Sitede Ara

Geçmeyen İsilikler Enfeksiyon Habercisi Olabilir

Medipol Pendik Çocuk Doktoru Uzm. Dr. Gülten Karasu, “Özellikle bebek ve çocuklarda görülen pembe ve kırmızı kabarcıklar şeklindeki isilik, genellikle döküntülü hastalık belirtileriyle karıştırılır. Hemen paniğe kapılmayın. Fakat 3 ila 4 gün içinde geçmeyen isiliklerde kaşıntı, yanma ve diğer şikayetlerin sürmesi ve artması enfeksiyon riski habercisi olabilir.  Mutlaka bir hekime başvurmalısınız” dedi.

Medipol Pendik Çocuk Doktoru Uzm. Dr. Gülten Karasu, isiliği tetikleyen nedenler ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

İsiliği önlemek ve tedavi etmek için yapılması gerekenleri sıralayan Karasu, şu tavsiyelerde bulundu;

“Sıcak yaz aylarında düzenli olarak ılık su ile duş almak isilik oluşumunu önler ve var olan isiliğin gerilemesini sağlar. Cilt bakım ürünleri, makyaj malzemeleri, krem, yağ ve parfüm gibi cilt gözeneklerinin tıkanmasına sebep olan kozmetik ürünlerin, nemli ve sıcak yaz aylarında kullanılmaması isilik oluşumunu engeller. Sıcak ve nemli ortamlarda uzun süre kalmak, yeteri kadar havalanmayan ortamda uyumak ve yeteri kadar su tüketmemek, isiliğe zemin hazırlar. Yatak ve yastık kılıflarının pamuklu ürünlerden yapılmış olması, uyurken aşırı terlemenizi önler. Bebekler ise yaz aylarında kat kat giydirilmemeli ve sık sık yıkanmalıdır. Rahat ve bol kıyafetlerin tercih edilmesi, ciltlerinin rahatça nefes almasını sağlayarak, isilik oluşumunu engeller. Bebek bezleri ve terli kıyafetler sık sık değiştirilmelidir.”

Sentetik Yerine Doğal İplikten Kıyafetler Giyin

İsiliğin sadece bebeklerde değil yetişkinlerde de rastlanan bir rahatsızlık olduğunu dile getiren Karasu, “Çoğunlukla aşırı terleme, yeteri kadar duş almama ve hijyen kurallarının uygulanmamasından kaynaklanır. Kadınların yeterli sıklıkta ped değiştirmemesi ya da doğal iplikten üretilmemiş iç çamaşırı kullanması da genital bölge ve kasıklarda isilik oluşumuna sebep olur” diye konuştu.

İsiliği Tetikleyen Faktörler

Her yaş grubunda görünmesine rağmen bebek ve çocuklarda daha sık rastlanmasının sebeplerini anlatan Karasu, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti;

“Bebeklerin cilt gözeneklerinin yetişkin insanlara oranla daha küçük olması ve ter bezlerinin henüz tam olarak gelişmemiş olmasından kaynaklanır. Küçük bebeklerde ve özellikle açık tenli çocuklarda, sıcaklığa bağlı terleme ya da ateşli hastalık sonrasında isilik görülebilir. Bebek cildinin hassas olması, gereksiz kalın, dar ve sentetik kumaşlardan üretilen kıyafetlerin giydirilmesi, bezinin yeterli sıklıkta değiştirilmemesi ve bebeğin yeteri kadar yıkanmaması da isiliği tetikleyen faktörler arasındadır. Aynı zamanda kış aylarında da çok kalın giydirilen ya da çok sıcak ortamda uzun süre bulunan bebekler de de sıklıkla dirsek içi, boyun, koltuk altı, sırt, göğüs ve genital bölgelerinde isilik görülür.”

İsiliğe Ne İyi Gelir?

İlk başta kişisel hijyeni sağlamanın isilik tedavisinin başında geldiğine dikkat çeken Karasu, sözlerine şöyle devam etti;

“Soğuk kompres uygulamak, ılık duş almak, vücudu serin tutmak, sıcak ortamlardan uzak durmak, terli kıyafetleri hemen değiştirmek ve terletmeyen pamuklu kıyafetleri tercih etmek, isiliğin 3-4 gün içinde yok olmasını sağlar. Duş sırasında kese, sabunluk ve lif gibi cildi tahriş edebilecek cisimler kullanılmamalı ve banyo sonrasında vücut iyice kurulanmalıdır.Temiz deniz suyuna girmek, ter bezlerini, ve cilt gözeneklerini açık tuttuğundan, isiliğin yok olmasına yardımcı olur. Hekim tavsiyesi ile vücudu serinleten ve nem dengesini koruyan kremler tercih edilebilir.”
 


14 Temmuz 2021, Çarşamba