Sitede Ara

Tükürük Taşı Tedavisindeki Yeni Yöntemde İz Yok Ağrı Yok

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Altın, “Temizlenmemiş tükürük bezi taşları, boyunda şişliklere ve yemeklerden sonra ağrıya neden olabiliyor. Bu taşların temizlenmemesi enfeksiyona yol açabilir” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Altın, tükürük bezi taşı ve tedavi yöntemi sialendoskopi hakkında bilgi verdi. 

Sağlığımız ve besinlerin sindirilmesi gibi konularda önemli rol üstlenen tükürüğün tükürük bezleri tarafından salgılandığını söyleyen Dr. Altın, “ Hayati fonksiyonları bulunan tükürük bezleri enfeksiyon ve tükürük taşları oluşumu gibi hastalıklar görülebilir. Nadiren de apse tehlikesi oluşturabilir. Çoğunlukla sıvı kaybına yol açan hastalıklar ya da az su içmek gibi nedenlerle oluşan taşlar tükürük kanallarını tıkar ve akımını engeller. Yemek yerken ya da sonrasında çene altında, boyunda ağrı ve şişme hastalığın belirtilerindendir. Bu tür şikayetleri olanların vakit kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına başvurması gerekir” diye konuştu. 

Geç Teşhiste Sorun Büyüyor

Tükürük bezi taşı tedavisinin ertelenmemesi gerektiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Altın, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:  Tedavisi geciktirilen tükürük bezlerindeki taşlar büyümeye devam ediyor. Bu sebeple tedavi geciktirilmemeli. Tedavi yöntemi olarak ise dünya genelinde önerilen çok daha güvenli ve çok daha az riskli olan sialendoskopi yöntemini öneriyoruz.  

Yeni Yöntemde Ne İz Var Ne Ağrı    

Bu cerrahi operasyonun kozmetik açıdan hastaların boynunda herhangi bir kesik izi bırakmadığını ifade eden Altın, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti;

“Sialendoskopi yöntemiyle tanısı konulan ve tedavisi yapılabilen en sık rastlanılan patolojiler taşlar ve kanal darlıklarıdır. Sialendoskopiden önce tükürük bezi taşlarının tedavisinde boyuna kesi yaparak tükürük bezinin tamamen çıkarılıyordu. Bu da boyunda iz kalması ve ağız hareketlerinde görevli sinirin yaralanma riski ile karşılaşma durumunu ortaya çıkarıyordu. Sialendoskopi ile bu riskler bertaraf ediliyor. Tükürük bezi çıkarılmadan sadece taşlara müdahale ediliyor. Operasyon sonrası ağız içerisinde ödem tarzı şişlikler birkaç saatte kayboluyor. 
 


09 Nisan 2021, Cuma