Sitede Ara

Çocuk Göğüs Hastalıkları

Çocuk göğüs hastalıkları bölümü, bebek, çocuk ve genç yetişkinlerdeki solunum yolları ile ilgili hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenen tıbbi bir uzmanlık dalıdır.

Çocuklarda görülen göğüs hastalıkları, birçok farklı belirtilere neden olabilmektedir. Sık görülen belirtileri arasında; öksürük, solunum güçlüğü, ateş, balgam, göğüs ağrısı, burun akıntısı, yorgunluk ve halsizlik bulunmaktadır.

Çocuk Göğüs Hastalıkları Nedir?

Çocuk göğüs hastalıkları, solunum sistemi ile ilgili çeşitli hastalıkları kapsayan geniş bir kategoriye girmektedir. Bu hastalıklar, çocukların akciğerlerini, bronşları, soluk borusunu ve diğer solunum yollarını etkileyebilmektedir. Çocuk göğüs hastalıklarında en sık görülen astım, bronşit, zatürre, solunum yolu enfeksiyonları, kistik fibroz ve diğer solunum problemleri gibi rahatsızlıklar yer almaktadır. 

Çocuk Göğüs Hastalıkları

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Çocuk Göğüs Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda görülen göğüs hastalıkları, birçok farklı belirtilere neden olabilmektedir. Sık görülen belirtileri arasında; öksürük, solunum güçlüğü, ateş, balgam, göğüs ağrısı, burun akıntısı, yorgunluk ve halsizlik bulunmaktadır.

Bu belirtiler, hastalığın tipine ve ciddiyetine göre değişiklik göstermektedir. Eğer çocuklarda bu belirtilerden bir veya birkaçı var ise, çocuk göğüs hastalıkları doktoruna danışılması gerekmektedir.

Çocuklarda Görülen Göğüs Hastalıkları Nelerdir?

Çocuk göğüs hastalıkları bölümünde; en sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında astım, bronşit, zatürre, solunum yolu enfeksiyonları, kistik fibroz, kuru öksürük, uyku bozuklukları, yenidoğan akciğer hastalıkları görülebilmektedir. 

Astım

Solunum yollarının kronik bir iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Astım ataklarına, nefes darlığına, öksürüğe ve hırıltılı nefese neden olabilmektedir. Tedavi edilmediği durumlarda, astım semptomları, solunum güçlüğü, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilere neden olabilmektedir. İlaç tedavisi, oral ilaçlar ve immünoterapi (alerji tedavisi) tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.

Bronşiolit

Bronşiolit, özellikle 5 yaş altı çocuklarda görülen ve solunum problemlerine neden olan bir hastalıklardır. Bronşiolitler, bronşitler genelde bazı virüsler nedeniyle olur. Bunlar solunum yolu problemi yapan virüslerdir. Özellikle RSV, koronavirüs, influenza virüs, parainfluenza virüs vb. Bunların hepsi aslında akciğerdeki hava yollarını daraltıp solunum sıkıntısına neden olan virüslerdir.
 
Özellikle 6 aydan küçük bebekler, anne sütüyle beslenememiş bebekler, prematürite denilen erken doğan bebeklerde, kalp rahatsızlığı olan veya nörolojik sorunları bulunan bebeklerde ya da çocuklarda olduğunda da çok ağır seyredebilmektedir.

Tedavide kanıtlanmış tek şey oksijen ve dinlenmektir. Bazı nefes açıcı ürünler solunum yoluyla verilebilmektedir.  İnflamasyonu azaltan bazı ilaçlar bulunmakta, onlar da damardan uygulanmaktadır. Ayrıca, hava yollarının çok daralmasını önleyen, bronşları genişleten ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlarda hastalara uygulanabilmektedir. 

Hastanın durumuna göre tedavi belirlenmektedir. Hastalık genelde solunum yoluyla veya yakın temasla bulaşmaktadır. Böyle durumlarda da öksüren, hastalığı olan kişilerden uzak durarak, eller sık yıkanarak bu tip hastalıklardan korunulabilmektedir.

Zatürre (Pnömoni)

Akciğerlerin enfeksiyonu sonucu oluşan bir hastalıktır. Ateş, öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüs ağrısı, halsizlik ve iştah kaybı gibi belirtiler görülmektedir. Tedavi seçenekleri arasında antibiyotikler ve destekleyici tedaviler yer almaktadır.

Solunum Yolu Enfeksiyonları

Soğuk algınlığı, grip gibi solunum yolu enfeksiyonları, özellikle çocuklarda sık görülmektedir. Öksürük, burun akıntısı, hapşırma, boğaz ağrısı, ateş ve halsizlik gibi belirtiler göstermektedir. Sıvı alımı, ağrı kesiciler ve öksürük kesiciler tedavi seçenekleri olarak uygulanabilmektedir. 

