Sitede Ara

Sağlık problemleri, çocukların ders başarılarını etkiliyor.

Sağlık problemleri, çocukların ders başarılarını etkiliyor.

Yeni eğitim ve öğretim yılı için ders zili çaldı. Çocuklar ise tatil rahatlığından çıkıp zorlu bir maratona başladı. Bu süreçte çocukların sağlık durumları eğitim maratonuna ne kadar hazır? Peki, ebeveynler düzenli sağlık kontrollerinin çocukların okul başarısını arttırdığının ne kadar farkında? Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi uzmanları düzenli sağlık kontrollerinin okul hayatı üzerindeki olumlu etkilerini anlattı.

Op. Dr. Funda Dikkaya\ Çocuk Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Okula yeni başlayan tüm çocukları göz sağlığı ile ilgili hiçbir şikâyetleri olmasa dahi kontrollerde görmek istiyoruz. Çünkü ailelerin dışarıdan anlayamayacağı göz kusurları muhakkak ki olabiliyor. Eğitim hayatına başlayacak bir çocukta görme duyusu çok önemli. Öğrenmenin, ders çalışmanın düzgün bir şekilde olabilmesi için görme kusurları anlamında muhakkak göz kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekiyor.

Aileler, çocuklarının görme kaybı yaşadıklarını fark edemeyebilirler

Çocuğunuz televizyona yakından bakıyor olabilir, bir kitaba, kâğıda bakarken gözüne yaklaştırıyor olabilir. Bu tarz şikâyetler genelde göz bozukluklarının bulgularıdır. Bu belirtileri aileler evde de takip edebilirler. Çocukta; gözde kızarıklık, sürekli göz kırpma, gözünü kısarak bakma oluyorsa bunlar olası göz kusurlarının belirtileri olarak kabul edilebilir. Ama ailelere en önemi tavsiyemiz çocuklarının düzenli göz kontrollerine önem vermeleri.  

Doç. Dr. Muhammed Fatih Evcimik \ Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi

Okul öncesi kulak burun boğaz muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Çünkü aileler çoğunlukla çocuğunun duyması konusunda bir problem var mı, yok mu bunu çok iyi bir şekilde tespit edemeyebiliyorlar. Bazı duyarlı aileler televizyonun sesini yüksek açma veya söylenenleri tekrarlatma şeklindeki şikâyetlerle bize başvuruyor; fakat çoğu zaman böyle durumlar aile tarafından çok fazla fark edilemiyor. Bu da bir zaman kaybına yol açıyor. Özellikle öğretmenin çocuğun öğrenmesinde güçlük, duymasında problem olup olmadığı konusunda aileye, çocuğu bir KBB uzmanına götürüp muayene ettirilmesini önermesi üzerine aile bize başvuruyor. Dolayısıyla çocuk eğitim hayatına başlamadan önce hatta anaokulu döneminde aile işitme açısından bir şüphe duyuyorsa mutlaka uzaman bir doktora başvurarak düzenli kontrollerini yaptırmalarını ve olası sorunları teyit etmeleri gerekiyor.

Gündüz konsantrasyonu için KBB muayenesi şart

Bir diğer önemli konu ise çocuklarda horlama ve uyku apnesi ile karşımıza çıkıyor. Çocuğunuz geceleri horluyorsa, yatakta sürekli hareket halindeyse çocuğunuzun uykusunda problem olabileceğini gösteriyor.  Horlama ve uyku apnesi; okul başarısını olumsuz etkilemekle birlikte, dikkat dağınıklığı, uykuya eğilim, gece terlemeleri gibi pek çok soruna da neden olabiliyor. Çocuklardaki uyku apnesinin önemli nedenlerinden olan geniz eti, bademcik problemlerinin tespiti ve sağlıklı nefes almalarının sağlanması; okul başarılarını artıracaktır. Bu nedenle çocuğunuzun gündüz konsantrasyonunu tam olabilmesi için okul öncesi KBB muayenesi olmalarını ailelere öneriyoruz.

Yrd. Doç. Dr. Ruhan Bozatlıoğlu \ Çocuk Diş Hekimi (Pedodonti Uzmanı)

Okullar açılmadan veya eğitim dönemi boyunca öğrencilerin düzenli diş kontrolüne gitmesi derslerindeki başarıları açısından çok önemli. Dişlerde oluşabilecek ufak kırıklar, çürükler veya diş değiştirme çağındaki çocukların sallanan; ama henüz değişmemiş olan dişleri okulların açılmasına kadar sağlıklarına kavuşturulması gerekmektedir. Bu durum çocukların ders konsantrasyonları açısından oldukça önemlidir.

Ailelerin diş sağlığı konusunda da örnek teşkil etmesi gerekiyor

Çocuk; rol model olarak anne ve babayı takip ettiği için anne ve babanın düzenli diş fırçalaması çocuğu doğrudan etkileyecektir. Anne ve baba dişlerini ne kadar düzenli fırçalarsa çocuk da dişlerini düzenli fırçalama alışkanlığını o denli hızlı kazanacaktır. Okula başlayan çocuklarda diş fırçalama özellikle sabah ve akşam yapılması lazım. Kahvaltısını okulda yapan çocuklara ise mutlaka okulda diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması gerekiyor. Böylece çocuk hem okulda hem de evde düzenli diş fırçalama alışkanlığı kazanacaktır. .

Yrd. Doç. Dr. Remzi Erkesim \ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Özellikle çocukluk döneminde check up çok bilinen bir şey değil; özellikle okul çağı döneminde check up ile belirli tetkikler yapılarak bazı hastalıklar ile ilgili önceden önlem alınması gerekmektedir. Çocuklarda hastalıkları tedavi etmekten daha önemlisi sağlığın korunması olduğunu düşünürsek check up ile çocuğunuzun gelişimi ve büyümesinin sağlıklı yürüdüğünü gözleme imkânımız olacaktır. Yaşa göre değişen düzenli aralıklarla yapılan rutin kontroller; çocuğun sağlığını, büyümesini ve gelişimini daha iyi anlamayı, bunlarda bir bozulma varsa erken dönemde tespit etmeyi, tedaviye erken başlandığında tam bir iyileşme sağlamayı hedefler. Ayrıca, çocuğunuzun demir eksikliği, görme bozukluğu gibi sorunları önceden tespit edilebilir ve okul başarısı etkilenmeden önlem alınabilir.