Sitede Ara

Kireçlenen Kalp Damarı Şok Dalga Tedavisi ile Açıldı

Göğsündeki şiddetli ağrı nedeniyle hastaneye başvuran 61 yaşındaki Nezih Erhan Tanju'nun kireçlenerek kalp damarının tıkandığı anlaşıldı. Tıkanan damarı Türkiye’de yeni uygulanan yöntem şok dalgası (shock wave) kullanılarak açıldı. Şok dalgası ile açılan damara balon ve stent yerleştirilerek hasta 1 gün sonra şifa ile taburcu edildi.

Operasyonu gerçekleştiren Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, tıbbi süreci şöyle aktardı;

“Hastamız göğüs ağrısı nedeniyle gittikleri hastanede yapılan testler sonucunda anjiografisi yapılmış ve bir tanesi ana damar olmak üzerine iki damarında kritik darlıklar olabileceği düşünülerek damar içi ultrason yapılmış. Bu işlem yapıldığı süre içerisinde kataterin (Ivus) ileri derece kireçlenmesi nedeniyle darlık bölgesinden geçilemediği içinde kalsifikasyon dediğimiz ileri derece kireçlenme problemi görülmüş. Biz de ülkemizde yeni başlayan shock wave dediğimiz şok dalgası yöntemi ile hastamızı tedavi ettik. 

Şok Dalgası Tedavisi İle Kalp Kireçlenmesine Son

Kireçlenme tedavisinde kullanılan yöntemlerden bahseden Prof.Dr. Bilal Boztosun, şunları kaydetti;

“Bu kireçlenme iki tane tedavi yönteminden herhangi biriyle çözüme kavuşuyor. Birincisi rotablator dediğimiz elmas uçlu vurgulu yöntemle ikincisi shock wave dediğimiz şok dalgaları verilerek oradaki kireçlenmenin yumuşatılması, kırılması ve damarın rahatlaması şeklinde oluyor. Bugüne kadar birçok hastamızda rotablator dediğimiz elmas uçlu vurgu yöntemi kullanıldı. Ama bu hastamızda kireçlenmeyi kırmak amacıyla shock wave dediğimiz ülkemizde yeni başlayan şok dalgası yöntemi uygulandı. Kireçlenme kırıldıktan sonra balon yapılarak o bölgeye stent takıldı ve hastamızı şifa ile taburcu ettik.” 

“Göğsümde Şiddetli Bir Ağrı Hissettim”

Ailesinde kalp hastalığı öyküsü olan Nezih Erhan Tanju, yaşadıklarını şöyle dile getirdi;

Göğsümde şiddetli bir ağrı vardı. Hastanede yaptırdığım kontroller sonucunda bir damarımın tıkalı olduğu anlaşıldı. Genetik olarak böyle bir şey yaşadığımı düşündüm. Çünkü babamı da erken yaşta kalpten kaybetmiştik. Kontrollerimi başka bir sağlık kurumunda yaptırmıştım. Bana o sırada Bilal hocamızı önerdiler. Operasyon öncesi korkularımı doktorumun verdiği güven ve gösterdiği özveri sayesinde yendim. Şu an çok iyiyim.
 


05 Nisan 2021, Pazartesi