Sitede Ara

Yeşil Eriğin Fazlası Ertesi Gün Sindirimi Bozuyor

 

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi’nden Diyetisyen Öznur Akgöz, “Aşırı miktarda yenen yeşil eriğin acısı ertesi gün sindirimi bozarak çıkıyor. Eriği tuzlayarak yemek ise yüksek tansiyon ve ödeme yol açıyor. Eriğe tuz dökmeden 10 ila 20 adet olarak tüketebilirsiniz” dedi. 
 
Medipol Esenler Üniversite Hastanesi’nden Diyetisyen Öznur Akgöz, bugünlerin en sevilen ve en çok tüketilen meyvesi erik hakkında uyarıda bulundu. Eriğin fazla tüketildiğinde mide, bağırsak, kalp ve damar hastalıkları açısından risk oluşturduğuna dikkat çeken Diyetisyen Öznur Akgöz yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

Sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, çözünebilir lif gibi besin ögeleri bakımından zengin yeşil erik C ve A vitaminlerini de içeriyor. Erik doğru miktarda tüketildiğinde cilt, kalp ve damar, karaciğer ve bağışıklık sistemine olumlu etki ediyor. Ancak bu meyve tuzla ve aşırı miktarda yenildiğinde vücutta su tutması nedeniyle ödeme yol açıyor, tansiyonu yükseltiyor. Tuzsuz aşırı tüketilmesi halindeyse sindirim sistemi bozulabiliyor. Eriğin 100 gramı ortalama 46 kaloriye sahiptir. Yeşil eriği mevsiminde tuzsuz olarak günde 1 porsiyon tüketebilirsiniz.  Bir kaseden kasıt ise ortalama 10-12 adettir. Kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte günlük ortalama 2 porsiyon tuzsuz şekilde tüketilebilir. 

Diyabetik Dostu Can Erik
Yeşil eriği tuzsuz ve porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketilmesi hakkında uyarıda bulunan Diyetisyen Öznur Akgöz, yeşil eriğin faydalarına ise şöyle değindi: 
Yeşil erik glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerini aniden yükseltmez. Bu nedenle diyabet hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. İçeriğinde bulunan A ve C vitamini ile klorofilin antioksidan etkisi oluşturur. Antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığı üzerinde de etkilidir. Cilt yaşlanmasını yavaşlatmakta, cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı oluyor. Eriğin aynı zamanda kalp damar sağlığı, kan lipid seviyeleri, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi bulunuyor. Bunun yanında kanser gelişme riskini de azalttığı belirtiliyor. Çözünülebilir lif kaynağı olan erik, sindirimde yardımcı olarak kabızlık problemine iyi geliyor.” 
Detoks Etkisiyle Karaciğeri Temizliyor
Vücudumuzdaki zararlı maddeleri uzaklaştıran yeşil eriğin karaciğere faydalı olduğunu aktaran Akgöz, sözlerini şöyle sonlandırdı;
Meyveye yeşil rengini veren içerdiği klorofil pigmentidir. Tüm yeşil bitkilerde bulunan klorofil pigmenti, vücutta detoksifikasyon metabolizmasını destekleyici özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde vücutta oluşan toksinlerin vücutta uzaklaştırılmasında etkili olarak başta karaciğer olmak üzere tüm vücut sağlığımızı olumlu açıdan etkiliyor. 


29 Haziran 2021, Salı