Sitede Ara

Nefroloji

Böbreklerimiz su ve tuz dengesinin sağlanmasında, kan basıncının (tansiyonun) ayarlanmasında, bedenimize zehirli maddelerin atılımında, kan yapımı ve kemiklerin güçlenmesini sağlayan hormonların salgılanmasında görevli hayati organlarımızdır.

Nefroloji hekimleri olarak bu organlarımızın yetersiz ve uygunsuz çalıştığı hastalarımıza yardım etmeye çalışıyoruz.

Nefroloji Kapsamında Olan Hastalıklar

Ani (Akut) Böbrek Yetmezliği

Böbrekler normal çalışırken enfeksiyonlar, ilaçlar, idrar yolunda tıkanmalar, aşırı sıvı kayıpları, ciddi tansiyon düşüklükleri gibi durumlar böbreğin çalışmasını birden yavaşlatabilir. Bu durumda böbrek değerleri yükselir (üre, kreatinin testleri gibi) ve hastalar ilgili birimler tarafından bizlere yönlendirilir. Ani oluşan böbrek yetmezliği farklı şikayetlere yol açabilir. Bunlar arasında en önemliler bulantı, kusma, bacaklarda ve göz kapaklarında şişme, tansiyon yüksekliği, idrar miktarında azalma, idrar renginde (çay renginde kırmızı çıkması) değişmedir. Bu tip bir böbrek yetmezliği tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilir.

Uzun Sürede Ortaya Çıkan (Kronik) Böbrek Yetmezliği

Şeker hastalığı, hipertansiyon, böbrek taşı gibi kronik hastalıklar zamanla böbreğin çalışma gücünü azaltarak böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu hastalıkları takip eden ilgili hekimler belli aralıklarla böbrek testlerinin taramasını yaparak uygun zamanda hastalarımızı nefroloji birimine yönlendirmektedir. Biz de nefroloji hekimleri olarak böbrek yetmezliğinin tedavisi ve ilerlememesi için gerekli tedavileri ve önerilerimizi hastalarımıza sunmaktayız.

Kronik böbrek yetmezliği çok ilerlemedikçe şikayet oluşturmayabilir. Bu yüzden hastalık daha fazla ilerlemeden erken teşhis önem taşımaktadır. Böbrek yetersizliği ilerledikçe halsizlik ve kan düşüklüğü başlayabilir, iştah azalabilir, tansiyon ortaya çıkabilir ya da mevcut tansiyon artabilir, kemikler zayıflayabilir. Önlemlere rağmen böbrek yetmezliği durdurulamaz ve böbrek çalışması durmaya yakın noktaya geldiğinde hastalarımız için böbreğin yerine geçecek uygun bir tedavi seçiyoruz. Bu tedaviler diyaliz tedavisi ya da böbrek nakli tedavisi olmaktadır. Hastanemizde diyaliz ünitemiz mevcut olduğu gibi, deneyimli organ nakli ekibimiz tarafından uygun hastalara böbrek nakli tedavisi de uygulanmaktadır. Böbrek nakli böbrek yetmezliği son aşamaya ilerlemiş hastalarımız için günümüzde en mükemmel tedavi olmayı sürdürmektedir.

Protein Kaçağı

Böbrek çalışması normal olduğu halde bazen böbreklerimiz normalden çok fazla protein atar. Protein kaçağı başka nedenle yapılan bir idrar tahlilinde saptanabilir. Şeker hastalarında böbrek için tarama yapıldığında yakalanabilir veya ayaklarda, göz kapaklarında şişlik şikayeti sonrası tahlillerle ortaya çıkarılabilir. Protein kaçağı tedavi edilmediği takdirde böbrek yetmezliğine ilerleyebildiğinden önemli bir durumdur.

Diğer Durumlar

Böbrekten kaynaklanan tansiyon yüksekliği, gebelikte tespit edilen protein kaçağı, kan tuzu (elektrolit)bozuklukları, polikistik böbrek hastalığı gibi bir takım diğer hastalıklar da nefroloji biriminin takip ettiği hastalıklar arasındadır.