Sitede Ara

Estetik Diş Hekimliği (Restoratif Tedavi)

Estetik Diş Hekimliği / Restoratif Tedavi Neler Yapar?

Diş Çürüğü Oluşumunun Önlenmesi

Dişlerin düzenli olarak fırçalanması çürüğe neden olan dental plak oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Düzenli diş fırçalamayla beraber diş ipi veya ara yüz fırçalarının kullanılması da ara yüz çürüklerinin oluşmasını engellemektedir.

Dolgular

Rutin ağız içi muayenesinde diş çürüklerinin tespiti erken dönemde yapılabilmektedir. Ara yüz çürükleri ise diş röntgen filmi sayesinde kolayca tespit edilebilmek- tedir. Kaybedilen diş dokusu tekrar oluşmamakta ancak tedaviyle ilerlemesi durdurulabilmektedir. Ayrıca kaybedilmiş doku dolgu maddeleri ile yeniden restore edilmektedir. Diş çürüğünün erken dönemde tedavi edilmesi, ilerlemiş bir çürüğün tedavi edilmesinden hem daha kolay hem de maddi olarak daha ucuzdur. Çürük diş dokusu temizlendikten sonra diş, çeşitli renk seçenekleri sayesinde fark edilmeyen estetik kompozit materyaller ile restore edilmektedir.

Beyazlatma

Beyazlatma işlemi diş rengi doğuştan koyu olan veya sonradan çeşitli nedenlerle sararmış bireylerin dişlerine uygulanır. Beyazlatıcı ajanın uygulanabilmesi için dişlerde; çürük, diş eti çekilmesi ve hassasiyet gibi bir engel bulunmaması gerekmektedir. Home (ev) tipi beyazlatma yöntemlerinde; ağızdan alınan ölçüye göre ağız için özel bir plak hazırlanmaktadır. Hekim tarafından hastaya verilen özel beyazlatma jelini hasta belli periyotlarla kendisi uygulamaktadır. Office (klinik) tipi beyazlatma yöntemlerinde; klinik ortamında diş etleri izole edilip korunduktan sonra dişlere sürülen özel bir beyazlatma jeli ışık cihazıyla aktifleştirilmektedir. Beyazlatma uygulamalarının sonunda dişlerde 2-4 ton arası renk açılmaları izlenmektedir.

Dişlerin Arasındaki Boşluklar (diastema)

Dişler arasında boşlukların, küçük ya da konik şekilli dişlerdeki boyut farklılıklarının estetik kompozit restorasyonlar ile düzeltilmesi mümkündür. Bu tür tedaviler pratik, konservatif ve düşük maliyetli olmaktadır.

Kırık Oluşmuş Dişlerde Kırılan Parçanın Yerine Yapıştırılması

Özellikle ön dişlerde oluşmuş köşe kırıkları eğer kırık parça kayıp değilse şekil ve form değişikliği olmadan düzeltilebilmektedir. Eğer kırık parça kayıpsa özel kompozit malzemeler uygulanarak estetik restorasyonlar yapılabilmekte ve sonuçta kırık oluşmamış gibi bir görüntü elde edilebilmektedir.