Sitede Ara

Göz kapaklarında pek çok yağ bezi vardır. bu bezlerin kanal ağızları kirpik diplerine açılır. bu kanal ağızlarından birisi tıkanınca, geride yağ birikir. bu kist şeklindeki birikime “şalazyon” adı verilir. Bu hastalığın ilk tedavisi antibiyotikli-steroidli  damla ve pomadlar ile birlikte uygulanacak sıcak su masajıdır. Bazı hastalar bu tedaviye olumlu cevap verirken bazen bu kistik oluşum kronik hale gelerek kapakta bir beze (şişlik ) oluşturur. Bu durumda yapılacak tedavi cerrahi olup 5-10 dakika sürmektedir. Cerrahide kapak ters çevrilerek kapak iç tarafından müdahale edildiği için dış görünüşte herhangi bir iz kalmamaktadır.

Ameliyat Öncesi Hazırlık

2 haftadan uzun süren ve tedavilere yanıt vermeyen hastalar muayene sonrası işleme alınabilir. Müdahale anestezi damlası ve çok ince uçlu iğnelerle kapak uyuşturulmasıyla uygulanır ve cerrahi sırasında ağrı olmaz. Hastalara işlem öncesi herhangi bir tetkik yapılmaz.

Ameliyat Sonrasi Dönem

İşlemden 15 dakika sonra hasta taburcu edilir ve ertesi gün işine dönebilmektedir. Tam boşaltılmanın sağlanamadığı veya çok sayıda şalazyonu bulunan hastalara sıcak su masajı, damlalar ve kirpik şampuanları 1 ay kadar devam edilir.
Çocuk hastalarda şalazyon boşaltılması hafif bir anestezi şekli olan maske anestezisi ile uygulanır. Aynı gün taburculuk sağlanmaktadır.