Sitede Ara

Islak mayo enfeksiyona sebep oluyor

Medipol Pendik Üniversitesi Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yıldız Altan Aydın, "Islak mayo ile uzun süre dolaşmayın. Islak mayo ile uzun vakit geçirmek kadınlarda vajina florasını etkileyerek en başta mantar olmak üzere vajinal enfeksiyonlara ve idrar yolu enfeksiyonuna sebep olur." dedi

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, Dr. Aydın, tatil döneminde görülen enfeksiyon hastalıkları hakkında bazı bilgiler verdi.

Islak mayo ve havluyla dolaşmanın yol açabileceği sağlık problemleri hakkında uyarı yapan Aydın, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu görülme sıklığının bazı bilimsel kaynaklara göre erkeklerden yaklaşık 14 kat daha yüksek olduğunu belirtti.

Dr. Aydın, “Bu yükseklik anatomik yapı ve hormonal nedenlere alakalıdır. İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda yaş gözetmeksizin çok sık görülür ve en sık karşılaşılan enfeksiyonel durumlardan biridir. Kadınların yaklaşık yüzde 55-75’i hayatlarının herhangi bir döneminde idrar yolu enfeksiyonu geçirirler ve bunların yüzde 20-30’unda sıklıkla tekrar eder" dedi.

Açık yada kapalı havuzlardan bakteri kapıp enfeksiyona yakalananlarının sayısının da ciddi oranda arttığını aktaran Aydın, konuşmalarına şunları da ekledi; “Havuza giren kişilerin deri üzerindeki bakterileri, genital akutları ve idrar yolu akutları havuz suyuna karışabilir. Bunun yanı sıra havuzların temizliğinde kullanılan klor miktarı önemlidir. Klor oranının düşük olması hijyen ile ilgili problemler oluşturur. Klor fazlalığı ise vajinanın doğal yapısında bulunan yararlı bakterilerin ölmesine ve hastalık yapan bakterilerin çoğalmasına yol açar." dedi.

Denizden Enfeksiyon Kapılır mı?

Denizlerin kendini temizleme özelliğinden bahseden Aydın, değerlendirmesini şöyle sonlandırdı: "Deniz suyundan enfeksiyon kapmamız çok ama çok zordur. Eğer yine de havuz tercih ediliyorsa sirkülasyonu fazla olan fiziksel ve kimyasal temizlik işlemlerinin ihmal edilmediği havuzlar tercih edilmeli. Temizlik kurallarına uyulmayan havuzların, en kirli denizlerden daha tehlikeli olabildiği unutulmamalıdır. Tatilinizi kabusa çevirmek istemiyorsanız bunlara dikkat etmeniz gerekir" dedi.


01 Ağustos 2020, Cumartesi