Sitede Ara

Liposuction Nedir? Kimler için Uygundur?

Liposuction Nedir? Kimler için Uygundur?

Diyete ve egzersize dirençli bölgesel yağ birikimlerinin giderilmesinde “liposuction” yani vakum ve özel tüplerle yağ çekme işlemi uygun kişilerde iyi sonuçlar çıkarmaktadır.

Liposuction Nedir?

Liposuction, fazla yağ birikintilerini gidererek, vücut hatlarını ve orantıyı iyileştirir. Vücudun belirli bölgelerini incelterek yeniden şekillendirilmesi sağlanır.

Liposuction Kimler için Uygundur?

 • İdeal kilosunun %30'u içinde olan, sıkı, elastik cilde ve iyi kas tonusuna sahip yetişkinler
 • Yaşamı tehdit eden bir hastalığı veya iyileşmeyi engelleyecek tıbbi durumları olmayan sağlıklı bireyler
 • Sigara içmeyen bireyler
 • Vücut şekillendirme için olumlu bir bakış açısına ve belirli hedeflere sahip bireyler
 • Vücudunuzun herhangi bir yerinde bulunan ve diyet veya egzersize yanıt vermeyen aşırı yağlanmalardan rahatsızsanız, liposuction sizin için doğru olabilir.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Liposuction ile Ne Tedavi Edebilir?

Liposuction tek başına veya yüz germe, meme küçültme veya karın germe gibi diğer estetik cerrahi işlemlerle birlikte yapılabilmektedir. Selülit (tipik olarak uyluklarda, kalçalarda ve kalçalarda görülen çukurlu cilt) veya gevşek sarkık cilt için de etkili bir tedavi değildir. Liposuction hastaya uygun yapılan bir işlemdir. Karın, kalça, yanak, çene, diz, boyun, uyluk, üst kollar ve bel çevresi ile birlikte liposuction tedavi edilebilmektedir.

Ultrasonik Liposuction(VASER)

Estetik cerrahinin en popüler biçimlerinden biri olan geleneksel liposuction, tipik olarak lokal anestezi, intravenöz sedasyon veya genel anestezi dâhil olmak üzere bir tür anestezinin vücut bölgesine infüzyonu ile başlamaktadır.

Ağrıyı ve kanamayı en aza indirmek için hastaya uygun ilaçlar kullanılmaktadır. Daha sonra, derinin altındaki yağ tabakasına küçük bir kesiden vakuma bağlı küçük bir içi boş tüp sokulur. Yağları parçalamak için hareket ettirilir ve daha sonra vücuttan emilir.

Ultrason destekli liposuction, çok hızlı titreşen ve ultrason enerjisi yayan özel bir tüp kullanılmaktadır. Bu tüp yağ hücrelerinden geçerken, bu enerji yağ hücrelerini sıvılaştırır ve bunlar daha sonra emilir. Ultrason, cildin üstüne (özel bir yayıcı ile) veya cilt yüzeyinin altına (bir ultrason tüp ile) uygulanabilmektedir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Cerrahi işlem sırasında hastanın konforu için gerekli ilaçlar verilmektedir. Bu seçenekler arasında lokal anestezi, intravenöz sedasyon ve genel anestezi bulunmaktadır. Liposuction işlemi küçük, göze çarpmayan kesiler gerçekleştirilerek yapılmaktadır.

Önce kanamayı ve travmayı azaltmak için seyreltilmiş lokal anestezi uygulanır. Ardından, yapılan küçük insizyonlardan liposuction özel tüpü sokulur. Kontrollü ileri geri hareketle fazla yağı gevşetilerek bir vakum cihazı veya şırınga kullanılarak vücuttan emilir.

İyileşmiş vücut kontürü, liposuction sonrası yaygın olarak yaşanan şişlik ve sıvı tutulumu azaldığında ortaya çıkacaktır. 

Liposuction'ın Riskleri Nelerdir?

Her türlü operasyonda risk olabileceği gibi bu işlemde de riskler vardır. Alanında uzman doktorlar ve tecrübeli bir ekip ile birlikte bu riskler en aza indirilmektedir. Liposuction işlemi kesinlikle estetik, plastik ve rekonstrüktif bir cerrah tarafından uygun ameliyathane ortamında yapılması gerekmektedir. 

Kişinin genel sağlık durumu değerlendirildikten sonra işlemin yapılması önerilmektedir. İşlem öncesi gerekli tetkikler yapılmaz ve kişinin daha önceki hastalıkları değerlendirilmez ise ameliyattan sonra bazı riskler görülebilmektedir. 

