Sitede Ara

Şeker Hastaları Hurmayı Sütle Tüketmeli

Medipol Sefaköy Üniversite Hastanesi’nden Diyetisyen Gizem Topuzlu, “İftar sofralarının gözdesi hurma, içeriğindeki potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, fosfor, çinko, ve bakır gibi mineraller ve B, A, C, D, K vitaminleriyle tam antioksidan deposu. Ancak sağlıklı bireyler günde üç taneyi geçmemeli. Diyabet hastaları ise ani şeker dalgalanmalarına karşı hurmayı süt, yoğurt ve kefirle tüketmeli” dedi.  

Medipol Sefaköy Üniversite Hastanesi’nden Diyetisyen Gizem Topuzlu, Ramazan’da iftar ve sahur sofralarında eksik etmediğimiz hurmanın porsiyonsuz tüketilmesi kan şekerinde dalgalanmalara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Hurmanın kuruyemiş veya süt, yoğurt ve kefir gibi süt ürünleri ile birlikte tüketilmesinin altını çizen Diyetisyen Gizem Topuzlu, hurmayı bu şekilde yemek özellikle şeker hastalarını ani kan şekeri değişikliklerine karşı korur” açıklamalarını yaptı.

Günde 3 Hurmayı Geçmeyin!

Ramazan döneminde oruç esnasında uzun süreli açlık sonrası kan şekeri dengesinin bozulduğunu belirten Topuzlu, “Dalgalanan kan şekeri bizi karbonhidrat içeriği yüksek besin grubu olan tatlılara yönlendiriyor. İftar sonrası bol kalorili tatlılar tüketmek yerine zengin besin değeri olan hurma tam bir kan şekeri dengeleyicidir.” dedi.

Kilo kontrolü için hurmayı tüketirken porsiyona dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Topuzlu, “2 orta boy hurma 1 porsiyon meyveye denk gelir ve yaklaşık 60 kaloridir. Gün içinde 2-3 adet hurma tüketilmesi uygundur.” diye konuştu.

Hücre Yenileme Özelliği Var

Hurmanın insan sağlığı üzerindeki faydalarına değinen Topuzlu, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti;

Zengin besin değerleriyle tam bir enerji bombası hurma Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Selenyum, Fosfor, Çinko, Sodyum, Bakır gibi birçok minerali, B1, B2, B3, B6, B9 gibi B grubu vitaminleri, A, C, D, K vitamini ile antioksidan özellikteki vitaminleri barındırır. Hem kan şekerini dengeleyici etkisi hem de yüksek lif içeriğiyle sindirim sistemini destekler. Cilt sağlığının korunmasında rol oynar, hücre yenilenmesiyle yaşlanmayı geciktirir. Potasyum kaynağı olan hurma, kan basıncı dengesini sağlamada yardımcı olur. Böylelikle kalp-damar sağlığının korunmasında rol oynar.”

Sağlıklı Tatlı Tarifi: Hurma Topları 

Hurma ile sağlıklı bir tarif paylaşan Topuzlu, “150 gr. sıcak suda bekletilip yumuşatılmış hurmaya, 1 tatlı kaşığı kakao, yarım çay bardağı badem, yarım çay bardağı fındık ekleyin. Tüm malzemeleri homojen bir kıvama gelene kadar karıştırın. Şekil verdikten sonra Hindistan cevizine bulayıp tüketebilirsiniz” tavsiyesinde bulundu.


05 Mayıs 2021, Çarşamba