Sitede Ara

Ramazanı Migrensiz Geçirmenin Sırrı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Algoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Haci Ahmet Alıcı, “Migren hastaları Ramazan’da iftar ve sahur arasındaki süreçteki doğru yiyecek ve içecek tercihleriyle ağrıyı engelleyebilir. Kronik migren hastalarına migren botoks’unun yanı sıra radyofrekans tedavileri de etkili çözüm sunuyor.” dedi. 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Algoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Haci Ahmet Alıcı, oruçtan kaynaklanan baş ağrısı ve migreni önlemek için kafein tüketiminin oruç öncesi aşamalı olarak azaltılması gerektiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Haci Ahmet Alıcı, “Özellikle çok sık kafeinli yiyecek ve içecekleri tüketenler, 16 saatten daha uzun süre yiyecek ve içecek tüketememe ile çekilme sendromuna yakalanabilir. Bu durum ise baş ağrısı ve migreni tetikleyebilir. Çekilme sendromunu yaşamamak için oruç öncesi günlük miktarı azaltıp sabit bir kan düzeyi sağlayacak şekilde az olarak akşamdan sahur vaktine kadar bu miktarı almalıdırlar.” açıklamalarını yaptı. 

Prof. Dr. Haci Ahmet Alıcı, Ramazan’da uzun süren açlık sonrası oluşabilecek baş ağrısı ve migren rahatsızlıklarının önleyici tedavilerine ilişkin bilgi verdi.

Kadınlar Yüzde 43 Risk Altında 

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’inin migren hastası olduğu bildiren Alıcı, “Yaşam boyu risk ise kadınlar için yüzde 43, erkekler için yüzde 18’dir. Kronik migren oranı ise toplumda yüzde 1,4 ila 2,2 oranındadır. Migrende stres, mental gerginlik, uykusuzluk, açlık, yorgunluk ve gürültü en sık rastlanan tetikleyici faktörlerdir. Hipoglisemi ve kafein yoksunluğunda migren sebepleri arasında bulunuyor.” bilgisini verdi.

Botoks ve Radyofrekans Ağrıyı Bloke Ediyor 

Kronik migreni olan hastalara Botulinum Toksin A’ uygulamasının yapılabileceğini ifade eden Alıcı, “Oruç esnasında migren ataklarından koruyabilir. Migreni olan kişiler oruç tutarken migren atağından korunmak için oksipital blok denilen sinir bloğu uygulanabilir. Gerekirse bu sinire radyofrekans yapılabilir. Oruç tutan migren hastaları sahurda ve iftarda bol sıvı tüketilmeli ve uykusuz kalmamalıdır. İftar sahur arasında en az 2 litre sıvı tüketilmeli.” dedi.

Glisemik indeksi düşük gıdalar tüketerek baş ağrısından korunabileceğini dile getiren Alıcı, migreni tetikleyecek gıdalardan uzak durulmalıdır. Migren hastaları dengeli beslenmeli iftar ve sahurda proteinli ve lifli gıdalar tüketmesinin faydalı olacağını belirtti. 

Oruçtan kaynaklı baş ağrısı ve migren ataklarının tedavisine ilişkin bilgi veren Alıcı, sözlerine şöyle devam etti; 

“Yarı ömrü uzun olan bir NSAID ile kısa bir önleyici tedaviye başlanabilir. Oruç kaynaklı baş ağrısı, uzun etki süreli olan naproksen ve etoricoxib gibi ilaçlarla başarılı bir şekilde önlenebilir. Oruç kaynaklı baş ağrısı zonklama tarzında migren benzeri özellikler gösteriyorsa veya migren öyküsü olan bir kişide ortaya çıkarsa, menstrüel migren için önerildiği gibi frovatriptan veya naratriptan adlı ağrı kesicilerle kısa bir önleyici tedavi yapılabilir.”
 


26 Nisan 2021, Pazartesi