Sitede Ara

Corona virüsün sebep olduğu ağrı nasıl ayırt edilir?

Pandemi döneminde bazı eklem ağrılarını önem vermeyen hastalarımızda eklem kısıtlılıkları ve kireçlenmelerin arttığını bildiren Mega Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr. Mehmet Ağırman, özellikle hareketsiz yaşam, ağrının ve tedavinin ötelenmesi, pandemi ile artan depresyonun da ağrıları sebep olabileceğini belirtti.

Eklemlerdeki şişkinlik ve kızarıklığı dikkate alın

Eklemlerde yeni başlayan şişlik, kızarıklık, sıcaklık artışı gibi durumların çoğunlukla romatizmal hastalıklarda görülebileceğini dile getiren Ağırman, “Literatürde COVID-19 ilişkili eklem tutulumu çok nadir birkaç vakada bildirildi. COVID-19’da daha yaygın, şişlik veya kızarıklık yapmayan eklem ağrıları olabilir. Bu ağrılar yine hastalık nedeni ile çıkan ateşe bağlı olarak da görülebilir” bilgisini verdi.

Her baş ağrısını virüse bağlamayın

Nadir oluşan baş ağrıları için endişelenilmemesi gerektiğini ifade eden Ağırman, şunları söyledi;“Hasta daha önce hissetmediği, yeni başlayan bir baş ağrısından şikayetçi ise öncelikle nörolojik değerlendirme, tansiyon kontrolü, ateş takibi yaptırmalı. Uzun zamandır olan, sık tekrarlayan, tanısı konulmuş baş ağrısı varsa, beraberinde burun tıkanıklığı, ateş, öksürük gibi ek bir şikayet yoksa endişelenmeyebilir. Ancak şiddetli ve yeni başlayan her baş ağrısında nörolojik muayenesini ihmal etmemesini öneriyoruz.”

Fıtık mı yoksa Covid-19 mu?

Bel ve kalça ağrısının en sık nedeninin kas ağrıları olduğu bilgisini veren Ağırman, “Diğer nedenler arasında kireçlenmeler, fıtıklar, omurga problemleri sayılabilir. COVID-19 hastalarının bel veya kalça ağrılarının olduğunu biliyoruz. Hastalığın başlangıcında bu şikayetler olabileceği gibi, seyrinde veya yüksek ateşe bağlı da görülebilir” diye konuştu.

Ağrının süresi ve bölgesi belirleyici faktör

Kas, omurga veya eklem kaynaklı ağrılar genellikle ağır kaldırma, zorlama, soğukta kalma gibi nedenler ile ortaya çıktığına dikkat çeken Ağırman, “Bu ağrı bir bölgede hissedilir. Fıtık ağrılarında da yine çoğunlukla bir başlatıcı neden vardır ancak kalçaya veya bacağa doğru yayılım gösterebilir. Yayılımı çoğunlukla tek taraflıdır. Beraberinde uyuşma veya karıncalanma olabilir. COVID-19 ağrıları ise daha yaygındır” açıklamasını yaptı.

Son bir haftada ortaya çıkan, sızı şeklinde ve yaygın olan ağrılarda COVID-19 hastalığına dikkat etmek gerektiğini belirten Ağırman, “Özellikle de temas öyküsü varsa, beraberinde burun tıkanıklığı, öksürük, ateş, nefes darlığı gibi ek bir şikâyet varsa mutlaka ileri tetkik gerekir” tavsiyesinde bulundu.

Akciğer ve kalpteki sorunun ilk alarmı sırtta

Sırt ağrılarının ise birçok bölgenin yansıyan ağrısı nedeni ile oluşabileceğini aktaran Ağırman sözlerini şöyle sonlandırdı;Akciğer, kalp, sindirim sistemi problemleri de sırt ağrısı şeklinde bulgu verebilir. Gece ağrısı oluyorsa, eşlik eden ateş, kilo kaybı, göğüs ağrısı, nefes darlığı varsa ve ağrı hem istirahat halinde hem de hareket halinde iken sürekli oluyorsa COVID-19 veya diğer hastalıklar açısından dikkatli olmak gerekir.


26 Kasım 2020, Perşembe