Kistik Fibroz

Kistik fibrozis, akciğerlerde mukus birikimine neden olan kalıtsal bir hastalıktır. Solunum yolu enfeksiyonları, nefes darlığı ve sindirim sorunlarına yol açabilir. İlaç tedavisi, antibiyotikler ve solunum fizyoterapisi tedavi seçenekleri olarak kullanılabilmektedir. 

Solunum Sıkıntısı Sendromu

Prematüre bebeklerde görülen bir hastalıktır. Akciğerlerin yeterince gelişmemesi nedeniyle solunum güçlüğü yaşanmaktadır. Hastanın durumuna göre solunum desteği gerektirebilmektedir.

Kuru Öksürük

Özellikle kış aylarında sık görülen bir hastalıktır. Öksürük refleksi ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, genel olarak viral bir enfeksiyon sonucu oluşmaktadır.

Pnömotoraks 

Pnömotoraks, akciğerde hava birikmesine neden olan bir durumdur ve nefes almada güçlük gibi semptomlara neden olabilmektedir. Tedavi seçenekleri arasında oksijen terapisi ve hava boşluğunun boşaltılması yer almaktadır.

Uyku Bozuklukları

Çocuklarda uyku bozuklukları oldukça yaygın bir sorundur. Uyku bozuklukları, çocukların uyku alışkanlıklarını, uyku kalitesini ve uyku süresini etkileyen herhangi bir durumdur.

Ebeveynler, çocuklarının uyku bozuklukları olduğundan şüphelenirlerse, uzman bir çocuk göğüs hastalıkları doktoruna başvurulması gerekmektedir. Uyku bozuklukları tedavi edilerek, çocukların uyku kalitesini artırılabilmektedir.

Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümünde Hangi Testler Uygulanır?

Çocuk göğüs hastalıkları bölümünde birçok farklı test yapılabilmektedir. Uygulanan bu testlerin bazılarını şu şekilde belirtebiliriz:

Akciğer fonksiyon testleri: Akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek için kullanılan testlerdir. Solunum fonksiyon testi (SFT) olarak da bilinmektedir.

Bronkoskopi: Bu test, bir esnek boru ile bronşlara doğru bir kamera sokarak yapılan bir prosedürdür. Bronşların içindeki yapılara bakmak ve incelemek için kullanılmaktadır.

Göğüs röntgeni: Göğüs hastalıklarının teşhisinde en yaygın kullanılan görüntüleme testidir. Bu test, akciğerlerin, kalbin ve diğer göğüs organlarının görüntülerini sağlamaktadır.

Bilgisayarlı tomografi (BT): Bu test, bir dizi röntgen görüntüsü kullanılarak üç boyutlu bir görüntü oluşturarak yapılan bir prosedürdür. Bu test, akciğerlerin ve diğer göğüs organlarının daha ayrıntılı görüntülenmesine olanak tanımaktadır.

Kan testleri: Kan testleri, enfeksiyonlar, alerjiler veya diğer hastalıkların varlığını belirlemek için kullanılmaktadır.

Balgam kültürü: Bu test, balgam örneğinin incelenmesi yoluyla akciğer enfeksiyonları veya diğer akciğer hastalıklarının varlığını belirlemek için kullanılmaktadır.

Alveoler lavaj: Bu test, akciğerlerin bir bölgesinden sıvı örnekleri alarak yapılan bir prosedürdür. Bu örnekler, akciğerlerdeki enfeksiyonların veya diğer hastalıkların varlığını belirlemek için incelenmektedir.

Çocuk göğüs hastalıkları bölümünde yapılacak testler, hastalığın türüne, semptomlara ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Doktorunuz, hangi testlerin yapılacağına karar verirken bu faktörlere göre hareket edecektir.

Çocuk Göğüs Hastalıklarında Uygulanan Tedaviler Nelerdir?

Çocuk göğüs hastalıkları doktorlarımız, çeşitli solunum yolu hastalıklarından muzdarip çocukları olan ebeveynlere teşhis ve en uygun tedavi seçenekleri konusunda geniş deneyime sahiptir. 

Astım, zatürre, solunum yolu enfeksiyonları, öksürük, grip, nefes almakta zorluk çekme gibi belirtileri olan hastaların ebeveynleri, uzman bir çocuk göğüs hastalıkları doktoruna başvurmaları önerilmektedir.

Çocuk Göğüs Hastalıkları Doktorlarımız