Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Bel fıtığa Neden Olan Faktörler Nelerdir?

  •    Obezite
  •    Hareketsizlik
  •    Günlük yaşamda omurga fizyolojisine uygun hareket etmemek 
  •    Meslekle ilgili olan faktörler
  •    Sigara içme 

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir? 

Hastaların kliniği, basının fazlalığına ve etkilenen sinir köküne göre değişiklik gösterse de, çoğu hastada bel ağrısı mevcuttur. Uzun süre ayakta kalmakla artan şekildedir. Tek veya her iki bacağa vuran ağrılar, ayaklarda uyuşmalar, hareket kısıtlılıkları, yürüme ve oturmada güçlük bel fıtığının belirtileridir. Bel fıtığı ilerlerse etkilenen sinir kökü seviyesine göre alt ekstremite dediğimiz kalçadan ayağa kadar olan uzuvlarda güç kayıpları ve idrarını tutamama görülebilmektedir.

Bel Fıtığı Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Konservatif tedavi; NSAİ ilaçlarla tedavi, kas gevşeticiler, hafif doz kontrollü steroid uygulamaları ve fizik tedavi bu grupta yer alır.
Algolojik girişimler (ağrı tedavisi): Epidural enjeksiyon tedavisi, foraminal enjeksiyon tedavisi, epiduroskopi vs. Cerrahi girişimler: Cerrahi girişim için endikasyonlar şöyledir:
Hastaların cerrahi dışı yöntemlere rağmen bel ve bacak ağrıları geçmiyor ise hastalarda güç kayıpları, idrar tutamama gibi durumlar söz konusu ise ameliyat ile sinirlere mekanik olarak bası yapan disk dokusu çıkartılmalıdır. Cerrahide altın standart mikrodiskektomidir.

Bel Fıtığının Tek Tedavisi Cerrahi midir? 

Bel fıtığının yaklaşık %3’ü ameliyat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle hekim muayenesi ve yapılacak incelemelerin sonuçlarına göre ilk önerilen yatak istirahati, ağrı kesici, kas gevşetici ilaçların kullanılması ve fizik tedavi uygulamasıdır.

Halk Arasında Uygulanan Alternatif Yöntemler Fıtık Tedavisinde Etkili midir?

Halk arasında uygulanan alternatif yöntemler bel fıtığının tedavisinde etkili olmamakla beraber oldukça yanlış sonuçlar doğurabilmektedir.

Bel Fıtık Operasyonu Sonrası Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Bel fıtığı ameliyatından 1 gün sonra hastalar taburcu edilmektedir. 1 hafta boyunca operasyon bölgesine düzenli pansuman yapılmasını ve o bölgenin su ile temas etmemesini tavsiye etmekteyiz. Ameliyat sonrası 7 -10 gün süre ile hastalara yatak istirahati öneriyoruz. Tuvalet ihtiyaçları için klozet kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Hastaların ortopedik yatakta yatmaları omurga aksını koruma konusunda önemlidir. Hastaların kilo almamaları ve genellikle 1. Ayın sonunda önerdiğimiz egzersizleri yapmaları gerekmektedir.

Bel Fıtık Operasyonu ile Sağlığına Kavuşan Bir Birey Yeniden Fıtık Olabilir mi?

Bel fıtığı ameliyatı sonrası aynı bölgeden fıtığın tekrarlama olasılığı yaklaşık olarak %5-10 arasındadır.

Bel Fıtığı Her Yaştan Bireyde Görülebilir mi?

Bel fıtığı sıklıkla aktif hayatın içinde olan 30-60 yaş aralığında görülmekle beraber her yaşta görülebilmektedir.

Bel Fıtığından Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

Kilo kontrolü: Aşırı kilo omurganın esnekliğini sağlayan ve bir tür destek yastığı olarak görev gören disklerin aşırı baskıya maruz kalması, deforme olmasına ve şeklinin bozulmasına yol açar.
Hareketsizlik: Hareketsiz yaşam, düzenli egzersiz yapmama gibi durumlarda kaslar yeterince güçlü olmadığından, kasların taşıması gereken vücut ağırlığı da omurganın üzerine ek yük getirir. Bu yük, disklerin üzerine binerek fıtıklaşmalarına neden olur.
Sigara kullanmak: Sigaranın disk dejenerasyonlarını artırdığı bilinmektedir. Bu da fıtık gelişimine yol açmaktadır.
Günlük yaşamda omurga fizyolojisine uygun hareket etmemek: Günlük yaşantımızda farkında olmadan yük kaldırma, nesneleri itme, çekme gibi yaptığımız bir dizi harekette, omurga fizyolojisine uygun davranılmalıdır. Yerden bir yük kaldırılırken mutlaka dizler kırılarak çömelmeli, yük sonra kaldırılmalıdır. Günlük çalışma sırasında özellikle masa başında, tam dik pozisyonda oturmalı ve sandalye bel girintisini destekleyecek biçimde seçilmelidir. Sandalyenin uygun olmadığı durumlarda, bel girintisini destekleyecek ilave bir yastık aynı işi görecektir. Yataktan kalkarken aniden bele yük bindirerek doğrulmaktan kaçınılmalıdır. Önce yan dönmeli, sonra ayakları yatak kenarından aşağı sarkıtıp dirseklerden destek alınarak doğrulanmalıdır. 

Medipol Sağlık Grubu Özel Nisa Hastanesi
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Onur Yüksel
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı
29 Temmuz 2020