Sitede Ara

Felçte Erken Tedavi Hayati Önem Taşıyor

Medipol Sefaköy Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uzm. Dr. Kıvanç Katmerlikaya, “İnme sonrası planlanan erken tıbbi tedaviyle beyin kanaması veya tıkanması neticesinde beyin dokusunda oluşan hasarın bir an önce en aza indirilmesi, ilerlemesinin önlenmesi ve beyin işlevlerinin sürdürülmesi amaçlanıyor. Tedaviye geç başlanması ise bası yarası oluşması,  damar tıkanıklığı, mesane ve barsak fonksiyon bozukluğu, kemik erimesi, akciğer enfeksiyonu, eklem sertliği gibi problemlere yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Medipol Sefaköy Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uzm. Dr. Kıvanç Katmerlikaya “Dünyada en sık karşılaşılan beyin ve sinir sistemi bozukluğu olan halk arasında inme veya felç olarak da bilinen hemiplejiye ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Obezite, Kolestrol İnmeye Zemin Hazırlıyor

İnmenin risk faktörlerini sıralayan Uzm.Dr. Kıvanç Katmerlikaya, “Hipertansiyon, obezite, diyabet, yüksek kolesterol, kalple ilgili rahatsızlıklar, ileri yaş, sigara ve alkol kullanımı, hareketsiz (sedanter) yaşam tarzı, beyin kanaması ya da anevrizma, travmatik beyin hasarları, kalıtımsal faktörler gösterilebilir.” dedi.

Denge Kaybı ve Konuşma Bozukluğu Oluşuyor

Beyin damarlarında tıkanma ya da kanamaya bağlı olarak beyin hücrelerinin zarar görmesi sonucu inme geliştiğini belirten Dr. Kıvanç Katmerlikaya, beynin sağ tarafındaki hasarlanma vücudun sol yarısını, beynin sol tarafındaki hasarlanma ise vücudun sağ yarısını etkilediğini söyledi.

İnmenin vücutta yarattığı değişikliklerden bahseden Katmerlikaya, “Bu durum vücudun sağ veya sol yarısında istemli hareket kaybı veya hareket azlığı, denge kaybı, his bozukluğu, iletişim (konuşma) bozukluğu, görme kaybı ya da algılama bozukluğu gibi bulgulara neden olabilir. Hemipleji belirtileri hasarın yerine, şiddetine ve büyüklüğüne göre hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.” bilgisini verdi.

Beyin Dokusundaki Hasarı En Aza İndirmenin Yolu 

İnme tanısı konduktan sonra, yapılan tıbbi tedavinin amaçlarını anlatan Katmerlikaya, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti;
“Beyin kanaması veya tıkanması neticesinde beyin dokusunda oluşan hasarın bir an önce en aza indirilmesi, ilerlemesinin önlenmesi ve beyin işlevlerinin sürdürülmesi amaçlanmaktadır. Tanı detaylı bir fizik muayene ve beyin görüntülemesi ile birlikte konulur. Görüntüleme olarak genellikle bilgisayarlı tomografi (BT) ve/veya manyetik resonans (MR) kullanılır. Hastanın durumu stabilleştikten sonra erken ve geç dönem için rehabilitasyon süreci planlanır.  Bu süreçte hastanın zihinsel, fiziksel ve sosyal işlevlerini en üst düzeye ulaştırmak hedeflenir. 

İyileşme Süreci İlk 6 Ayda Daha Hızlı Seyrediyor

Rehabilitasyon sürecinde tedavi için kullanılan yöntemlerden bahseden Katmerlikaya, sözlerine şöyle devam etti;

“Kasların güçlendirilmesine yönelik egzersizlerden, çeşitli nöromuskuler fasilitasyon teknikleri ve hemiplejiye özel geliştirimiş yöntemlerden yararlanılır. Bununla beraber farklı elektrik stimualsyonları, bilgisayar yardımlı yürüme eğitimleri,  çeşitli ortezler, konuşma terapisi, psikosoyal eğitim ve destek gibi yaklaşımlarda tedavide uygulanmaktadır. Hemilejide iyileşme süreci ilk 3-6 ayda daha hızlı olmaktadır. Bazı vakalarda yıllar içinde de iyileşme izlenebilir”
 


06 Temmuz 2021, Salı