Sitede Ara

Androloji

erkek üreme sistemi ve erkeklerdeki hormonların üretimini, fonksiyonunu, bozukluklarını inceleyen bir tıp dalıdır.

Androloji; erkek üreme sistemi ve erkeklerdeki hormonların üretimini, fonksiyonunu, bozukluklarını inceleyen bir tıp dalıdır. Androloji, erkeklerde kısırlık, cinsel işlev bozukluğu, erkek üreme sağlığı, varikosel, penis eğriliği, penis protezi, erkekte kısırlık ile ilgili sorunların teşhis ve tedavisi ile ilgilenmektedir.

Androlojik muayene, fiziksel muayene, hormon testleri, sperm analizi ve görüntüleme testleri gibi çeşitli testler kullanılarak yapılmaktadır. Androloglar, bu testlerin sonuçlarına dayanarak, erkeklerdeki üreme sağlığı sorunlarına ve cinsel işlev bozukluğuna neden olan faktörleri tespit ederek, uygun tedavi yöntemlerini belirlemektedir.

 

Androloji

Cinsel İşlev Bozuklukları ve İktidarsızlık

Cinsel işlev bozuklukları; kadın, erkek veya bir çiftin sağlıklı ve tatmin edici bir cinsellik yaşamasını engelleyen tıbbi, psikolojik ve kültürel tüm sorunlarını içerir. Toplumda oldukça yaygın olarak görülmektedir.

Erkeklerdeki cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde genellikle kullanılan tedavi yöntemleri; ilaç tedavisi, penis enjeksiyonu, penis protezi, hormon tedavisi gibi seçenekler yer almaktadır.

Varikosel Hastalığıh

Varikosel, testis (erkek yumurtası) toplardamarlarının genişlemesi ve kirli kanın testise doğru geriye kaçağı olarak tanımlanmaktadır. Varikosel ameliyatlarında elde edilen başarı oranı yüksektir. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık yarısında genellikle bu problem görülmektedir.

Penis Eğrilikleri ve Cerrahi Tedavisi

Penis eğriliği, penisin ereksiyon sırasında yumuşak doku olan koruyucu kaplamanın oluşturduğu bir kabuğun yapısının bozulması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu bozukluk penisin ereksiyon sırasında düzgün olmaktan uzak, kıvrık veya kabarmış şekiller almasına neden olabilmektedir.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Penis Protezi

Penis protezi, erkeklerde erektil disfonksiyon (ereksiyon sorunu) tedavisinde kullanılan bir materyaldir. Penis protezi, cerrahi olarak penisin içine yerleştirilir ve ereksiyonu sağlamak için kullanılmaktadır.

Penis protezleri genellikle üç tip olarak sınıflandırılmaktadır. Bu protezler şu şekildedir:

Sert Protez

Şişirilebilir Protez

Penis protezleri, diğer tedavi seçenekleri başarısız olduğunda veya uygun olmadığında kullanılmaktadır. Bunlar, ilaç tedavisi, vakum pompaları ve enjeksiyonlar gibi diğer tedavileri içermektedir.

Erkekte Kısırlık Tanı ve Tedavisi

Kısırlık üreme fonksiyonlarındaki bozukluğu ifade etmektedir. Bir yıl boyunca korunmasız ve düzenli cinsel birlikteliğe rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerde infertilite (kısırlık) söz konusudur. Toplumda her 100 çiftten 15’inde bu duruma rastlanmaktadır. Erkek infertilitesi sebepleri doğumsal anomaliler, geçirilmiş enfeksiyon ve operasyonlar, varikosel (testis toplar damarlarında genişleme), genetik bozukluklar ve çevresel zararlı faktörler sebep olabilmektedir.

Mikro Tese ile Kısırlık Tedavisi

Mikro TESE (Mikrocerrahi Testiküler Sperm Ekstraksiyonu), erkeklerde sperm üretiminin azaldığı veya durduğu durumlarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu durumlar, sperm sayısı az olan veya hiç sperm üretmeyen erkeklerde görülebilmektedir.

Mikro TESE, testislerdeki spermleri doğrudan çıkarmak için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Bu işlem, testis dokusunun mikroskop altında incelenmesini gerektirmektedir. Cerrah, testis dokusunu dikkatli bir şekilde inceleyerek, olası sperm üreten bölgeleri tespit etmektedir. Bu bölgelerden biyopsi alarak, spermler çıkarılmaktadır. Daha sonra üreme teknolojileri ile kullanılmak üzere dondurulmakta veya kullanılmaktadır.