Sitede Ara

Uzmanlardan mevsimsel hastalıkların koronavirüsle karıştırılmaması uyarısı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Bayram, dünyanın Kovid-19 salgını nedeniyle zor günlerden geçtiğini söyledi. Bu hastalığın sonlandırılması için mümkün olan en kısa sürede Kovid-19 hastalarının tespit edilerek, insanların kendisini izole etmelerinin sağlaması gerektiğini belirten Bayram, "Bu nedenle insanların sokağa çıkmamaları hatta çok acil bir durum olmadıkça sağlık kuruluşlarına gitmemelerini öneriyoruz. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de sağlık kuruluşlarında koronavirüs hastalarıyla temas etmeleri ve hastalık riskini kendilerine almaları." diye konuştu.

Baharın gelmesiyle birlikte mevsimsel özellik barındıran hastalıkların görülmeye başlayacağını hatırlatan Bayram, şöyle devam etti: "Özelikle mevsimsel alerjik rinit, astım ve konjonktivit gibi. Yine aynı şekilde kıştan beri devam eden bahara sarkan grip (influenza) salgını da Kovid-19'un dışında da görülebilmekte. Astım ve alerjik hastaların da bu dönemde hapşırık, burun akıntısı ve nefes darlığı semptomları daha ön plana çıkıyor. Kovid-19 ve mevsimsel hastalıkları birbirinden ayıran bazı ipuçları var. Edindiğimiz tecrübeler Kovid-19 hastalarının yüzde 80’inin hastalığı hafif ya da şikayetsiz yani asemptomatik şekilde geçirdiğini gösteriyor. Bu hastalar genelde ek hastalığı olmayan genç hastalar. Bu hastalar virüsü bir şekilde almış ama ateşi yok, şiddetli öksürüğü yok sadece hafif kırgınlık haliyle geçirebiliyorlar."

Bayram, genç hastalardaki esas problemin Kovid-19'u bulaştırmaları olduğuna dikkati çekerek, bu hastalarda da boğaz ağrısı, üst solunum yolu belirtileri ve belki hafif ateş olabileceğini vurguladı.

ASTIM HASTALIĞININ BELİRTİLERİYLE KARIŞABİLİR

Astımda da öksürük, üst solunum yollarında hassasiyet ve alerjik rinit varsa burun tıkanıklığı görülebileceğini anlatan Bayram, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu anlamda Kovid-19’u hafif geçiren kişilerle astım hastalığının belirtileri karışabilir. Daha önce astım olduğunu bilen bir kişi ya da geçmiş bahar aylarında benzer semptomları gösteren kişiler, 'Ben bahar aylarında hapşırıyorum, öksürüyorum, biraz burun tıkanıklığım var, biraz nefes darlığım artırıyor.' diyerek, bunun ayrımına varabilirler. Diğer taraftan şikayetler devam ederse ve artış gösterirse mutlaka Kovid-19 yönünden değerlendirilmesi gerekir. Burada en önemli kıstaslardan birisi ailede ya da yakın çevrede Kovid-19 teşhisi almış birisi varsa semptomlar az da olsa doktora gitmesi gerekir."

Kovid-19’da öne çıkan en önemli semptomlardan birinin ateş olduğuna dikkati çeken Bayram, "Çoğunlukla yüksek ateşle karşılaşıyoruz. Öksürük oluyor ama yanında mutlaka ateş de oluyor. Bu ikisi olduğunda hasta astım hastası olduğunu bilse bile ya da daha önceden bilinen bir hastalığı yoksa bile sağlık merkezine gitmesi gerekiyor. Kış aylarında gördüğümüz grip salgını bu sene bahar aylarına da sarktı. Gribi, Kovid-19’dan ayırt etmek gerçekten zor. Çünkü her ikisinde de öksürük, ateş, nefes darlığı, kas ağrıları, halsizlik, baş ağrıları oluyor. Bu yüzden sağlık kuruluşlarında ikisi yönünden bazı tetkikler yapılarak ayırt edilebilir." ifadelerini kullandı.

Bayram, astım ve alerjik rinit hastalarının tedavilerini kesinlikle kesmemeleri, ilaçlarını kullanmaları gerektiği uyarısında bulunarak, aksi halde hastalıklarının alevlenebileceği kaydetti. Koronavirüste alerjik semptomların çok fazla görülmediğine dikkati çeken Bayram, "Gözlerde sulanma, hapşırık ve burun akıntısı daha çok alerjide görülüyor. Bunlar mevsimsel alerji belirtileri diyebiliriz. Kovid-19’da hem solunum hem de solunum dışı sıkıntılar öne çıkıyor. Daha ağır vakalarda öksürük, ateş, halsizlik, kırgınlık, özelikle ishal, baş ağrısı, kas ve kemik ağrıları Kovid-19’da daha fazla ön plana çıkıyor." değerlendirmesinde bulundu


28 Nisan 2020, Salı