Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Horlama Nedir?

Uyku esnasında üst solunum yollarına bağlı olarak kendini gösteren horlama birçok insanın göz ardı ettiği bir problemdir. Genellikle farklı nedenlere yorulan bu durum aslında çok ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Horlama, oluşan ses bakımından çevreyi rahatsız ettiği gibi bireyin de yaşam kalitesini etkileyen bir durumdur. Uykunun derinliği arttıkça horlama ile birlikte nefes durmaları da yaşanmakta ve bu da bireyin uykusunu kaliteli bir şekilde alamamasıyla birlikte yorgun uyanmasına da neden olmaktadır. Horlama ve nefes durmaları ile giden bu durma uyku apne sendromu diyoruz. Uyku apne sendromu horlamanın oluşturduğu rahatsızlıktan çok daha fazla soruna yol açmaktadır. Mesela;

  • Dikkat dağınıklığı
  • Unutkanlık
  • Gün boyu yorgunluk hissi
  • Reflekslerde azalma
  • Hipertansiyon
  • Damar tıkanıklıkları
  • Felçler
  • Şeker hastalığı

Horlayan insanların çoğunda uyku apnesi sendromu bulunmaktadır ve bu da ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Horlayan bireyler güne yorgun başlarlar ve gün boyu kendilerini yorgun hissederler. Aynı zamanda odaklanma problemi yaşadıkları için yaptıkları işle alakalı sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Yapılan araştırmalar sonucu kazaların %65’inin uyku apnesi sendromu olan insanlar tarafından yapıldığı yönündedir.


Horlayan Kişiler Ne Yapmalıdır?

Horlayan bireylerin mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurmaları gerekmektedir. Uygun hastaya yapılan doğru tedavi yöntemleriyle birçok kişi hayatına daha sağlıklı devam edebilir. Uyku problemi yaşayan insanların sıklıkla yaptıkları bir hata ise uyku hapı kullanmalıdır. Burada önemli olan bu hapların yalnızca doktorun tavsiyesi üzerine alınmasıdır. Eğer bilinçsizce alınırsa bir süre sonra uykuyu da etkileyebilmektedir. Unutulmamalıdır ki, uyku hapları yalnızca tedaviye destek amacı kullanılmalıdır.
Horlama ve uyku bozukluğu ile ilgili hastanemize başvuran hastalarımıza uyku polikliniğimizde teşhis ve tedavi imkanı sağlıyoruz. Bizi ayıran en büyük özellik multidisipliner bir yaklaşımla hastalarımızı değerlendiriyor olmamızdır. Bu da hasta konforunu ve tedavi sürecini olumlu yönde etkileyen önemli bir husustur. Uyku polikliniğimizde konsey kararıyla en iyi tedaviyi hastalarımıza sağlamak için çalışıyoruz. Sonuç olarak; horlama problemi yaşayan bireylerin vakit kaybetmeden bir doktora başvurmaları son derece önemlidir.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Doç. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu
Göğüs Hastalıkları Uzmanı
2 Temmuz 2019