Sitede Ara

Kansızlık Kadar Kan Fazlalığı da Tehlikeli

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Hematoloji Bölümü’nden Dr. Öğr.Üyesi Aliihsan Gemici, “Halsizlik, baş dönmesi, çok uyuma eğilimi, kulak çınlaması gibi anemi ile benzer belirtilerle baş gösteren kan fazlalığının tedavisinde geç kalınmamalı. Tıpta polisitemi olarak geçen hastalık tedavi edilmezse kan kanseri, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere ciddi sorunlara yol açıyor” dedi. 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Hematoloji Bölümü’nden Dr. Öğr.Üyesi Aliihsan Gemici, kan fazlalığı yani polisitemi rahatsızlığı hakkında bilgi verdi. 

Polisiteminin kemik iliğinde kırmızı kan hücrelerinin aşırı üretimi sonucunda, kanda kırmızı küre sayısının artışı olarak tanımlandığını söyleyen Dr. Öğr.Üyesi Gemici, “Kan eksikliği yani anemide olduğu gibi polisitemide de erken teşhis doğru tedavi hastanın yaşam kalitesini düzenliyor ve olası hastalıklardan koruyor. Bu nedenle rutin kan tahlillerinin yaptırmayı adet haline getirmemiz gerekiyor” bilgisini verdi. 

Yüzünüz Kırmızıysa ve Banyo Sonrası Kaşınıyorsanız Dikkat!

Kan fazlalığının belirtilerini sıralayan Gemici “Baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, görme bozuklukları, dalak büyümesine bağlı karnın sol üst tarafında ağrı, erken doyma hissi, kanama, halsizlik, kilo kaybı, tansiyon yüksekliği, kırmızı yüz, fazla uyku isteği, özellikle sıcak banyo sonrası kaşıntı, parmak uçlarında ağrılı, kızarık ve şişliklerin hastalarda görülen sık şikayetlerdir” diye konuştu.  

Polisitemi Neden Olur 

Erkeklerde hematokritin seviyesinin yüzde 60, kadınlarda yüzde 56'nın üzerinde olmasının gerçek polisitemiyi gösterdiğini söyleyen Gemici, “Plazma hacminde azalmaya yol açan durumlardan azalmış sıvı alımı, aşırı terleme, aşın kusma veya ishal, ağır yanıklar göreceli polisitemiye neden olabilir. Gerçek polisitemi olduğu kanıtlanan kişilerde bunun kemik iliği kaynaklı mı (primer), yoksa başka nedenlere mi bağlı olduğu (sekonder) araştırılmalıdır. Uygun tedavinin verilebilmesi için, gerçek polisitemi saptanan hastalarda bu ayrımın iyi yapılması önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Kaynağında Akciğer Sorunları Yatabilir

Kişide sekonder yani dolaylı yoldan polisitemiye yol açan hastalıkların uygun şekilde tedavi edilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunan Gemici, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti;
“Dokulara giden oksijen miktarında azalmaya neden olabilecek süreğen akciğer hastalıkları ve bazı kalp hastalıkları, böbreklerden kırmızı küre üretimi için uyarıyı yapan hormonun (eritropoietin, EPO) salgılanmasına yol açarak sekonder polisitemiye neden olabilirler. Bazı böbrek hastalıklarında ve bazı kanser tiplerinde eritropoietin düzeyinde artış sonucu sekonder polisitemi gelişebilir. Kemik iliğinde alyuvarların başka bir nedenden bağımsız olarak aşırı yapılması ile kendini gösteren hastalığa Polisitemia Vera adı veriliyor. Erkeklerde kadınlara göre biraz daha sık görülen hastalığın ortalama tanı yaşı 60’tır. Risk faktörleri arasında  radyasyon, bazı kimyasal maddeler sayılabilir.” 

Damar Tıkanıklıklarına Sebep Olabilir

Tedavinin amacının kan yoğunluğunu azaltarak, gelişebilecek istenmeyen durumları önlemek olduğunu belirten Gemici, sözlerini şöyle sonlandırdı;

“Hasta bir kan hastalıkları uzmanı hematolog tarafından izlenmelidir. Hastalardan belli aralıklarla kan alınarak (flebotomi) kırmızı küre sayısı kontrol altında tutulur. Alınan bu kan başkasında kullanılmaz. Kan sulandırıcı ilaçlar verilir. Polisitemi vera tedavisinde hastanın riskine göre kullanabilecek başka ilaçlar bulunmaktadır. Ortalama yaşam süresi uzun bir hastalıktır. Kan akışkanlığındaki azalmaya bağlı olarak gelişen damar tıkanıklıkları en önemli ölüm sebebidir. Hematokritin normal sınırlarda tutulmasıyla bu risk azalır. Uzun dönemde kemik iliğinde fibrozis (bağ dokusu) gelişebilir. Nadiren hastalık akut kan kanserine dönüşebilir.”


05 Temmuz 2021, Pazartesi