Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği (rinoplasti) burunda oluşan şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Hastalarımız genellikle yüzüne uyumlu, iyi görünümlü ve rahat nefes alabileceği fonksiyonel buruna sahip olmak için bu operasyonu yaptırmaktadır. 

Burun Estetiği (Rinoplasti) Hangi Yaşta Uygundur?

Burun çatısını oluşturan kıkırdak ve kemik yapılar kadınlarda 17, erkeklerde ise 18 yaşında gelişimini tamamlar. Dolasıyla bu ameliyatın 18 yaşını doldurmuş kişilerde yapılması doğru kabul edilir. Burun estetiği için üst sınır belirtilmemiş olsa da ameliyata engel sağlık sorunu olmayan her bireye uygulanabilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Yalnızca Şekil Bozukluklarında Mı Yapılır?

Estetik ve doğal bir görünüm kazandıran bu operasyonlar aynı zamanda kemik, kıkırdak eğrilikleri ve tıkanıklığa yol açabilen burun etlerinin tedavisinde yapılmaktadır. Burun estetiği ile ayrıca eğrilikler düzeltilip burun etleri küçültülmektedir. 

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Burun estetiği açık ve kapalı rinoplasti şeklinde ikiye ayrılır. Her iki yöntemin kendi içinde avantaj ve dezavantajı vardır. Açık rinoplastide burun deliklerinin ortasından yaklaşık 3-4 mm’lik kesi yapılarak operasyon gerçekleştirilir. İleri derecede deformitesi olan veya sekonder operasyonlarda açık rinoplasti sıklıkla tercih edilir. Bu tekniğin en büyük avantajı cerraha geniş görüş alanı ve uygulama imkanı sağlamasıdır. Ameliyat sonrası burun ucunda ödem ve iyileşme süresinin uzun olması bu tekniğin dezavantajıdır. Kapalı rinoplastilerde kesi burun deliklerinin iç kısmından yapılır ve dışarıdan gözle görünmez. En büyük avantajı operasyon sonrası burunda ödemin daha az olması ve erken dönemde geçmesidir. Dolayısıyla burnun yeni görünümünün erken dönemde oturmasıdır. Bununla birlikte ameliyat alanında görüş kısıtlılığı, ileri derecede deforme burunlarda müdahale zorlukları dezavantaj olarak görülmektedir. Hangi yöntemin kullanılacağı ile ilgili karar vermek için bazı kriterler mevcuttur. En önemlisi operasyonu gerçekleştirecek cerrahın hangi teknikte daha iyi sonuca ulaştığı ve deneyimidir. Bu nedenle hastaların bu konuda doktorunun tavsiyesine uyması gerekir. Burun estetiği sonrası hastaların burun, göz çevresinde şişlikler ve hafif morluklar görülebilir. Günümüz şartlarında kullandığımız yeni yöntemler ve yeni teknolojik aletlerle hastalarımıza daha konforlu ameliyat süreci sağlıyoruz. Ultrasonik burun estetiği olarak bilinen ve son zamanlarda sık kullanılan bu yöntemde, burun kemikleri piezo cihazı yardımıyla şekillendirilir. Piezo cerrahisi sırasında çevre dokulara zarar vermeden, ses dalgaları kullanılarak sadece kemik doku şekillendirilir. Böylece ameliyat sonrasında daha az şişlik ve morarma gözlenir. Eskiden kullanılan bez tamponların burun içinde yapışarak çekim sırasında ağrı ve kanamalara neden olmaktaydı. Günümüzde kullanılan silikon tamponlarda bu tür sorunlar görülmemektedir.
Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesi
Op. Dr. Elvin Alaskarov
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
30 Aralık 2019