücutta oksijen taşımak için yeterli kırmızı kan hücresine sahip olmadığında ortaya çıkmaktadır. Birçok anemi türü bulunmaktadır. Fakat en sık görülen türlerinden biri demir eksikliği anemisidir. Teşhisi için; hematokrit ve hemoglobin değerleri ölçülmektedir. Yapılan test sonuçları düşükse, sebebini belirlemek için farklı test uygulamaları yapılmaktadır.

Von Willebrand Hastalığı: En sık Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen kanama bozukluğudur.

Hemofili: Kalıtsal bir hastalıktır. Kanın pıhtılaşmasını bozan bir kan hastalığı olarak bilinmektedir. Genetik testler ve kan pıhtılaşma testleri ile teşhis edilebilmektedir.

Talasemi: Kalıtsal bir kan hastalığı olarak bilinmektedir. Vücudun hemoglobin ve sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretme yeteneğini olumsuz etkilemektedir.

Yaygın kan kanserleri: Kan testleri, kemik iliği biyopsisi ya da lenf nodları biyopsisi gibi daha ileri tetkikler uygulanarak teşhis edilebilmektedir.