Sitede Ara

Vazektomi Nedir? Vazektomi Nasıl Yapılır?

Vazektomi, erkeklerin vas deferens bölgesinde yapılan bir cerrahi prosedürdür. Vas deferens, spermlerin testislerden dışarı taşınmasını sağlayan bir kanaldır. Vazektomi, cerrahi bir yöntemle erkeklere uygulanan doğum kontrol yöntemi olarak tanımlanmaktadır.

Vazektomi genellikle bir hastanede veya bir hekimin muayene odasında yapılabilmektedir. Prosedür, lokal anestezi veya hafif bir sedasyon uygulanmaktadır. Doktor, vas deferens bölgesine bir incision (kesme) yaparak, bu bölgedeki kanalları keserek ya da bağlayarak spermlerin geçişini engellemektedir.

Vazektomi, erkeklerin uzun vadeli bir sterilizasyon yöntemi olarak tercih ettikleri bir yöntemdir ve genellikle geri dönüşsüzdür. Ancak, vazektomi sonrasında bazı erkeklerde sperm sayısının azalmasına veya tamamen yok olmasına rağmen, bazı erkeklerde ise spermlerin hala bulunabileceği unutulmamalıdır. Vazektomi öncesinde, hastanın sterilizasyonun geri dönüşsüz olduğu ve sperm sayısının azalması gibi etkileri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.