Sitede Ara

Covid-19 Pandemisini Kalp Dostu Diyetle Aşın

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, “Hareketlerin kısıtlandığı pandemide kalp hastalığına yakalanma ve olası kriz riski katlanarak büyüdü. Bel çevresini incelten diyetle kalp sağlığınızı koruyabilir, tüm tehditleri bertaraf edebilirsiniz” dedi.  

Beslenme şeklinin kalp sağlığını büyük ölçüde etkilediğine dikkat çeken Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, “Sağlıklı ve kalp dostu bir diyet, tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü iyileştirmeye ve tip 2 diyabet riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Sağlığınız için yedikleriniz, bel çevreniz ve kilonuz hayati önem taşıyor” açıklamalarını yaptı.
Özellikle hareketlerimizin kısıtlandığı bu pandemi döneminde beslenmeye iki kat dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun kalp sağlığını korumak için kalp dostu diyeti önerdi.

Kalp dostu beslenme programının Akdeniz diyeti ile uyumlu olduğunun bilgisini veren Boztosun, “Mevsimine göre seçeceğiniz sebzeler ve meyveler, fasulye veya diğer baklagiller bu planda mevcuttur. Yağsız et ve balık, az yağlı veya yağsız süt ürünleri, tam tahıllar, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarda kalbinizin dostudur. Paketli ve katkı maddeleri ile raf ömrü uzatılan gıdaları tüketmeyin” diye konuştu.

Bunları Sinirli Tüketin 

Sağlığa ve özellikle kalbe düşman olan besinleri dile getiren Boztosun, “Tuz, şeker, işlenmiş karbonhidratlar, doymuş yağ bulunan kırmızı et ve tam yağlı süt ürünlerini dikkatli tüketin. Alkol, kızarmış fast food, cips, fırınlanmış ürünlerde bulunan transyağlardan da uzak durmalısınız” uyarısında bulundu.

İdel Bel Çevresi Ölçüsü Nedir?

Bel çevresinin ne kadar karın yağınız olduğunu ölçmek için de yararlı bir araç olabileceğini ifade eden Boztosun, “Bel ölçümünüz belirlenen ölçülerden yüksekse kalp hastalığı riskiniz daha yüksektir. Bu ölçüler ise erkekler için 102 cm ve üzeri, kadınlar için 88 cm ve üzeri olarak belirleniyor” bilgisini verdi. 

Aşırı Göbek Kalbi Daha Çok Yoruyor

Aşırı kilolu olmanın yanı sıra özellikle karında yani göbek bölgesinde toplanan yağların kalp hastalığı riskini artıracağını bildiren Boztosun, sözlerine şöyle devam etti;

“Fazla kilo, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere kalp hastalığına yakalanma şansınızı artıran durumlara yol açabilir. Kilonuzun sağlıklı olup olmadığını görmenin bir yolu, sağlıklı veya sağlıksız vücut yağ yüzdesine sahip olup olmadığınızı belirlemek için boyunuzu ve kilonuzu kullanan vücut kitle indeksinizi (BMI) hesaplamaktır. 25 veya daha yüksek bir BMI aşırı kilolu olarak kabul edilir ve genellikle daha yüksek kolesterol, daha yüksek tansiyon ve artmış kalp hastalığı ve felç riski ile ilişkilidir.

Küçük bir kilo kaybının bile faydalı olacağını belirten Boztosun, “Kilonuzu sadece yüzde 3 ila yüzde 5 oranında azaltmak, kanınızdaki bazı yağları (trigliseritler) azaltmanıza, kan şekerinizi (glikoz) düşürmenize ve tip 2 diyabet riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Daha da fazla kaybetmek, kan basıncınızı ve kan kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olur” değerlendirmesinde bulundu
 


12 Şubat 2021, Cuma