Sitede Ara

Böbrek Büyümesi (Hidronefroz) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek büyümesi (Hidronefroz), böbrekte su toplanması ve böbrek hacminin artması ile karakterize olan bir hastalıktır. Bu durum böbrekteki uriner akımın bozulması sonucu oluşturmaktadır. Ayrıca, böbrek hasarına veya bozulmasına neden olabilmektedir. Hidronefroz, üreter veya böbrekte mekanik bir engelde veya uriner sistemde doğal olarak bulunan anormalliklerde meydana gelmektedir. Böbrek büyümesi sıklıkla bebeklerde görülmektedir.

Böbrek Büyümesi (Hidronefroz) Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek büyümesi (Hidronefroz) tedavisi cerrahi müdahale ile yapılabilmektedir. Cerrahi tedavinin amacı böbrekteki uriner akımının düzeltilmesidir. Bu işlem, üreter veya böbrekte mekanik bir engelin açılması veya uriner sistemdeki anormalliklerin düzeltilmesi amacıyla yapılmaktadır. Eğer hidronefroz ileri aşamada ise, böbrek fonksiyonları bozulmuş olabilir ve böbrek transplantasyonu gerekebilir.

Ayrıca, hidronefroz nedeni ile birlikte bulunan diğer hastalıklar veya sağlık sorunlarında tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu, böbrek fonksiyonlarının düzgün bir şekilde iyileşmesini ve hastalığın tekrarlamamasını sağlamaktadır.