Sitede Ara

En Sağlıklı 10 Seyahat Atıştırmalığı

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi’nden Diyetisyen Öznur Akgöz, “Kurban Bayramı tatili ve yaz sezonunun açılmasıyla yapılacak uzun yolculuklarda yanınızda taşıyacağınız bu 10 sağlıklı atıştırmalık, yolda midenizi rahatlatarak hem tok tutar hem de kan şekerinizi dengeler. Seyahatiniz sırasında yanınızda, sandviç, tam tahıllı lavaş tost, meyveler, kuru meyve ve yemişler, tam tahıllı poğaçalar, yulaf ile yoğurt karışımları, tam tahıllı kraker, galetalar, dilimlenmiş sebzeler, tahıllı bisküviler ve sağlıklı içecekler bulundurabilirsiniz.” tavsiyelerinde bulundu."
Medipol Esenler Üniversite Hastanesi’nden Diyetisyen Öznur Akgöz, Yaz sezonu ve Kurban Bayramı tatili nedeniyle uzun yolculuğa çıkacaklara yolda tüketebilecekleri en sağlıklı atıştırmalıklar hakkında bilgi verdi.

Kan Şekerinizi Kuru Meyve ve Yemişi Birlikte Tüketerek Düzenleyin

Kuru meyve ve kuru yemişi birlikte tüketmenin kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında yardımcı olacağını anlatan Akgöz, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti;
“Kilitli bir poşete kuru üzüm, dut, kayısı, ve ceviz, fındık, badem gibi yemişleri rahatlıkla yanınızda götürebilirsiniz. Poğaça, açma gibi hem beyaz undan yapılmış hem de bol miktarda yağ içeren besinler yerine evde daha az yağlı ve tam buğday unundan yapacağınız poğaça daha sağlıklı olacaktır. İsteğe bağlı eklenecek peynir ise daha uzun süreli tokluk sağlanmasına adına yardımcı olacaktır.”

Yolda Mide Bulantısı Önleyici Atıştırmalıklar

Yolculuk sırasında mide bulantısı yaşayan kişilerin bulantısını önleyecek atıştırmalıklardan bahseden Akgöz, özellikle mide bulantısı çeken kişilerin tam tahıllı kraker ve galetalar tüketebileceğini ifade etti.

Yoğurt, yulaf ezmesi, taze veya kuru meyveler, kuru yemişlerle hazırlanan bir karışımı küçük bir saklama kutusunda yolda yanlarında sağlıklı atıştırmalık olarak taşıyabileceklerini söyleyen Akgöz, “Ayrıca tam tahıllı bir undan yapılmış lavaş arasına beyaz ve kaşar peynir ile tost hazırlayabilirsiniz. İsteğe göre domates ve biber de ekleyebilirsiniz. Lavaş yerine tam tahıllı ekmek ile yapabilirsiniz. Açlığınızı bastırmak ve vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamak için hava almayacak bir saklama kutusu veya kilitli poşet içerisine dilimlediğiniz salatalık, havuç, biber gibi sebzeleri koyup yanınıza alabilirsiniz.” bilgisini verdi.

Vitamin ve Mineral İçin Yanınıza Meyve Alın

Yolculukta vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için seyahat edenlerin yanlarına meyve almalarını öneren Diyetisyen Öznur Akgöz, “Uzun sürecek seyahatlerde öncelikle vitamin ve mineral ihtiyacı için yolculuk yapacakların yanlarına meyve alması gerekiyor. Kayısı, kiraz, çilek, şeftali, nektari gibi meyveleri yolda tüketebilirsiniz.” dedi.

Lif İçeren Besinler Uzun Süre Tok Tutar

Lif içeren besinlerin daha uzun süre tokluk sağladığını dile getiren Akgöz, “Kepekli, çavdarlı ve tam buğday gibi unlardan yapılmış tahıllı bisküviler lif ihtiyacınızı karşılayacak sağlıklı bir seçenektir. Yanında ayranla birlikte tükettiğinizde de daha uzun süreli tokluk sağlayacaktır. Sıcak havalarda serinlemek için asitli içecekler yerine maden suları gibi içeceklerin tüketimi, terlemeyle kaybedilen elektrolit kaybını karşılamak için tercih edilebilir. Tokluk sağlaması için de süt, ayran gibi içecekler tüketebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Hızlı Bozulan Ürünleri Çok Bekletmeyin

Havaların ısınmasıyla birlikte peynir gibi ürünlerin bozulma riskine karşı çok bekletilmemesi gerektiğini uyarısında bulunan Akgöz sözlerini şöyle tamamladı;

“Seyahat sırasında yanınızda taşıyabileceğiniz sağlıklı, pratik ve doyurucu atıştırmalıkların başında oldukça tok tutacak peynir, zeytin, domates, salatalık, yeşillik, avokado ve tam tahıllı ekmek ile yapacağınız sandviçler geliyor. Fakat ısı ile peynir gibi hızlı bozulabilecek gıdaları uzun saatler bekletmeden tüketmelisiniz.” 


 


26 Temmuz 2021, Pazartesi