Sitede Ara

Vajinal Kuruluk Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinal kuruluk, vajinanın nemli ve rahat bir ortamda bulunmasını sağlayan doğal vajinal akıntının yetersizliği sonucu oluşan bir durumdur. Bu durum, cinsel aktivite, menopoz, hormonal değişiklikler veya bazı ilaçlar gibi birçok faktör tarafından tetiklenebilmektedir. Vajinal ağrı, yanma, kızarıklık veya kaşıntı gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Vajinal kuruluk sorunu olan kişilere, vajinal nemlendiriciler, hormon tedavisi veya alternatif tedavi yöntemleri gibi tedaviler uygulanabilmektedir. Ancak doktor önerisi veya reçete edilebilen ürünler kullanılması gerekmektedir.

Vajinal Kuruluk Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinal kuruluğun tedavisi kişisel durumuna göre değişiklik göstermektedir. Tedavi seçenekleri arasında şunlar yer almaktadır.

Hormonal Tedaviler: Menopoz dönemi ile ilişkili vajinal kuruluğu tedavisi için hormonsal tedaviler kullanılabilmektedir.

Cinsel Aktivite ve Egzersiz: Vajinal sağlığını koruyucu ve nem oranını artıran cinsel aktivite ve egzersizler yapmak vajinal kuruluğu azaltabilmektedir.

MonaLisa Touch Lazer: Vajinal sağlığın korunması, bakımı ve yenilenmesi için özel olarak geliştirilmiş lazer teknolojisidir. Yeni kolajen üretimini aktive edip, vajinal mukozada gençleşme sağlayarak, vajinal kuruluk, doğum sonrası veya menopoz dönemindeki östrojen azlığına bağlı oluşan patolojileri tedavi etmektedir.

Her hasta farklı olduğu için en uygun tedavi yöntemi uzman bir doktor tarafından belirlenebilmektedir. Ayrıca, tedaviyi desteklemek ve sonuçları iyileştirmek için diyet ve egzersiz programı da önerilebilmektedir.