Sitede Ara

HPV Virüsü Nedir? HPV Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

HPV Virüsü Nedir? HPV Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

HPV virüsü toplumda oldukça yaygın görülen bir virüs tipidir. Bazı kişilerde hiç belirti vermeden seyredebilmektedir. Bu yüzden rutin doktor muayenelerini yaptırmak oldukça önemlidir. 

HPV Virüsü Nedir?

HPV virüsü vücudun hemen her bölgesinde, yüzeyel deride, halk arasında “siğil” olarak adlandırılan, bizim “kondilom” adını verdiğimiz lezyonlara yol açan, bulaşıcılığı çok yüksek bir virüs tipidir. Özellikle genital bölgede, erkeklerde penis cildi ve komşuluğundaki kıllı deride ve bazen kasıklarda ve hatta anüs etrafındaki deride sıkça izlenmektedir. Ayrıca, çok nadir de olsa bazen penis içerisindeki idrar kanalında ve hatta mesane içerisinde lezyonlar yapabildiği de görülmektedir. 

Kadınlarda ise önemli bir farklılık olarak genital bölge cildi dışında sıklıkla rahim ağzı bölgesinde lezyonlar oluşturmaktadır. Bir diğer ilginç ve az bilinen virüs lokasyonu ise ağız içi mukozası ve boğaz-yutak bölgemizdir. Cinsel yolla bulaşan viral hastalıkların sıklık olarak en başında gelmektedir ve biraz önce saydığımız tüm bölgelerde lezyon yapması olasıdır.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

HPV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HPV virüsü bulaşıcılığı en yüksek olan virüs tiplerinden biridir ve direkt temas yolu ile bulaşır. HPV lezyonu olan bireylerin sağlıklı bireylere olan yakın, cilt cilde teması sonucunda bulaşıcılık oranı çok yüksektir. 

Sağlıklı kişide o anda ciltte olan ve deri bütünlüğünde bozulmaya yol açmış olan bir mikro ya da makro erozyon/kesi varlığında söz konusu bulaşma ihtimali çok daha yüksek olmaktadır. Bu sebeple özellikle çok partnerli bireylerde genital bölge kıllarının temizliğinde cildi tahriş etmeyecek, cilt bütünlüğünü bozmayacak yöntemler önerilmektedir. 

Hamam, sauna gibi ortak kullanım alanlarından ve kıyafet, havlu gibi ortak kullanılan malzemelerden çok çok nadiren bulaş bildiren teorik yayınlar olmasına rağmen pratik hayatta olguların neredeyse tamamında bulaş yakın cilt teması ile olmaktadır.

HPV Virüsünden Korunma Yöntemi Var Mıdır?

HPV virüsü söz konusu olduğunda, cinsel yolla bulaşan pek çok hastalıktan bizi etkin bir şekilde koruyan kondom/prezervatif kullanımının koruyuculuğu çok sınırlıdır ve hatta yoktur denilebilir. Sebebi ise kondomun mekanik olarak örterek kapattığı cildin penis cildi ile sınırlı olması ve penis kökü, kasık gibi cilt yüzeylerinin ise virüs bulaşına açık olmasıdır. Yüzde yüz korunmanın tek yolu ise tek eşliliktir. Az bilinen ve önemli bir bilgi ise, virüs bulaşının sadece vajinal seks yolu ile olmayıp oral ve anal yol ile de mümkün olabileceğidir.

HPV Virüsünün Belirtileri Nelerdir? Herhangi Bir Hastalığa Yol Açar Mı?

HPV virüsü erkeklerde ve kadınlarda genital bölge cildinde ağrısız, ciltten kabarık, ten renginde ya da daha koyu renklerde, farklı boyutlarda olabilen, zamanla sayıları ve boyutları giderek artan, ama bazende boyut ve sayı olarak sabit durabilen, özellikle jilet ile traş sonrası sıklıkla kanayan ve bu kanama sonrasında sayılarında hızla artış izlenen, dikkatten kolayca kaçabilen lezyonlar oluştururlar.

Hastaların çoğu bu lezyonları “ben” olarak değerlendirdikleri için önem vermediklerini ifade ederler. Kadınlardaki rahim ağzı lezyonlarının ise hasta tarafından fark edilmesi imkansızdır. Ancak bir jinekoloji uzmanı muayenesi ve yapılacak smear testi ile tanı konulmaktadır.

HPV virüsünün bugün için bilinen 100’den fazla tipi bulunmaktadır. Bunlardan 40 kadarı genital bölgede lezyon oluşturmakta ve bunların bir bölümü ise kadınlarda rahim ağzı kanseri ve erkeklerde ise penis kanserine yol açabilmektedir. 

