Sitede Ara

Cildi Gençleştiren Süper Besin ve Vitaminler

Pendik Medipol Üniversite Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Damla Demir, “Cildimiz tükettiğimiz besinlerin ve aldığımız vitaminlerin aynasıdır. Diyetinize doğru besinleri ekleyerek biyolojik yaşınızdan daha genç ve daha parlak bir cilde kavuşabilir, hücre yenilenmesini hızlandırarak kırışıklıkları erteleyebilirsiniz” dedi. 

Pendik Medipol Üniversite Hastanesi’nden Dermatolog Dr. Öğr. Üyesi Damla Demir, sağlıklı, parlak ve daha genç bir cilde sahip olmanın formülünü açıkladı. 

Sağlıklı ve güzel bir deri yapısı için iyi ve dengeli beslenmenin yanı sıra antioksidan içeren gıdaların tüketilmesi önemli olduğuna dikkat çeken Pendik Medipol Üniversite Hastanesi Dermatolog Dr. Öğr. Üyesi Damla Demir, 

“Özellikle yeşil yapraklı sebzeleri ve narenciye grubu meyveleri tüketmek derimizde çevresel faktörlerin oluşturduğu zararlı etkileri azaltır, yaşlanmayı geciktirir ve bize genç dinamik bir görünüm sağlar. Ayrıca günde en az 2 litre su içmek, tuz, şeker ve un üçlüsünden kaçınmak, sigara içmemek, güneşin zararlı ışınlarına karşı düzenli güneş koruyucu kullanmak, sağlıklı bir cilt için gereklidir. 

Kırışıklıkları Onaran Antioksidan Kaynakları

E vitamininin derimizi onaran yaşlanma karşıtı bir antioksidan olduğunu ifade eden Demir, “E vitamini, deriye nem kazandırır. Güneşe karşı korur.  E vitamin bitkisel yağlı tohumlar, sert kabuklu meyveler, ıspanak, brokoli de bulunur. Son zamanlarda da popüleritesi yükselen C vitamini ise kollajen üretimini arttırarak etki gösteren bir antioksidandır. Turunçgiller, brokoli, çilek ve ahududunda yüksek miktarda bulunur. A vitamini ise güneş ışınlarının sebep olduğu DNA hasarı ile savaşan bir antioksidandır. Deri katmanlarına olan etkisi ile kollajen üretimi ile kırışıklıkların iyileşmesini sağlar. Hücre yenilenmesini sağlayarak sağlıklı bir deri yapısı oluşturur. A vitaminin öncüsü olarak bilinen beta karoten, havuç, domates ve lahanada bulunur. Koenzim Q, deri de serbest oksijen radikallerini azaltarak vitamin E koruyan güçlü antioksidandır. Sardalya, uskumru, somon, brokoli, ıspanak ve fındıkta bolca vardır” diye konuştu.

B Vitamini Kollajen Takviyesi Yapıyor

B grubu vitaminlerin ultraviyole hasarını azaltarak kollajen sentezini uyardığını dile getiren Demir, şunları kaydetti;

Derinin yağ tabakasının korunmasına katkıda bulunurlar. Kırmızı et, karaciğer, balık, süt, yumurta ve tahıllarda bulunur.  Folik asit de DNA sentezide görevlidir. Hızlı hücre döngüsüne sahip hücrelerde kritik önemi vardır. Hem anti kanserojen hem de güçlü antioksidandır. Karaciğer, et, süt ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Selenyum güneş ışınlarının oluşturduğu DNA hasarını önler ve derinin yağ tabakasını korur. Sağlıklı bir deri ve saç yapısı için önemli bir mineraldir.  Brezilya cevizi, tavuk, hindi, ton balığı, somon, ayçiçeği çekirdeği, chia tohumun selenium zenginidir. Çinko ise büyüme, gelişme, yara iyileşmesi ve kollajen sentezi için gereklidir. Çinko en çok fıstık, yeşil yapraklı sebzeler ve kabuklu deniz hayvanlarında bulunur. 

Saç ve Tırnaklar İçin En Zengin Demir Kaynağı

Demirin vücutta temel fonksiyonu oksijen taşınması olmakla birlikte normal deri, sağlıklı saç ve tırnak yapısı için gerekli olan en önemli bir minerallerden olduğunu söyleyen Demir, sözlerine şöyle devam etti;

En zengin demir kaynağı kırmızı ettir. Ayrıca yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kuruyemişlerde de bulunur. Yapılan güncel çalışmalarda bitki ve bitki ekstrelerinin serbest radikal oluşumunu azalttığı ve güneşin deride oluşturduğu tahribatı önlediği bildirilmiştir. Soya, papatya, enginar, yeşil çay, ginkgo biloba, üzüm çekirdeği, nar suyu gibi gıdaların güçlü antioksidan bitkiler olduğu kanıtlanmıştır.
 


26 Şubat 2021, Cuma