Anestezi riskleri, morarma, kalıcı olabilecek cilt hissinde değişiklik, sinirler, kan damarları, kaslar, akciğerler ve karın organları gibi daha derin yapılarda hasar, derin ven trombozu, kardiyak ve pulmoner komplikasyonlar, şişme, sıvı birikimi, enfeksiyon, düzensiz konturlar veya asimetriler, düzensiz pigmentasyon, revizyon cerrahisi ihtiyacı, kalıcı şişme, kötü yara iyileşmesi, enfeksiyon ve dalgalanan veya gevşek cilt gibi riskler görülebilir.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Liposuction tamamlandıktan sonra tedavi alanları bir kompresyon giysisi veya elastik bandajlar ile kapatılmaktadır. Böylelikle şişlik kontrol edilir ve cildi yeni vücut hatlarına göre sıkıştırmasına yardımcı olmaktadır. Ek olarak, fazla kan veya sıvıyı çıkarmak için derinin altındaki mevcut insizyonlara küçük geçici drenler yerleştirilebilir. Şişliğin tamamen dağılması birkaç ayı bulabilir, bu nedenle sonuçları görmek için sabırlı olmak gerekir.

İşlem Süresi Ne Kadardır?

Liposuction işlemi süresi, alınacak yağ miktarı, işlem yapılacak bölgenin büyüklüğü ve hastanın genel sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak işlem süreci birkaç saat sürmektedir. Ancak, alınacak yağ miktarı fazla ise veya birden fazla bölgede işlem yapılacaksa, süre daha uzun olabilmektedir. 

Liposuction genellikle lokal anestezi altında yapılır ve hasta aynı gün evine gönderilebilir. Ancak, daha büyük bir işlem yapılırsa, hastanın birkaç gün hastanede kalması önerilmektedir.

Liposuction Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yağ alımı yapan bir cerrahi işlem olduğu için önemli bir karardır ve öncesinde bir takım hazırlıklar yapılması gerekmektedir. Cerrahın hastaya belirttiği talimatlara mutlaka uyması gerekmektedir. Öncelikle, işlem öncesinde sigara kullanımı gibi kanama riski yaratan alışkanlıkların bırakılması gerekmektedir. 

Ayrıca, hasta ilaç kullanımı ve sağlık sorunları hakkında cerrahını bilgilendirilmesi gerekmektedir. İşlem öncesinde, kan sulandırıcı ilaçlar gibi kanama riskini arttırabilecek ilaçlar kullanılmamalıdır. 

Liposuction Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Liposuction sonrasında vücuda özen göstermek önemlidir. İyileşme süreci sırasında enfeksiyon ve yara izi oluşumunu önlemek için dikkatli olunması gerekir. Duş almak için ameliyattan 48 saat sonra izin verilir ve yürümeye mümkün olan en kısa sürede başlanmalıdır. Bu şişmeyi azaltmaya ve kan pıhtıları oluşma riskini azaltmaya yardımcı olur. 

Ameliyattan sonraki ilk 24 ila 72 saat boyunca, kanlı sıvıların kıyafet ve çarşaflara akması normaldir.

Yara bakımı sırasında hafif morarma ve şişlik normaldir. Ancak kızarıklık, aşırı akıntı veya iltihap, kötü koku, artan ağrı ve ısınma gibi şiddetli semptomlar sağlık uzmanı tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Sonuçların en iyi şekilde oluşması için hastalar, ameliyattan önce ve sonra plastik cerrahlarından talimatları takip etmelidir. Ameliyatın riskleri olduğu ve kanama ve enfeksiyonu önlemek için güvenlik önlemlerinin alınması gerektiği de unutulmamalıdır. 

Liposuction’ın Avantajları Nelerdir?

 • Vücut şeklini iyileştirir.
 • Kişinin kendine güveni arttırır.
 • Yağ hücreleri kalıcı olarak çıkarılabilir.
 • Kilo vermede destekleyici bir yöntem olarak kullanılmaktadır.
 • Aşırı kilolu insanların sağlığa fayda sağlamaktadır.
 • Sonuçları hızlı bir şekilde elde edilebilecek bir işlemdir.
 • Ameliyat sonrası ağrı azdır.
 • Cilt elastikiyetini arttırmaya ve sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Liposuction Fiyatı Nedir?

Liposuction ameliyatı kişiye göre uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yapılacak işlemin yöntemine göre fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle Liposuction ameliyatı güncel fiyatları için hastanemizden bilgi alabilirsiniz.

9 Mayıs 2023