Sitede Ara

Bilinçsiz Masajda Felç ve Kalıcı Sakatlık Riski 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Sena Tolu, “Ehil olmayan kişiler tarafından yapılan masajın felce varan yıkıcı etkileri olabilir. Kalp ve beyin pili olan hastalar elektromanyetik masaj aletlerinden uzak durmalı, deri enfeksiyonu, damar tıkanıklığı olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve kanser hastaları masaj uygulaması yaptırmamalı” dedi. 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Sena Tolu eğitimsiz ellerde yapılan yanlış masajın kalıcı sakatlıklara yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu. Doç. Dr. Sena Tolu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

Eğitimsiz kişiler tarafından yapılan masaj uygulamaları özellikle kemik erimesi, omurgada kireçlenme, bel ve boyun fıtığı hastalarında omurga kırıkları, sinir yaralanmaları, felç ve kalıcı sakatlıklara neden olabilir. 

Kalp ve Beyin Pili Hastaları Uzak Durmalı!

Yaydıkları elektromanyetik dalgalar nedeniyle elektronik masaj aletlerinin kalp ve beyin pili olan hastalarda kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Sena Tolu,   

“Deri enfeksiyonu, damar tıkanıklığı, kırık tespit edilen hastalar, kan sulandırıcı ilaç kullanan ya da kanser tespit edilen hastalarda da masaj uygulaması yapılmamalı. Gebelikte ise masaj uygulanacak bölge, uygulanma şekli ve şiddeti uygulama öncesinde mutlaka hekime danışılmalı” diye konuştu. 

Ev Tipi Masaj Aletlerindeki Gizli Tehlike 

En ufak bir ağrıda bile aile fertlerinin birbirine cihazla ya da elle uyguladıkları şiddetli basınçla masaj yaptığını hatırlatan Tolu, “Yanlış masaj var olan sorunu düzeltmediği gibi ciddi risklere ve komplikasyonlara yol açabiliyor. Son dönemde yanlış masaj kaynaklı sorunlarda artış gözlemliyoruz. 

Özellikle COVID-19 pandemisinde televizyon ve bilgisayar başında hareketsiz geçirilen uzun saatler kas ve eklem ağrılarını tetikliyor. Ağrılardan kurtulmak için ev tipi masaj aletleri kullanmak veya eğitimsiz kişilere masaj yaptırmak ise sorunu daha büyük ve kalıcı hale getirebiliyor. Bu yüzden yanlış masajın olası riskleri ve komplikasyonları göz ardı edilmemeli. Masajı doktorunuz önermediyse ve masaj eğitimi olan bir terapist uygulamıyorsa yaptırmayın” uyarısında bulundu.

Doğru Masaj Nasıl Yapılır

Doğru masajın soruna odaklı olması ve eğitimli kişilerce yapılması gerektiğinin altını çizen Tolu, “Masajdan beklenilen etkinin elde edilebilmesi için kişinin rahat yatar pozisyonda olması ya da uygulama yapılacak bölge kaslarının tam gevşediğinden emin olunması çok önemlidir. Kıyafetlerin sıvazlanarak toplandığı bölgelerde dolaşım zorlaşacağı ve kişiyi rahatsız edeceğinden, giysilerin, saat, kolye, bilezik gibi takıların çıkarılması gereklidir. Yine amaca göre masaj öncesinde sıcak uygulama yapılmalı ve bitiminde uygun solunum ve gevşeme gibi egzersiz tedavisi eklenmelidir” bilgisini verdi.

Psikolojik Rahatlama Sağlıyor 

Doğru masajın fiziksel rahatlamaya ek olarak, zihinsel rahatlamayı da desteklediğini söyleyen Tolu, sözlerini şöyle tamamladı;

“Masaj tedavisinde öncelikle temel amaç belirlenmeli. Basınç, sıvazlama, ovma, yoğurma, vurma ve titreşimlerden oluşan masaj tekniğiyle masajın yoğunluk, ritim ve süresi kişiye, problemine ve tedavi hedefine göre programlanmalı, kombinasyonlar arzu edilen etki elde edilene kadar değiştirilerek düzenlenmeli. Bu da masajı uygulayan kişinin mesleki bilgi, deneyim ve becerisine bağlıdır.”


25 Şubat 2021, Perşembe