Sitede Ara

Acil Tıp

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Acil Bölümü 30 yatak ile hizmet vermektedir. 

Medipol Üniversitesi Hastanesi acil servisi deneyimli ve dinamik bir kadro ile 24 saat kesintisiz görev yapmaktadır.

Modern tıbbi cihazlar ile donatılmış olan acil serviste, 10 kişilik monitörlü hasta izleme olanağı olan 20 kişilik erişkin acil müşahede odası bulunmakta, hastaların ilk tedavi ve gözlemleri burada yapılmaktadır. Bunun dışında her türlü müdahalenin yapılabileceği monitörlü 3 travma odası, aynı anda 2 hastaya her türlü müdahalenin yapılabileceği bir CPR odası bulunmaktadır. Acil serviste her türlü tahlil ve radyolojik tetkik, 24 saat boyunca yapılmaktadır. Aynı zamanda acil servisimiz; 7 gün 24 saat her türlü kalp krizi vakasına müdahale edebilecek anjiyo ekipmanına sahip.

Acil Serviste Kullanılan Hasta Değerlendirme Yöntemleri

Triyaj

Yaralıların veya hastaların yaralanmalarının ciddiyetine göre sınıflandırılması ve tedavi önceliklerinin belirlenmesidir.

Triyajın Amacı

Özellikle toplu kazalarda önem taşır. Sınıflamada tüm olanakları sadece ulaşılan yaralıya sunmak değil eldeki olanakların tümünü en çok yaşam kurtarmak ve sakatlığı önlemek için tıbbi gereksinimlere göre yönlendirmek ve paylaştırmaktır.

CPR Nedir? (Canlandırma)

CPR, bir kişinin kalbinin durması veya nefes alamaması gibi acil durumlarda uygulanan bir prosedürdür. Kardiyo kalp demektir. Pulmoner ise akciğerler manasına gelir. CPR, kalp durduğu zaman kişİye oksijen vermek ve kalp atışlarını geri getirmek içi uygulanan bir yöntemdir.

Ne Zaman Kullanılır?

Kardiyak arrestlerin (Kalbin durması)%75’i evde meydana gelir. Kardiyak arrest olduğu zaman, kalp durur. Bu durumda, hemen 112 aranmalı ve yardım gelene kadar CPR uygulanmalıdır. Eğer CPR yapılmazsa, kalbi duran kişinin beyni 5 ile 10 dakika içinde zarar görebilir.

CPR Neden Önemlidir?

Ani kalp ve solunum durması olaylarında ilk 4 dakika içinde CPR’ a başlandığında yaşam şansı %7'dir. Ani kalp durmasından olan ölümlerin %95'i hasta hastaneye ulaşamadan ölür. Bilinçli yapılacak bir CPR ile bu kişilerin yaşama şansını artırabilirsiniz.