Sitede Ara

Beyin Tümörü Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kafatası içerisindeki tüm tümörler beyin tümörü olarak ifade edilmektedir. İki tip beyin tümörü vardır. Bunlar, birincil(primer) beyin tümörü ve ikincil(sekonder) beyin tümörü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Beyin tümörlerinin belirtileri; tümörün büyüklüğü, yerleşim yeri ve hücre tiplerine göre değişebilmektedir. Belirtiler arasında genel olarak; baş ağrısı, bulantı, kusma, görme problemleri, konuşma problemleri, koordinasyon bozukluğu, hafıza kaybı, işitme kaybı ve nörolojik bozukluklar görülebilmektedir. 

Beyin tümörü teşhisi, beyin manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya bilgisayarlı tomografi (CT) gibi görüntüleme testleri ile konulabilmektedir.

 

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Beyin Tümörü Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Beyin tümörü tedavi seçeneği, tümörün büyüklüğü, yerleşim yeri, hücre tipi ve hastanın genel sağlık durumuna göre belirlenebilmektedir. Ameliyat, radyoterapi, kemoterapi veya bu tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonu uygulanabilmektedir. Önemli olan, hastalığın erken teşhis edilmesi ve uygun tedavinin uygulanmasıdır.

Beyin tümörünün tedavi yöntemleriarasında; kemoterapi, radyoterapi, cerrahi tedavi ve kombine tedavi bulunmaktadır. Tedavinin seçimi, hastalığın seviyesine, hücre tipine, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre belirlenerek ve doktor tarafından karar verilmektedir.