Sitede Ara

Kalp Yorgunluğuna Karşı 5 Hareket 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, “Aile öyküsü, cinsiyet veya yaş gibi bazı risk faktörlerini değiştiremezsiniz, ancak kalp hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz. Kalp hastalığından korunmak için bu 5 ipucunu hayatınıza uygulayın” dedi.

Sigarayı Bırakan Anında Ödül Kazanıyor

Sigara içilmese dahi sigara dumanı olan ortamda pasif içici olmaktan bile kaçınılması gerektiğini vurgulayan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, “Tütün içindeki kimyasallar kalbinize ve kan damarlarınıza zarar verebilir. Sigara dumanı kanınızdaki oksijeni azaltır, bu da kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı artırır çünkü kalbinizin vücudunuza ve beyninize yeterli oksijen sağlamak için daha fazla çalışması gerekir. İçilmemesi haricinde içilen ortamda bile bulunmayın” uyarısını yaptı.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, Kalbiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birinin sigara, elektrikli sigara, nargile veya dumansız tütün kullanmayı bırakmak olduğuna dikkat çekti.

Kalp hastalığı riskinin sigarayı bıraktıktan bir gün sonra bile düşmeye başlayacağının bilgisini veren Boztosun, “Sigarasız geçen bir yılın ardından, kalp hastalığı riskiniz sigara içen kişinin yaklaşık yarısına düşer. Ne kadar uzun süre veya ne kadar sigara içersen iç, sigarayı bırakır bırakmaz ödül kazanmaya başlayacaksınız” diye konuştu.

Uykusuzluk, Şeker ve Tansiyon Nedeni

Uykusuzluğun sağlık sorunlarına yol açabileceğini ifade eden Boztosun, “Yeterince uyumayan kişilerde obezite, yüksek tansiyon, kalp krizi, şeker hastalığı ve depresyon riski daha yüksektir. Çoğu yetişkinin her gece en az yedi saat uykuya ihtiyacı vardır. Hayatınızda uykuyu bir öncelik haline getirin. Her gün aynı saatlerde yatıp uyanarak bir uyku programı belirleyin ve buna bağlı kalın. Yatak odanızı karanlık ve sessiz tutun, böylece uyumayı kolaylaştırın” bilgilerini verdi.

Yeterince uyuduğunu söyleyen ancak gün boyunca hala kendini yorgun hisseden kişilere tavsiyede bulunan Boztosun, “Doktorunuza kalp hastalığı riskinizi artırabilecek bir durum olan obstrüktif uyku apnesi için değerlendirilmeniz gerekip gerekmediğini sorun. Tıkayıcı uyku apnesinin belirtileri arasında yüksek sesle horlama, uyku sırasında kısa süreli nefes almayı durdurma ve nefes nefese uyanma sayılabilir. Tıkayıcı uyku apnesi tedavileri, aşırı kiloluysanız kilo vermeyi veya uyurken hava yolunuzu açık tutan sürekli bir pozitif hava yolu basıncı (CPAP) cihazı kullanmayı içerebilir” diye konuştu.

Spor Yaparken Pes Etmeyin

Günlük en az 30 ila 60 dakika aktivitenin hedeflenmesi gerektiğini vurgulayan Boztosun, şunları kaydetti;

“Düzenli, günlük fiziksel aktivite kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Fiziksel aktivite, kilonuzu kontrol etmenize ve yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve tip 2 diyabet gibi kalbinizi zorlayabilecek diğer durumları geliştirme şansınızı azaltmanıza yardımcı olur. Sağlığınızın durumuna göre hızlı tempoda yürümek gibi haftada 150 dakika ılımlı aerobik egzersiz, haftada 75 dakika koşma gibi ağır aerobik aktivite veya daha kısa aktiviteler bile kalp için faydalı, bu nedenle bu kurallara uyamıyorsanız pes etmeyin” 

Sadece beş dakikalık hareket etmenin bile sağlığa faydalı olduğunun altını çizen Boztosun, “Bahçe işleri, temizlik, merdiven çıkmak ve köpeği gezdirmek gibi aktivitelerin hepsi kalp için faydalı bir egzersiz kabul edilir. Kalbinizi kuvvetlendirebilmek için yorucu egzersiz yapmak zorunda değilsiniz, ancak egzersizlerinizin yoğunluğunu, süresini ve sıklığını artırarak daha büyük fayda sağlayabilirsiniz” dedi.

Egzersizle Stresi Yönetin

Çağımızın sorunu stresin nasıl yönetilmesi gerektiği hakkında açıklama yapan Boztosun, “Bazı insanlar stresle aşırı yemek, içmek veya sigara içmek gibi sağlıksız yollardan baş etmeye çalışırlar. Stresi yönetmenin alternatif yollarını bulmak fiziksel aktivite, gevşeme egzersizleri veya meditasyon gibi sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir” şeklinde konuştu.

Risk Analizinizi Çikarmada Hizli Davranin 

Diyabetin kalp hastalığı için bir risk faktörü olduğunu bildiren Boztosun, şunları aktardı;

“Aşırı kilolu olmak veya ailenizde diyabet öyküsü olmak gibi diyabet için risk faktörleriniz varsa, doktorunuz erken taramayı önerebilir. Kilonuz normalse ve tip 2 diyabet için başka risk faktörleriniz yoksa, 45 yaşından itibaren her üç yılda bir yeniden test edilmek üzere tarama yapılması önerilir.

Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol kalbinize ve kan damarlarınıza zarar verebileceğini ifade eden Boztosun, değerlendirmesini şöyle tamamladı;

“Ancak onlar için test yapmadan, muhtemelen bu koşullara sahip olup olmadığınızı bilemeyeceksiniz. Tansiyon düzenli tansiyon taramaları genellikle çocukluk döneminde başlar. 18 yaşından itibaren, kalp hastalığı ve felç için bir risk faktörü olarak yüksek tansiyonu taramak için kan basıncınız en az iki yılda bir ölçülmelidir. 18 ila 39 yaş arasındaysanız ve yüksek tansiyon için risk faktörleriniz varsa, muhtemelen yılda bir kez taranacaksınız. 40 yaş ve üstü kişilere ayrıca her yıl tansiyon testi yapılır. Kolesterol seviyeleri. Yetişkinler genellikle kolesterolleri en az dört ila altı yılda bir ölçülür. Kolesterol taraması genellikle 20 yaşında başlar, ancak ailenizde erken başlangıçlı kalp hastalığı öyküsü gibi başka risk faktörleriniz varsa daha erken test yapılması önerilebilir. 


 


23 Şubat 2021, Salı