Sitede Ara

Kesilecek Denilen Bacakla Türkiye’den Yeni Hayata Koştu 

Nadir görülen doğuştan kemik kaynanama hastalığı (Konjenital Tibia Psödoartrozu) nedeniyle bacağının kesilmesi gerektiği söylenen 17 yaşındaki Belma Muratoviç, Türkiye’de Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nde yapılan başarılı bir ameliyatın ardından yürümeye başladı. Muratoviç’in yüzünü güldüren Prof. Dr. İbrahim Azboy, “Bosnalı genç kızımız, hem kemik kaynamas yapılan cerrahi ve hemde zaman içinde kemikte meydana  gelmiş olan şekil bozukluğunun da aynı anda düzeltilmesini içeren bir ameliyatla sağlığına kavuştu” dedi. 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Türkiye’nin dünyanın sağlık merkezi olma hedefine bir tuğla daha koydu. Ülkesi Bosna Hersek’te bacağının kesilmesi gerektiği söylenen 17 yaşındaki Belma Muratoviç, Prof. Dr. İbrahim Azboy liderliğinde yapılan başarılı tedaviyle hem bacağını kurtarmanın hem de yürüyerek hastaneden taburcu olmanın sevincini yaşadı. 

Tekerlekli Sandalyeye Mahkumdu 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Azboy, tedavi süreci hakkında şu bilgileri verdi:
“Bosnalı genç kızımız bize tekerlekli sandalyede, yürüyemez halde müracaat etti. Doğuştan, nadir görülen kemik kaynamama hastası olan Belma’nın bacağında zaman içinde gelişmiş olan ileri derecede eğrilik olduğunu ve kırığının da kaynamadığını gözlemledik. Hasta 2 yaşında iken sol bacağında kırık gelişmesi nedeniyle bir ameliyat geçirmiş. Ancak zaman içerisinde bacağında eğrilik gelişmiş kırığı kaynamamış ardından bu sene bacağı tekrar kırılmış. Geçtiğimiz nisan ayında bacağındaki eğriliğin çok belirgin olması ve içindeki implantın kemiğe saplanmış olması nedeniyle hastaya ülkesinde ameliyat olamayacağı hatta bacağının kesilmesi söylenmiş.” 

Leğen Kemiğinden Kaval Kemiğine Nakil 

Şekil bozukluğu ve kemiğinde ciddi eğrilik olduğu için kemiğini düzeltici bir ameliyat gerçekleştirdiklerini bildiren Azboy, “Kemiğin kaynaması için hastanın leğen kemiğinden kemik alıp o bölgeye naklettik. Ayrıca hastanın bacağındaki eski implantı çıkardık yerine kilitli çivi sistemiyle bacak eğriliğini düzeltip kırığını da kaynatmak için bir ameliyat gerçekleştirdik. Ameliyat sonrasında hastanın bacağındaki eğrilik tamamen düzeldi. Hastamızın yürümesine ve ameliyatlı bacağına basmasına izin verdik. Ameliyat sonrası süreci grafi kontrolleri ile yakından takip edeceğiz’’ dedi. 

Şekil Bozukluğuna Estetik Dokunuş

Ülkesindeki hekimler tarafından bacağının kesilmesi gerektiği söylenen ve bunun üzerine tedavi arayışına başladıklarını belirten Muratoviç, şunları aktardı;
“Bacağımdaki eğirilik ve şekil bozukluğu, kırıklarımın kaynamaması ve özellikle bacağımın kesilecek olma ihtimalı beni çok korkutuyordu. Ben de araştırmalarım ve arkadaşlarımın tavsiyelerini dinleyerek babamla Medipol Mega Üniversite Hastanesi’ne geldim. 

‘Artık Hayallerimin Peşinden Gideceğim’

Türkiye’ye tedavi olmak için tekerlekli sandalyede gelen Belma Muratoviç yaşadıklarını şöyle anlattı; 

“Ayağım ilk kırıldığında 2 yaşındaydım ondan dolayı o dönemde neler yaşadığımı hatırlamıyorum. Bacağım ilk kırıldığı dönemde bana platin takılmış fakat bunu aileme söylememişler ve bacağım nisan ayında 2’nci kez kırıldığında bacağımda platin olduğunu öğrendim.Zaman içinde bacağımdaki eğrilik çok ilerledi. 4 ay önce bacağım tekrar kırıldı. Umutlarım tükenmişti. Şimdi bacağımın düzelmiş olduğunu görmek bir mucize benim için. Ameliyatımı gerçekleştiren Prof. Dr. İbrahim Azboy ve ekibine minnettarım. İleride kuaför olup kadınların saçlarını güzelleştirmeyi istiyorum. Bunun için bacaklarıma ihtiyacım var. Ülkemde eğitimime devam etmeyi hedefliyorum.”

 


 


26 Ağustos 2021, Perşembe