Sitede Ara

Salgından 2 hafta önce aşılanın

Grip salgınına karşı aşının koruyucu etkisine dikkat çeken Çamlıca Medipol Hastanesi'nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Erkan Koçyıldız, aşılanma ve alınması gereken önlemleri anlattı. Gribe neden olan virüsün mutasyona uğradığını belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Erkan Koçyıldız, "Aşının içeriği her yıl değiştirilir. Bu amaçla yüzden fazla laboratuvardan elde edilen bilgiler Dünya Sağlık Örgütü’nde toplanarak her yıl yeni aşının içeriği belirlenir" bilgisini verdi.

BU ÜÇ AYA DİKKAT

Aşı yapıldıktan iki hafta sonra koruyucu etkisinin başladığına dikkati çeken Koçyıldız, "Grip aşısı salgınlar başlamadan önce yaptırılmalı. Aşılama için en uygun zaman ekim, kasım ve aralık aylarıdır. Grip aşısı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmakta. Bu nedenle, grip salgınları başlamadan ve hastalık belirtileri görülmeden önce yaptırılmalı. Geçen yıllarda geçirilmiş grip hastalığı ya da uygulanmış grip aşısı bu yıl için bir korunma sağlamaz. Grip aşısı çoğu aşıdan farklı olarak her yıl yeniden yaptırılmalı" ifadelerini kullandı.

KIZARIKLIK, ŞİŞLİK, AĞRI OLABİLİR

Koçyıldız, aşıya bağlı grip hastalığının oluşmadığını vurgulayarak şöyle devam etti: "Grip aşısı, sizi grip hastalığından korumak için yapılır. Aşıya rağmen virüs size bulaşsa bile gribi daha hafif geçirmenizi sağlar ve hastalığı diğer insanlara bulaştırmanıza engel olur. Grip aşısı ile vücuda canlı virüs verilmediğinden aşıya bağlı grip hastalığı oluşmaz. Grip aşısına bağlı aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşabilir. Ateş, halsizlik, kas ağrısı gibi yan etkiler çok nadiren görülür ve kısa sürede kendiliğinden geçer. Grip aşısı uygulanmasından sonra nadiren alerjik reaksiyon görülebilir."

İLK 6 AY ÖNERİLMİYOR

Aşı için riskli bazı gruplar haricinde herkesin grip aşısı olabileceğini ifade eden Koçyıldız, şu ifadeleri kullandı: "Hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara, ciddi yumurta alerjisi olanlara, daha önce grip aşısı yapılınca ciddi alerji öyküsü olanlara ve henüz iyileşmemiş ateşli hastalığı olanlara uygulanmamalı. Aşıların sağlık kurumunda ve hekim kontrolünde uygulanması önerilir. 6 aydan küçüklerde aşının güvenliği ve etkisi bilinmediği için önerilmemekte. Daha önce aşı uygulanmamış 6 ay-8 yaş arasındaki çocuklara, en az 4 haftalık bir aradan sonra, aynı grip mevsimi içinde ikinci bir doz önerilir. Bu yaştan büyük herkese, her grip mevsiminde sadece bir doz yeterli olur."


23 Ekim 2019, Çarşamba