Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Kepçe Kulak Nedir?

Kulak kepçesinin doğumsal olarak gelişimi sırasında kıvrımlarının tam oluşmamasına halk arasında kepçe kulak diyoruz. Kepçe kulak operasyonuyla kulağın oluşmamız kıvrımlarını cerrahi teknikle yeniden oluşturuyoruz. 

Kepçe Kulak Operasyonu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kulak kıvrımlarının gelişimi 3-4 yaşa kadar devam etmektedir. Ailelere bu yaşlar arasında herhangi bir operasyon önermiyoruz. Genellikle çocuk okula başlamadan önce operasyonun yapılmasını daha uygun buluyoruz.  Kepçe kulak problemi olan çocuklar okuldaki arkadaşlarının söylemlerinden psikolojik olarak etkilenebilirler. Aynı zamanda bu durum çocukların okul başarılarını da olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle kepçe kulak operasyonunun okul öncesi dönemde yapılmasının çocuk gelişimi açısından daha uygun olabileceğini söyleyebilirim.  

Kepçe Kulak Operasyonu Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak operasyonlarında farklı metotlar kullanıldığı için kesi yapmadan da kulağa estetik bir görünüm kazandırabiliyoruz.  Kesi yapılan durumlar daha çok kulağın yapısından kaynaklanabiliyor. Bu tür operasyonda kulağın arkasına küçük bir kesi açıp yapısını değiştirebiliyoruz.  Operasyon sonunda ciddi boyutta bir iz kalmıyor. Yetişkinlerde anesteziye gerek duymuyoruz fakat çocuklara uyguluyoruz. Her iki kulakta yapılan işlem ortalama 1,5-2 saat kadar sürebiliyor. Operasyon sonrası kulağı iki gün sargıda bekletip ardından 10-15 gün kadar kulağı darbelerden korumak için estetik bandaj veya bandanayla bası uyguluyoruz.  Ağrılı bir işlem olmadığı için hastalarımıza hafif dozda ağrı kesici ilaç öneriyoruz.  Fakat hastalardan doktor kontrollerini aksatmamalarını ve kulaklarında bir anormallik gördüklerinde bunu mutlaka bizimle paylaşmalarını istiyoruz. İple kepçe kulak estetiği ameliyatsız bir işlemdir. Kulak arkasına iğne yardımıyla ipler yerleştirildiği için kesiye gerek yoktur. 15- 20 dakikalık bir işlem sonrası hastanın kulak yağısı değiştirilebilmektedir. Aynı zamanda iyileşme süresi de hızlıdır ve bireyler normal yaşamlarına aynı gün devam edebilirler. 

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi
Op. Dr. Servet Karaca
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı
12 Nisan 2019