Sitede Ara

Anne Sütü Bebeği Enfeksiyondan 5 Yıl Koruyor 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Doktoru Prof. Dr. Nalan Karabayır, anne sütü ve enfeksiyona yakalanma sıklığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Canlı bir sıvı olan anne sütünün bebeğin beslenmesini sağlamakla kalmayıp bağışıklık sistemini güçlendirip enfeksiyonlardan da koruduğunun bilgisini veren Karabayır,  “Yapılan araştırmalar anne sütüyle bir yıl boyunca beslenen bebeklerin diğerlerine göre enfeksiyon geçirme riskinin yüzde 50 daha az olduğunu ortaya koyuyor. Aynı zamanda bu bebeklerde ağır enfeksiyon geçirme oranı da 5 yıl daha düşük seviyelerde seyrediyor” açıklamasını yaptı. 

Anneye Yapılan Covid 19 Aşısının Bebeğe Etkisi

Aşı olan annelerin sütünde COVID-19 karşı antikorların saptandığı, bu şekilde bebeklerin de korunabileceği bildiren Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Doktoru Prof. Dr. Nalan Karabayır, annenin COVID-19 aşısı olması hem anneyi hem de bebeği COVID-19 enfeksiyonundan koruyacağını belirtti.

Korona Geçirseniz Bile Emzirmeye Devam Edin

COVİD-19’un anne ve bebek üzerindeki etkilerine dair yapılan çalışmalara değinen Karabayır, şunları kaydetti;

“Aralık 2019’da başlayan COVID-19 pandemisi her yaşta çocuğu etkilemekte ancak şu anki bilgilerimizle anne sütü ile bulaşmadığı kabul ediliyor. COVID-19 enfeksiyonu geçiren annede ortaya çıkan SARS-CoV-2’a karşı antikorları anne sütüne de geçerek, bebeği de enfeksiyondan koruduğu biliniyor. Temas izolasyon kurallarına uydukları müddetçe emzirmenin güvenilir olduğu biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Amerikan Pediatri Akademisi başta olmak üzere pek çok çocuk sağlığı ile ilgili kuruluş, annede COVID-19 varlığında anne ve bebeğin aynı odada kalması ile ten teması desteklemekte, annenin emzirme sırasında tıbbi maske takarak, el hijyeni önlemleri ile bebeğini emzirmeye devam edebileceğini belirtir.”

İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü Neden Önemli

Anne sütünde annenin bağışıklık sisteminin canlı hücrelerinin mevcut olduğunu aktaran Karabayır, “Anne sütü canlı bir sıvıdır. Anne sütünde annenin bağışıklık sisteminin canlı hücreleri mevcuttur.  Anne sütü sayesinde bebek her 1 ml süt içinde 1,5 milyon canlı hücreyi de alır. DSÖ ve bebek ve çocuk sağlığı ile ilgilenen kuruluşları, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ve en az 2 yaşına kadar anne sütüne devam edilmesini destekliyor” diye konuştu.

Bebeklerin bağışıklık sistemlerinin henüz tam olgunlaşmadan doğduklarını söyleyen Karabayır, sözlerini şöyle sonlandırdı;

“Fiziksel ve kimyasal koruyucular doğum sonrası henüz gelişmemiştir. Bu nedenle enfeksiyona neden olabilecek mikroorganizmalarla mücadelede anne sütündeki immünolojik bileşenlere ihtiyaçları vardır. Anne sütünün besleyici özelliği yanında içerdiği canlı hücreler, probiotikler, sitokinler, immunglobulinler, oligosakkaritler sayesinde bebeğin enfeksiyonlardan korunmasını sağlar. Bu sebeplerden dolayı anne sütü eşsizdir.”


21 Mayıs 2021, Cuma