Sitede Ara

Pediatrik Hematopoetik Kök Hücre Nakil Merkezi’nde kemik iliği nakliyle sağlıklarına kavuşan yabancı uyruklu çocuklar, mutlu ve geleceklerinden umutlu bir şekilde ülkelerine döndüler.

Doğumsal genetik hastalıklar, aplastik anemi gibi kemik iliğinin çalışmadığı durumlar, başta kan kanserleri olmak üzere habis kan hastalıkları, nükseden lenfomalar, multiple miyelom hastalığı, oto-immun hastalıklar kemik iliği naklinin yapıldığı hastalık grupları olarak biliniyor. Son yıllarda gerek çevremizde gerekse medyada kemik iliğine olan ihtiyacı sık sık duyuyoruz. Küçük büyük fark etmeden hayatı olumsuz etkileyen ve yaşamın devamını tehlikeye sokan lösemi ve lenfoma gibi kan hastalıklarının tedavisinde kullanılan kemik iliği, birçokları için umudun adı. Akraba dışı vericilik ise işte bu süreçte önem kazanıyor. Özellikle ülkemizde verici sayısı yetersiz, insanlar bağış konusunda malesef duyarsız. Fakat buna rağmen kemik iliği nakillerinde sadece vatandaşlarımız değil yurt dışında yaşayanlar için de tercih edilen bir ülkeyiz. Hastanemizde yurt dışından şifa arayışı ile gelen yetişkinlerin yanı sıra çok sayıda çocuk tedavi ediliyor. Son teknolojik imkanların ve yüksek derecede sterilizasyonun sağlandığı Pediatrik Hematopoetik Kök Hücre Nakil Merkezi’nde, hem otolog (hastanın kendisinden) hem de allojenik (başka birinden) nakiller yapılmaktadır. Merkez, aferez ünitesi, pediatrik yoğun bakım, pediatriknefroloji, pediatrik nöroloji, pediatrik kardiyoloji, pediatrik endokrinoloji, pediatrik gastroentroloji ve pediatrik göğüs hastalıkları bilim dalları ile destekleniyor. Merkezimizde tedaviye cevap vermeyen lösemi, lenfoma ve bazı kanserler, doğuştan veya edinsel kan hastalıkları (Akdeniz anemesi, orak hücre anemisi gibi), doğuştan veya sonradan kazanılan kemik iliği yetmezlikleri (aplastik anemiler gibi), vücut savunma sistemi eksiklikleri (ağır kombineimmün yetmezlik gibi), doğuştan olan metabolik hastalıklar (adrenolökodistrofi gibi) tedavi edilebiliyor. Biz de bu yöntemlerle Medipol’de kemik iliği nakliyle hayata yeniden merhaba diyen çocuklarla konuştuk, onların duygu ve düşüncelerini aldık.

VİKTORİYA STRUK

Viktoriya 15 yaşında ve hastanemize Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından akraba dışı kemik iliği nakli için yönlendirildi. Ukrayna’da uzun uğraşlar sonucu kemik iliği bulunamayan hastaya, hastanemiz tarafından donör taraması yapıldı. Eylül ayında donör bulundu ve nakil gerçekleştirildi. Hastanın sağlık durumu yerinde ve ayaktan olarak rutin kontrolleri için hastanemize gelip gidiyor. Viktoriya’nın donörü İstanbul’da yaşayan bir bağışçı. O bunu kendine gönderilmiş bir mesaj olarak aldığını söyleyip ekliyor: “Ben İstanbul’u da, bu hastaneyi de, burada çalışanları da çok sevdim. 3 aydır buradayız artık alıştım herkese. Donörüm de İstanbul’da yaşıyormuş. Bence bu, buraya yerleşmem için bana verilmiş bir mesaj. Sağlığıma kavuştuğum bu güzel şehirde yaşamak bana iyi gelecektir. Tabi annemi ikna edebilirsem.”

DENYS MALİNOVSKYİ

Denys, annesinden kemik iliği nakli yapılan yabancı hastalarımızdan biri. Haziran ayında kemik iliği nakli için Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından hastanemize yönlendirilen Denys, henüz 12 yaşında. Çabuk yorulmalarla başlayan hastalığı Denys’in hayatını zorlamaya başlayınca annesiyle internetten araştırmalar yaptıklarını söylüyor. Sonunda bakanlık sayesinde Medipol’de karar kılan Denys, söze doktorlarına teşekkür ederek başlıyor: “Prof. Dr. Sema Anak ve Yrd. Doç. Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Onların sayesinde hastalığımı yendim. Tabi bir de anneme çok teşekkür ediyorum. Ondan alınan kemik iliği bana şifa oldu. Burada çok uzun süre kaldım ama şikayetçi değilim, arada Türkçe kelimeler bile öğrendim.”