Sitede Ara

Genel anestezi altında, ultrasonik ses dalgaları kullanılarak vaser liposelection teknolojisiyle erimeyen inatçı yağlarınızdan kurtulabilirsiniz…

Günümüzde toplumun estetiğe ve estetik cerrahiye olan ilgisi artmaktadır. İnsanlar yıllar içinde oluşmuş estetik algısına uygun vücut şekline sahip olmak istemektedir. Bir çok sebebe bağlı oluşan deformiteye sebep olan bölgelerden kurtulmak isterler. Bu konuda estetik cerrahi uzmanlarınca liposuction (liposakşın) uygulanmaktadır. Liposuction vücudun belirli bölgesinde genellikle spor ve diyete dirençli bölgelerinde uygulanır. Deformiteye sebep olan yağ dokusu, küçük bir delikten yerleştirilen kanülleri kullanarak vakum ile dışarı alınır. Yapılan kesi çok küçük olsa da liposuction işlemi bir cerrahi uygulamadır ve genellikle genel anestezi altında yapılır. Müdahale edilecek alanın büyüklüğü cerrahinin büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Burada amaç vücut hatlarını düzgün hale getirmek, vücudu şekillendirmek ve ideal kıvrımı sağlamaktır. İşlem kilo verdirmek için uygulanmaz. Çok miktarda yağ alınmış olması daha iyi bir işlem olduğu anlamına gelmez, söylediğimiz gibi amaç ideal kontürü sağlamaktır. Genel olarak  sık uygulama alanları karın, sırt, bel bölgesi, kalça ve basen bölgeleridir. Yeme alışkanlıklarının değişmesi, günümüzde daha sedanter hayatın benimsenmiş olması ve iş hayatı kilo alımından kaynaklı istenmeyen yağ bölgelerine sebep olmaktadır. Bu sebeple liposuctiona olan ihtiyaç artmaktadır. 1960’lardan günümüze kadar kullanılan liposuction yöntemi için bir çok teknik tanımlanmış ve bir çok cihaz geliştirilmiştir. Daha güvenli cerrahi sağlamak, yağ almak ve cildi sıkılaştırmak gibi istekler bilimsel çalışmaları yeni teknik ve cihaz arayışına sevk etmiştir. Bu yeni teknik ve cihazlardan biri de ‘ultrason destekli liposuction olan vaser liposelection teknolojisidir. Bu sistemde ultrasonik ses dalgaları kullanılmaktadır.

 VASER LIPOSELECTION İLE YAĞLAR HEDEFTE

Kendine özel kanülü olan bu sistemde ultrason enerjisi ile yağ alınacak bölge aspirasyona hazırlanır. Vaser liposelection   yönteminde bölgeye göre verilecek enerji ve yine aynı bölge için ideal kanül ucu seçilir. Verilen enerji ile yağ hücreleri daha yumuşak hale gelir. Vaser liposelection teknolojisinin sağladığı enerji ile vücudun bazı bölgelerindeki dirençli yağ dokularının alınması kolaylaşır. Ses dalgalarının sağladığı hareket enerjisi ve yağ dokusuna hassasiyeti ile daha olumlu sonuçlar sağlamaktadır. Vaser liposelection teknolojisinin yağ dokusuna olan hassasiyeti ile sadece yağ dokusu hedef alınır. Yağ dokusunun etrafındaki damar bağ dokusu korunarak ameliyat esnasında kanama ve komplikasyonlar azaltılır. Ultrasonik enerjinin ve işlem esnasında oluşan ısının cilde olan etkisiyle liposuction sonrası daha sıkı bir cilt sağlanır. Tüm bunlar vaser liposelection teknolojisinin klasik liposuctiona olan üstünlükleri olarak sayılabilinir. Uygulama öncesi infiltrasyon ve liposuction kanülleri için insizyonlar açılır. Bu insizyonlar  3-5 mm gibi küçük deliklerdir, ve bu delikler çamaşır  içi ve kıvrım gibi gizli bölgelerde yerleştirilmeye çalışılır. Yağ alınacak bölgeye ağrı ve kanamayı azaltma konusunda yardımcı olacak özel solüsyon infiltre edilir.

ÖZGÜVENLERİ ARTAR

Klasik liposuctiondan farklı olarak vaser liposelection yöntemi tercih edilmiş ise bölgeye uygun enerji ve vaser kanül uçları seçilir. Deneyimli cerrahlar tarafından aspirasyona uygun hale gelene kadar yağ dokusuna ultrason enerjisi uygulanır. Vakum yardımıyla liposuction kanülleri kullanılarak yağ alımı sağlanır. Deformitenin düzeltilmesi için yeterli yağ alımı yapılıp, ideal kontür sağlandıktan sonra işlem sonlandırılır. Ameliyatın hemen sonrası bölgeye uygun korse giydirilir. Genel olarak bu korse 4-6 hafta kullanılır. Korse operayon bölgesindeki cildin oturmasına ve şekillenmesine yardımcı olur. Ayrıca  oluşan ödemin daha hızlı azalmasını sağlar. Erken dönemde ödem hızla azalmasına rağmen genel olarak bu süreç yaklaşık 3 ay sürer.  Operasyon sonrası hastanede genellikle bir ya da 2 gün yattıktan sonra korse ile birlikte taburcu işlemleri yapılır. Kısa ve güvenli bu cerrahi işlemden sonra hastalar genellikle hızlı bir şekilde normal hayata dönebilir. Hiçbir zaman düzelmeyeceğini düşündükleri, egzersiz ve diyete dirençli bölgelerden kurtulurlar. İstediği vücuda sahip olan, hastaların özgüvenleri artar.

YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SÜTÇÜ