Sitede Ara

Koronavirüs'ten korunmak için göz hijyeninize dikkat edin

Medipol Mega Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Cafer Tanrıverdi, “Koronavirüsten korunmak için göz hijyeninize dikkat edin. Göz ve yüz çevrenizi temiz tutmak için doğal beyaz sabunla yıkayarak bol su ile durulayabilirsiniz. Alerji veya tahrişe neden olabilecek kimyasal içeren ıslak mendillerden uzak durun” dedi.

Koronavirüsün ilk bulgularından birinin göz enfeksiyonu olabileceğini açıklayan aktaran Tanrıverdi, “Eğer kendinizde veya çevrenizde gözlerde kızarıklık, çapaklanma, ödem ve akıntı varsa mutlaka karantina kurallarına uyun ve sağlık merkezine başvurun” uyarısında bulundu.

DAMLALARI PAYLAŞMAYIN
Bahar mevsiminin de gelmesiyle alerjik göz hastalıklarında artış beklendiğini ifade eden Tanrıverdi, “Göz kaşıntısı nedeniyle göz ovalama ve ellerin göz teması alerjik bireylerde normalden daha sık oluyor. Bu bireylerin elleri ile göz temasını en aza indirebilmek için, uygun medikal tedavilerinizi ihmal etmeyin. Göz damlalarınızı da kimseyle paylaşmayın” ifadelerini kullandı.

GÜNLÜK LENS KULLANIN 
Kontak lens kullanıcılarını koronavirüs bulaşı hakkında uyaran Tanrıverdi, “Kontak lenslerini takıp çıkarırken ellerini çok titizlikle yıkamaları gerekiyor. Pandemi döneminde mümkünse günlük kullan-at lens kullanılmasını öneriyoruz. Aylık lens kullanan hastalarımızda ise hijyene her zamankinden daha fazla dikkat etmelerini ve lens solüsyonlarını her gün mutlaka değiştirmelerini öneriyoruz. Sizi virüsten tam olarak korumaz ama teması azaltmak adına lens 
yerine gözlük kullanabilirsiniz” tavsiyelerinde bulundu.

GÖZLÜKLERİ DEZENFEKTE EDİN
Gözlük kullananların numaralı ya da güneş gözlüklerini sık aralıklarla dezenfekte etmeleri gerektiğini vurgulayan Tanrıverdi,  “Koronavirüsü ellerimiz ile gözümüze taşıyabiliriz. Bu nedenle ellerimizi en az 20 saniye süreyle sabunla sık sık yıkamalıyız. Kendimizi ve her bireyi hasta gibi kabul ederek sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz. Elimizle gözümüz, ağzımız ve burnumuza sık temas etmekten kaçınmalıyız. Gözlüklerinizi sürekli aynı temizlik bezi yerine tek kullanımlık mendiller ile silebilirsiniz” bilgisini verdi.


01 Nisan 2020, Çarşamba