Sitede Ara

Aşırı terlemeyi durdurma yöntemleri

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bölümü’nden Uzm. Dr. Yegane K. Özcan, “Tıpta hiperhidroz olarak geçen aşırı terlemeye karşı doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Başta elma sirkesi olmak üzere, papatya, ısırganotu, ve ada çayıyla hazırlanan bitkisel karışımlar terleme soruna çözüm olabilir” dedi.

Aşırı terleme sorununun doğal yöntemlerle önlenebileceğine dikkat çeken Medipol Mega Üniversite Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bölümü’nden Uzm. Dr. Yegane K. Özcan, “Hiperhidroz kişinin sosyal hayatına zarar verebilen, yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Her terleme artışı hiperhidroz değildir. Aşırı terlemeye karşı doğal yöntemleri tercih edenler başta elma sirkesi olmak üzere papatya, ısırgan otu ve ada çayını kullanabilir” açıklamasını yaptı.

Bitkinin kendisi ve bitkilerin kaynatılması sonucu elde edilen ilaçların kullanılabileceğini öneren Özcan, “Terleme sorununu çözen bitkileri, harici kullanımlar için verdiğim tarifler ile infüzyonlar ve kompresler şeklinde kendiniz hazırlayabilirsiniz” dedi.

Aşırı terlemenin birçok sebebi olabileceğini ifade eden Özcan, kişi hareket etmeden, yemek yerken, uykudayken, efor sarf etmeden terliyorsa o zaman ‘hiperhidrozis’ yani aşırı terleme hastalığından şüphelenmek gerektiğini belirtti.

DEODORANT ÇÖZÜM DEĞİL

Duş ya da deodarantların bazen kalıcı çözüm olmadığını kaydeden Özcan, “Normalin üzerinde terleme durumunda çoğumuz sık duş alma ve deodorantlardan faydalanırız, ancak bu kalıcı bir çözüm değil, sadece ter kokusunun oluşmasını önler. Geçici kurtaran, kısa süreli bir çözüm olacaktır. Kronik böbrek yetmezliği, tiroit bezinin düzgün çalışmaması, aşırı alkol kahve ve baharatlı gıda tüketimi, nörolojik veya hormonal problemler gibi durumlar neticesinde aşırı terleme problemiyle karşı karşıya kalabiliriz. Bu durumların yanı sıra tetkikler tamamen normal çıksa bile buna rağmen aşırı terleme sorunu görülebiliyor” açıklamalarını yaptı.

PAPATYA İLE EL VE AYAK BANYOSU YAPIN

Özellikle ayak ve eller için papatya banyoları yapılabileceğini söyleyen Özcan, “Ayak veya el banyosu yapacağınız kaba yedi yemek kaşığı papatya çiçeği üzerine iki litre kaynar su ilave edin ve soğumaya bırakın. Su ılık hal aldıktan sonra 40 dakika boyunca ayaklarınız veya ellerinizi suda bekletin. İki hafta boyunca her akşam uygulayın sabahları ise talk pudrası kullanın” tavsiyelerinde bulundu.

ISIRGAN OTU VE ADA ÇAYI İÇEBİLİRSİNİZ

Terleme önleyen ısırgan otu ve ada çayı tarifini de aktaran Özcan,“Birer yemek kaşığı alın ve üzerine yarım litre kaynar su ilave edin soğuyana kadar bekletin. Bir ay boyunca günde 4 defa birer çay bardağı kadar yemekten 1 saat sonra tok karnına içebilirsiniz” bilgisini verdi.

ELMA SİRKELİ VÜCUT TONİĞİ

Aşırı terlemeyi elma sirkesi kullanarak önlemek isteyenler ile özel bir tarif paylaşan Özcan, şunları söyledi; “Terleyen bölgeye elma sirkesine batırılmış pamuklu petle sorunlu alanları mümkün olduğunca sık silin. Duştan önce, sorunlu bölgelere 10 dakikalık kompres yapın. Bunun için yarım bardak suya 1 çorba kaşığı sirke koyun ve karıştırın ve bu karışımla sorunlu bölgeye uygulayın. Karışımı uyguladıktan sonra ılık suyla duşunuzu alın. Tedavi süreci düzenli olmak kaydıyla 14 gündür.”


03 Temmuz 2020, Cuma