Penis kanseri riski sünnetli erkeklerde yok denecek kadar az iken sünnetsiz erkeklerde belli oranlarda izlenebilmektedir. Lezyonlar yerleşim yerine göre bazen idrarda kanama, penis ucundan kan gelmesi, penis cildinde ülsere yara gibi belirtilere de yol açabilmektedir. Bu tür durumlarda da mutlaka bir üroloji uzmanı muayenesi şarttır.

HPV Virüs Belirtileri Fark Edildiğinde Ne Yapılmalıdır?

Bu belirtileri olan kişiler; öncelikle traş olmadan, ilgili bölgeyi kuru tutarak, lezyonları koparmaya çalışmadan, üzerlerine herhangi bir krem-ilaç sirke vs sürmeden, en kısa sürede bir üroloji, jinekoloji ya da dermatoloji uzmanına görünmeniz şarttır.

İleriye Dönük Olarak Virüsten Kaynaklı Rahim Ağzı Kanseri Tedavi Edilebilir Mi?

Günümüzde rahim ağzı kanserinin bilinen en güçlü sebebi ise bu kanserojen HPV tipleridir. HPV virüs bulaşı ile kanser gelişimi arasında geçen 10-15 yıllık bir süreçte düzenli kadın doğum uzmanı muayenelerini aksatmayan kadınlarda bu lezyonların kanser öncüsü lezyonlar şeklinde erken tanılarının rahatlıkla konup tedavilerinin mümkün olabilmesidir. Yani her zamanki gibi kanserden değil geç kalmaktan ve doktor kontrollerini aksatmaktan korkulmalıdır. Az bilinen diğer bir konu ise bu virüsün sadece rahim ağzı ve penis kanseri değil aynı zamanda ağız ve boğaz kanserlerine de yol açabileceğidir.

HPV Lezyonlarının Tedavisi İçin Neler Yapılmaktadır?

Erkeklerde tanısı basit bir muayene ile konabilen bu önemli hastalığın kalıcı tedavisi aslında hastanın bağışıklık sisteminin virüse karşı oluşturacağı antikorlardır. Aslında tüm viral enfeksiyonlarda bu durum aynıdır. Yayınlarda virüs ile ilk temas sonrası hemen antikor oluşum oranı %35-45 olarak bildirilmektedir.

Antikor oluşturmayan ve lezyon ile doktora başvuran hastalarda, bu lezyonların mekanik olarak destruksiyonunu amaçlayan elektrokoterizasyon, krioterapi, lazer ve bunun gibi pek çok uygulamada amaç lezyonu ortadan kaldırmak ve hasta bireyin bulaştırıcılığını azaltmaktır. Ancak bilinmesi gereken önemli konu ile bu yöntemler ile virüs vücuttan tamamen atılmış olmamaktadır ve nüks lezyonların çıkması olasılığı oldukça yüksektir. 

Bağışıklık sisteminin sağlıklı olması ile hastalık nüksü arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Tedavide gecikilmesi durumlarında ise cerrahi olarak eksizyonlar yapılması gereken durumlar ile de karşılaşılmaktadır.

Rahim Ağzı Kanserinin Aşısı Var Mıdır? Varsa Prosedürü Nedir?

Aşı rahim ağzı kanseri aşısından ziyade bir HPV aşısıdır. HPV’nin kanser yapan tiplerinin izole edilmesine yönelik ve bu kanser yapan HPV tiplerine karşı antikor gelişimini sağlayan etkili ve güvenilir aşılar ile ilgili yoğun araştırmalar halen sürmekte ve her yıl meyvelerini vermektedir. 

İlk olarak 2 virüs tipine daha sonra 4 şimdi ise 9 tip kanserojen HPV virüsüne karşı koruma sağlayan aşılar piyasada mevcuttur. Daha farklı virüs tiplerine karşı etkili aşıların da araştırma safhasında olduğu  bilinmektedir.

HPV Aşısı için En Doğru Yaş Aralığı Nedir?

Öncelikle cinsel yaşam öncesi tüm kadınlara aşı önerilmektedir.  Dokuz yaş altında 2 doz aşı yeterli bağışıklık sağlamakta iken 9 yaş sonrasında 45 yaşına kadar kadın ve erkek tüm bireylere 3 doz HPV aşısı önerilmektedir.

İlk doz sonrası ikinci ve altıncı ay olmak üzere toplam 3 doz yeterli bağışıklığı sağlamaktadır. Beş yıl ara ile destek dozu yapılmasının gerekliliği konusu ise tartışmalı bir konudur. Aşılar ile ilgili herhangi bir güvenlik endişesi bulunmamaktadır. Erkekler için ise aşı hem kendilerini hem de partnerlerini korumak için mutlaka gereklidir ve yine 45 yaş altı tüm erkeklere önerilmektedir.