Sitede Ara

Böbrek iltihabı, böbreklerde enfeksiyona neden olan bir durumdur. Genellikle, idrar yolu enfeksiyonu olarak bilinen bir üriner sistem enfeksiyonu (ÜSE) yayılarak böbreklere ulaşılarak, böbrek iltihabına neden olmaktadır.

Böbrek iltihabı semptomları arasında ateş, sırt ağrısı, idrar yaparken yanma veya ağrı, bulantı, kusma ve genel olarak halsizlik bulunur. Ayrıca, idrarda kan veya pus da görülebilmektedir.

Böbrek iltihabı genellikle tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavi, genellikle antibiyotiklerin alınmasını içermektedir. Antibiyotik tedavisi, enfeksiyonu öldürerek ve iltihabı azaltarak semptomların hafifletilmesine yardımcı olmaktadır. Ancak, bazı durumlarda, böbrek iltihabı ciddi olabilir ve böbrek fonksiyonunu etkileyebilmektedir. Bu durumlarda, hastaneye yatış veya diyaliz gibi daha yoğun tedaviler gerekebilmektedir.

Böbrek iltihabından kaçınmak için, sık idrara çıkma, iyi hijyen, yeterli su içme, mesaneyi tamamen boşaltma ve mesanenin kendi kendine boşalmasına izin verme gibi sağlıklı idrar yolu alışkanlıklarını benimsemek önemlidir.